Actualitate

Ce suspiciuni de fraudă la titularizare au dus la perchezițiile DNA în Reșița? – Stiri Resita

Publicat

în

Îngrijorări privind fraudarea examenului de titularizare în Caraș-Severin


UPDATE: Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Caraș-Severin a subliniat angajamentul său pentru un concurs corect și transparent, conform unei declarații oferite presei. Carina Pristavu, inspector școlar general adjunct și președinte al Comisiei județene de mobilitate, a menționat că ISJ colaborează cu autoritățile competente pentru a clarifica aspectele investigate. În cazul în care se confirmă abateri de la lege, cei responsabili vor fi trași la răspundere individual.

Detalii din Comunicatul ISJ Caraș-Severin

ISJ Caraș-Severin a luat la cunoștință de acțiunile de control inițiate de autoritățile competente la centrele de examen din Reșița, în contextul unor suspiciuni de fraudă legate de concursul național de titularizare din 15 iulie 2025. Reprezentanții ISJ au dat asigurări că tratează cu seriozitate orice sesizare referitoare la buna desfășurare a concursului.

  • Susținerea principiului prezumției de nevinovăție.
  • Investigarea trebuie să se desfășoare fără prejudicii asupra reputației persoanelor implicate.
  • Confidențialitatea și protejarea identității celor non-invinovățiți sunt priorități.

Suspiciuni de fraudă și percheziții

Recent, procurorii DNA au efectuat patru percheziții simultane la centrele de examen din Reșița, în cadrul unei investigații care vizează toți cei 48 de membri ai comisiilor de examen. Centrele implicate sunt:

  • Colegiul Național Traian Lalescu
  • Colegiul Tehnic Reșița
  • Colegiul Național Mircea Eliade
  • Colegiul Economic al Banatului Montan

Acțiunea a fost confirmată de inspectorul școlar general al județului, care a comunicat despre primirea ordonanței privind cercetarea. S-a raportat că au fost ridicate telefoanele mobile ale membrilor comisiilor și înregistrările audio-video din sălile de examen.

Concluzii și perspective

Cazul este în continuare subiect de cercetare din partea DNA, însă autoritățile nu pot oferi mai multe detalii pentru moment. ISJ confirmă că este dedicat unui proces corect și transparent în organizarea examenelor.

Întrebări pentru cititori:

  • Cum percepeți situația aceasta în contextul educației din România?
  • Ce măsuri credeți că ar trebui luate pentru a preveni astfel de incidente în viitor?

Vă invităm să împărtășiți opiniile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Percheziții #DNA #Reșița #Suspiciuni #fraudă #titularizare
2025-07-16 17:22:00

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa și

Exit mobile version