Sancțiuni aplicate de Jandarmeria Capitalei după meciul Dinamo – Farul
După meciul din etapa a 27-a din Superligă, în care Dinamo a fost învinsă de Farul cu scorul de 0-2, Jandarmeria Capitalei a luat măsuri drastice. Au fost aplicate un total de 10 sancțiuni contravenționale, însumând 42.250 de lei.
Detalii ale sancțiunilor
- O sancțiune de 35.000 de lei a fost impusă organizatorului evenimentului sportiv.
- Patru sancțiuni, în valoare totală de 5.000 de lei, au fost aplicate unei societăți specializate de pază pentru nerespectarea obligațiilor legale.
- Au fost emise trei sancțiuni complementare privitoare la interzicerea accesului la competițiile sportive pentru o perioadă de șase luni până la un an.
Acțiuni suplimentare
În plus, autoritățile au întocmit două acte de sesizare pentru a fi înaintate organelor competente, având în vedere prevederile Legii nr. 126 din 1995, referitoare la regimul materiilor explozive. De asemenea, două procese-verbale de constatare vor fi transmise polițiștilor specializați din cadrul Poliției Capitalei pentru aplicarea măsurilor legale corespunzătoare.
Jandarmeria continuă să ia măsuri pentru identificarea și sancționarea altor indivizi care au încălcat legislația în vigoare.
Concluzie
Aceste sancțiuni vin ca o reacție la comportamentele inadecvate care pot afecta desfășurarea evenimentelor sportive în condiții de siguranță. Este esențial ca toți participanții să respecte normele legale pentru a preveni astfel de situații.
Întrebări pentru cititori
Ce părere aveți despre măsurile luate de Jandarmerie? Credeți că sancțiunile sunt suficiente pentru a descuraja comportamentele necorespunzătoare la evenimente sportive?
Vă invităm să ne lăsați opinia voastră în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Jandarmeria #anunţă #sancţiuni #contravenţionale #după #meciul #Dinamo #Farul #Sport
2025-02-16 21:54:00