Târgul de Mărțișor din Arad – Ediția I
Detalii despre eveniment
Primăria Municipiului Arad anunță cu entuziasm desfășurarea primei ediții a Târgului de Mărțișor, ce va avea loc între 28 februarie și 9 martie 2024 în Piața Catedralei, zilnic între orele 12.00 și 20.00.
Scopul Târgului
Organizatorii doresc să evidențieze mărțișorul, recunoscut de UNESCO ca parte a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanității, subliniind relevanța sa culturală în cadrul sărbătorilor de 1 și 8 martie. Târgul va aduce laolaltă comercianți de mărțișoare, creatori de articole hand-made și distribuitori de flori și aranjamente florale.
Produse disponibile
Vizitatorii vor găsi la târg:
- Mărțișoare și bijuterii unice
- Decorațiuni
- Cadouri pentru persoanele dragi
- Preparatele culinare variate, sucuri, cafea și deserturi
Importanța mărțișorului
Mărțișorul este o tradiție românească populară, simbolizând renașterea naturii și începutul noului an agricol, cu rădăcini adânci în credințele strămoșești. Această sărbătoare se leagă de tradițiile de Anul Nou, care începea odată cu luna martie.
În mod traditional, mărțișorul, adesea reprezentat printr-un ban de argint legat cu un șnur alb-roșu, este menit să protejeze și să aducă sănătate, noroc și bucurie nu doar celor care îl poartă, ci și locuințelor lor.
Organizator
Evenimentul este coordonat de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.
Întrebări pentru cititori
Ce alte tradiții ale primăverii cunoașteți și cum le sărbătoriți? Ați participat vreodată la un târg de mărțișor? Vă invităm să ne lăsați opiniile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a răspândi vestea despre Târgul de Mărțișor!
#Prima #ediție #Târgului #Mărțișor #avea #loc #în #Piața #Catedralei #începând #acest #weekend #Special #Arad
2025-02-25 15:34:00