Actualitate
Ce percheziții au avut loc în Arad într-un caz de evaziune fiscală?
Percheziții în București și Județe Într-un Dosar de Evaziune Fiscală
Marți, 27 mai 2025, polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în colaborare cu Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, au desfășurat opt percheziții domiciliare în municipiul București și în județele Ilfov, Arad și Cluj. Aceste acțiuni fac parte dintr-un dosar penal legat de infracțiuni de evaziune fiscală în formă continuată, având 35 de acte materiale asociate.
Contextul Infracțiunii
Conform probelor disponibile, este suspectat că între ianuarie 2022 și aprilie 2024, trei bărbați, cu vârste de 39, 51 și 72 de ani, în calitate de administratori ai unei societăți comerciale, ar fi evitat îndeplinirea obligațiilor fiscale. Aceștia ar fi omis înregistrarea în documentele contabile a unor operațiuni comerciale și venituri, în valoare de peste 14.000.000 de lei, obținute din servicii de transport prin intermediul unei platforme de ride-sharing.
Impact asupra Bugetului de Stat
Prejudiciul adus bugetului de stat este estimat la peste 2.940.000 de lei. Drept urmare, pe 27 mai 2025, au fost desfășurate perchezițiile menționate, iar mai multe bunuri de interes au fost identificate și ridicate. Totodată, 13 persoane, printre care suspecți și martori, vor fi audiate, iar asupra lor vor fi impuse măsurile legale necesare.
Continuarea Investigațiilor
Cercetările continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, cu scopul de a stabili toate detaliile legate de evaziunea fiscală în formă continuată. Este important de menționat că perchezițiile domiciliare sunt parte integrantă a procesului penal, având ca scop administrarea probelor necesare soluționării cazului, respectând totodată principiul prezumției de nevinovăție.
Întrebări pentru cititori
Ce părere aveți despre măsurile luate de autorități în cazul evaziunii fiscale? Credeți că fenomenul evaziunii fiscale este bine reglementat în țara noastră?
Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a răspândi informația!
#Percheziții #în #Arad #întrun #dosar #evaziune #fiscală
2025-05-27 20:35:00