Stiri
„Infrastructură lipsită de coerență: A fost necesar un accident pentru a schimba ceva?”
Accident pe pista de biciclete din Cluj-Napoca: O problemă de infrastructură
Recent, o biciclistă a fost implicată într-un accident cu o mașină pe strada Dorobanților din Cluj-Napoca, zona unde pista de biciclete se întrerupe la trecerea de pietoni. Acest incident a relansat discuțiile referitoare la siguranța infrastructurii pentru bicicliști în oraș.
Critici la adresa infrastructurii
Unii utilizatori de pe platformele sociale au considerat că infrastructura actuală este periculoasă. Un utilizator a menționat că „mașinile și pietonii au prioritate, în timp ce bicicletele sunt ignorate”, subliniind cât de repede se putea ajunge la un accident.
„Highway to hell” pentru bicicliști
Opinile variază de la ironie la frustrare. O comparație făcută de un alt utilizator descrie pista ca un „drum spre iad”, adăugând că „degeaba pedalezi, pentru că la un moment dat te va lovi ceva”.
Pista a fost criticată și pentru întreruperile frecvente și lipsa măsurilor de siguranță. Un alt biciclist a subliniat că „pistele care se opresc din 20 în 20 de metri nu ar trebui să existe în țări care se respectă”.
Confuzie legislativă și lipsă de protecție
Mulți locuitori din Cluj și-au exprimat nemulțumirea față de pista poziționată pe trotuar, fără delimitare față de pietoni. „În orașele civilizate, pistele de biciclete nu sunt pe trotuar; la noi e doar o aplicație de vopsea”, a comentat unul dintre ei.
Un martor la un accident a relatat că un utilizator de trotinetă electrică a intrat pe o trecere fără prioritate, cauzând o situație periculoasă pentru toți participanții la trafic.
Critici aduse administrației locale
În comentarii, administrația locală este acuzată de crearea unei infrastructuri incoerente, care nu protejează bicicliștii cum ar trebui. „Dacă dorim un oraș mai sigur, trebuie să responsabilizăm șoferii, nu bicicliștii”, a spus un utilizator.
Printre soluțiile sugerate de bicicliști se numără relocalizarea pistelor pe carosabil, cu delimitare clară față de traficul auto, dar și eliminarea locurilor de parcare de pe marginea drumului. „Numai așa putem crea o pistă sigură, care să funcționeze în ambele sensuri”, au concluzionat aceștia.
Întrebări pentru cititori
Ce alte soluții ar trebui implementate pentru îmbunătățirea siguranței bicicliștilor în oraș? Credeți că administrația locală ar trebui să investească mai mult în infrastructura pentru biciclete?
Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Infrastructură #incoerentă #Trebuia #să #întâmple #acest #accident #pentru #Primăria #să #măsuri #Sau #nici #așa