Actualitate

Ce surprize aduce romanul „Paradis” de Radu Vancu la Timișoara?

Publicat

în

Lansare de carte: „Paradis” de Radu Vancu la Timișoara


Radu Vancu va lansa noul său roman, „Paradis”, în data de 7 mai, la Librăria La Două Bufnițe. Evenimentul va începe la ora 18:30.

Detalii despre romanul „Paradis”

Cartea a fost desemnată cartea lunii mai la Librăria Bufnițe și a primit recomandarea de la Radio România Cultural. Prezentarea romanului va fi realizată de Adriana Babeți și Arleen Ionescu, sub moderarea Oanei Doboși.

Despre conținutul romanului

Criticul Bogdan-Alexandru Stănescu descrie romanul ca o „dublă distopie românească, un Mad Max intelectualizat cu suflet de Dante”. „Paradis” oferă o viziune literară și speculativă asupra viitorului, având ca protagonist un personaj captiv între dragostea pierdută și o lume lipsită de speranță. Această poveste complexă abordează teme precum memorie, iubire și rezistență prin cultură.

Invitație la evenimentul de lansare

Fie că sunteți pasionați de literatură sau doriți să descoperiți perspective noi asupra viitorului, nu ratați această oportunitate de a interacționa cu autorul și de a explora universul său creativ.

Întrebări pentru cititori

Ce așteptări aveți de la romanul „Paradis”? Cum credeți că literatura poate influența perspectivele asupra viitorului?

Vă invităm să lăsați un comentariu cu gândurile voastre și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Radu #Vancu #lansează #Timișoara #romanul #Paradis
2025-05-06 20:22:00

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa și

Exit mobile version