stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Cum a fost prins un bărbat fără permis la volan de două ori într-o singură noapte?

Publicat

în

Cum a fost prins un bărbat fără permis la volan de două ori într-o singură noapte?

Bărbat reținut pentru conducerea fără permis în județul Arad


Un incident recent în județul Arad a dus la reținerea unui bărbat după ce a fost prins de două ori, în aceeași noapte, la volan fără permis de conducere.

Detalii despre incident

Pe 6 februarie 2025, în jurul orei 18:10, inculpatul, care nu deținea permis pentru nicio categorie de vehicule, a fost surprins conducând un autoturism marca Citroen pe DN 79A, în zona localității Gura Văii, comuna Pleşcuţa.

Nu a fost singura sa abatere. Aceeași persoană a fost prinsă din nou, la ora 23:05, conducând același vehicul pe aceeași arteră rutieră, de această dată în localitatea Cil, comuna Almaş.

Acțiuni legale

În urma acestor fapte, bărbatul a fost reținut timp de 24 de ore și a fost prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă pentru comiterea celor două infracțiuni.

Continuarea cercetărilor

Investigațiile sunt în curs de desfășurare, sub supravegherea procurorului de caz, pentru a clarifica toate circumstanțele incidentului.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre măsurile de securitate rutieră în zona dumneavoastră? Cum credeți că ar trebui să fie sancționați cei care conduc fără permis?

Vă invităm să împărtășiți aceste informații și să lăsați comentariile voastre mai jos. Nu uitați să distribuiți articolul pe rețelele sociale!

#Bărbat #fără #permis #conducere #reţinut #după #fost #prins #volan #două #ori #întro #noapte
2025-02-07 21:15:00

Actualitate

De ce fanii FCSB au fost obligați să cumpere bilete la meciul Petrolului?

Publicat

în

De către

De ce fanii FCSB au fost obligați să cumpere bilete la meciul Petrolului?

Conflicte între fanii FCSB și Petrolul Ploiești


Fanii echipei FCSB au fost puși într-o situație neobișnuită: conducerea clubului Petrolul Ploiești le-a impus să cumpere bilete și pentru meciul cu UTA Arad. Această măsură a stârnit reacții imediate din partea suporterilor, în special din Peluza Nord, care au solicitat autorităților să intervină.

Fanii FCSB, provocați de deciziile Petrolului

Decizia celor de la Petrolul Ploiești de a solicita achiziționarea unui pachet de bilete pentru două meciuri, inclusiv cel cu UTA Arad, este considerată de fani o practică nedreaptă și, probabil, ilegală. Aceștia sunt nemulțumiți că sunt obligați să împărtășească peluza cu suporterii echipei oaspete, în condițiile în care majoritatea lor dețin deja bilete pentru meci.

Peluza Nord a transmis un comunicat oficial, în care își exprime indignarea față de această decizie și solicită autorităților competente să verifice legitimitatea acestei practici. Suporterii subliniază că implementarea acestei măsuri afectează negativ experiența de a susține echipa.

Rezultatul meciului FCSB – Petrolul

În ultima confruntare dintre FCSB și Petrolul Ploiești, echipele s-au întâlnit în etapa a 25-a a Superligii României, pe stadionul „Ilie Oana”. Deși FCSB a pornit ca mare favorită, partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, scor 0-0. Această remiză a împiedicat echipa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii să urce pe prima poziție a clasamentului.

În contextul în care tensiunile dintre suporteri cresc, este esențial ca autoritățile să se implice pentru a proteja drepturile fanilor și pentru a asigura o atmosferă corespunzătoare la meciuri.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre impunerea achiziționării biletelor pentru două meciuri? Credeți că este o practică corectă sau ar trebui să fie interzisă?

Vă invităm să răspundeți în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#glumă #Fanii #FCSB #fost #obligați #şefii #Petrolul #să #cumpere #bilete #şi #meciul #ploieştenilor #UTA #Arad
2025-02-07 19:29:00

Continuă să citești

Actualitate

De ce a ales Daniel Popa să semneze cu o echipă din liga secundă, după Aktobe?

Publicat

în

De către

De ce a ales Daniel Popa să semneze cu o echipă din liga secundă, după Aktobe?

Daniel Popa a ales Genclerbirligi în loc de UTA


Transferurile de iarnă ale lui Mircea Rednic

În această iarnă, Daniel Popa a fost unul dintre atacanții contactați de Mircea Rednic pentru a se alătura echipei UTA. Pe lista scurtă a antrenorului se mai aflau și Elvir Koljic, precum și Kevin Luckassen.

Destinul jucătorilor

În cele din urmă, niciunul dintre cei trei jucători nu a ajuns la UTA. Elvir Koljic a avut o rută complicată, inițial având o înțelegere cu FCSB, dar ulterior a decis să semneze cu Rapid. Kevin Luckassen a ales să se alăture echipei Gloria Buzău, unde va lupta pentru evitarea retrogradării.

Daniel Popa, de 29 de ani, părea aproape sigur de un transfer la Aktobe, dar s-a răzgândit în ultimul moment și a optat pentru turcii de la Genclerbirligi, echipă ce se află pe locul 4 în liga secundă a Turciei.

Detalii despre negociere

Negocierile cu formația kazahă au întâmpinat mai multe dificultăți, iar în final Popa a decis să semneze cu Genclerbirligi, club care are ambiții de promovare în prima ligă turcă.

Opinie antrenor

„E o variantă, normal. Am lucrat cu Popa și cu mine era slab, nu-l lăsam să fie gras. Și Koljic e o variantă pentru noi, surprize, surprize,” a declarat Mircea Rednic în urmă cu câteva zile, făcând referire la opțiunile de transfer pentru echipă.

Concluzie

Decizia lui Daniel Popa de a alege Genclerbirligi este cu siguranță un subiect de discuție în lumea fotbalului românesc. Va reuși el să se impună în liga turcă și să își consolidateze cariera?

Întrebări pentru cititori:

  • Ce părere aveți despre alegerea lui Daniel Popa de a semna cu Genclerbirligi?
  • Credeți că Mutarea sa ar putea fi benefică pentru cariera lui în fotbal?

Vă invităm să împărtășiți opiniile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#sucit #și #Daniel #Popa #Dat #sigur #Aktobe #semnat #în #liga #secundă #Special #Arad
2025-02-07 19:52:00

Continuă să citești

Actualitate

Va dispărea vechiul stadion pentru a face loc unei „bijuterii” de 135 milioane €?

Publicat

în

De către

Ce a spus Juri Cisotti, după ce a jucat primul meci oficial la FCSBrewrite
Demolarea Stadionului Dan Păltinișanu și Construirea Unei Noi Aren

Demolarea Stadionului Dan Păltinișanu și Începerea Construirii Unei Noi Aren

SuperLiga: Oțelul – Rapid, sâmbătă, 19:00, DGS 1

La Liga: Real Madrid – Atletico Madrid, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Recent, beneficiarul a solicitat 800 de milioane de lei pentru un nou proiect, dar suma aprobată a fost considerabil mai mică.

Se Demolează Vechea Arenă de la Timișoara!

Planurile au început să prindă contur la Timișoara, unde vechiul stadion va fi demolat. Fanii vor avea ocazia de a lua parte la un eveniment de rămas bun pe 16 februarie, ce va include un spectacol special.

Programul Evenimentului de Rămas Bun

  • Ora 15.30 – Deschiderea evenimentului
  • Ora 16.00 – Meciuri demonstrative:
    • Poli Old Boys (jucători din anii 1990-2000) vs Politehnica Timișoara
    • Politehnica Timișoara vs Politehnica Femina
    • Poli Old Boys vs Politehnica Femina
  • Ateliere de realizat steaguri și fanioane, coordonate de voluntarii Druckeria, cu proiecții ale momentelor semnificative din istoria stadionului.
  • Ora 17.30 – Warm-up cu Dani Tobe și trupa Noi din Banat
  • Ora 19.15 – Concert Cargo

După 60 de ani de ospitalitate pentru sute de mii de spectatori, ne luăm rămas bun de la Stadionul Dan Păltinișanu. Ne inundă emoțiile de nostalgie, amintind de meciurile legendare jucate aici, inclusiv cele cu Manchester City, Șahtior, Real Madrid sau Atletico. La acest moment de adio, am decis să organizăm un spectacol deosebit și dorim ca toată lumea să participe”, a declarat un reprezentant al Consiliului Județean Timiș.

Costul estimat pentru un loc pe noua arenă cu 31.000 de locuri va fi de aproximativ 4.500 de euro, o sumă cu aproape 1.000 de euro mai mică decât estimările inițiale.

Noul Stadion de la Timișoara

Noul stadion va avea 30.596 locuri, inclusiv facilități pentru persoane cu handicap. Lucrările pentru stadionul „Eroii Timișoarei” au început la începutul anului 2024, urmând a fi finalizate până în 2026.

Se estimează că noua arenă va avea un cost de 17 milioane de euro și se va construi pe Calea Buziașului.

Te așteptăm să ne împărtășești amintirile tale!

Ce meciuri memorabile ai suflet la Stadionul Dan Păltinișanu? Te invităm să ne spui în comentarii și să distribui acest articol pe rețelele sociale!

#Dispare #vechiul #stadion #și #construi #bijuterie #135.000.000 #în #România #anunțul #așteptat #locuitorii #orașului
2025-02-07 21:35:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și