Actualitate

Ce se va schimba în Parcul Tricolorului și pe Calea Caransebeșului? – Stiri Resita

Publicat

în

Reabilitarea Parcului Tricolorului și Calea Caransebeșului în Reșița

Veste bună pentru locuitorii din Govândari! Primăria Reșița a anunțat începutul lucrărilor de reabilitare a Parcului Tricolorului și Calea Caransebeșului, două zone care au avut nevoie de atenție timp de 30 de ani.

Detalii despre lucrări

Conform estimărilor primarului, lucrările de reamenajare vor începe până la începutul verii. Calea Caransebeșului va beneficia de cea mai mare investiție, care va include:

  • Reconfigurarea aleilor
  • Amenajarea de locuri de parcare
  • Crearea de zone verzi
  • Instalarea de spații de joacă pentru copii

Așteptările locuitorilor

Locuitorii de pe Calea Caransebeșului se pot aștepta la o transformare radicală a zonei, cu facilități moderne precum parcuri, locuri de joacă, parcări civilizate, copaci și arbuști, precum și iluminat public eficient. Primarul a subliniat importanța de a oferi un mediu decent pentru comunitate.

Renovarea Parcului Tricolorului

În plus, parcul din zona Victoria va fi, de asemenea, modernizat, având loc diverse evenimente pe parcursul anului. Lucrările vor include refacerea aleilor pietonale și adăugarea de mobilier urban, arbori și arbuști. O atenție deosebită va fi acordată zonei din fața Monumentului Eroilor, unde se intenționează crearea unei esplanade moderne.

Investiții cu fonduri europene

Ambele proiecte sunt finanțate prin fonduri europene, iar contractul de finanțare cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest urmează să fie semnat în curând. Valoarea totală a acestor investiții este de 11 milioane de euro.

Așadar, așteptăm cu interes transformările care vor avea loc în aceste zone. Cum credeți că vor influența aceste schimbări viața cotidiană a locuitorilor? Ați dori să vedeți și alte zone din Reșița modernizate? Vă invităm să ne împărtășiți părerile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Parcul #Tricolorului #și #Calea #Caransebeșului #intră #în #șantier
2025-03-18 19:45:00

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa și

Exit mobile version