Actualitate

Ce a relatat directoarea creșei din Timișoara înaintea tragediei devastatoare?

Publicat

în

Tragedie la o creșă privată din Timișoara: Un băiețel și-a pierdut viața după o cădere într-un iaz


Directoarea unei creșe particulare din Timișoara, unde un băiețel de un an și 8 luni a murit după ce a căzut într-un iaz ornamental, a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile. Femeia a descris momentele de groază care au precedat acest incident tragic.

Ultimele clipe din viața băiețelului

Într-un interviu, directoarea a rememorat ultima zi din viața copilului. Aceasta a povestit cum se pregăteau să iasă afară cu copiii, inclusiv cu Victor, care venise recent de la tatăl său. „Era foarte bucuros când venea la copii”, a spus ea.

La aproximativ 11:14, directoarea a mers să colecteze mâncarea de la o firmă de catering. La 11:25, colega ei a întrebat dacă mai stau, iar aceasta a afirmat că vor mai rămâne cinci minute. „La 11:30, ultima dată când l-am văzut pe băiețel, era pe scaun, jucându-se cu un carton în mână”, a relatat directoarea.

După aceea, a observat că Victor lipsa din grupă. După câteva momente de căutare, băiețelul a fost găsit în iaz, însă era prea târziu. Directoarea a mărturisit că s-a simțit în stare de șoc, iar această tragedie a lăsat o amprentă profundă asupra ei. „Îmi pare nespus de rău că din cauza neatenției mele s-a pierdut un suflet nevinovat”, a adăugat aceasta.

Centrul educațional și lipsa acreditării

Creeșa nu era acreditată de Ministerul Educației, fapt care a stârnit controverse. Inspectoratul Școlar Județean a declarat că această unitate nu face parte din lista instituțiilor monitorizate.

Băiețelul care a murit era un copil dorit profund de părinți, mama lui trecând prin dificultăți semnificative înainte de a-l aduce pe lume. Acum, familia se confruntă cu durerea unei pierderi insuportabile.

Reflecții și concluzii

Directoarea a spus că dacă ar putea da timpul înapoi, ar prefera să rămână în interior, sub observația ei, decât să riște o astfel de tragedie.

Întrebări pentru cititori

  • Ce măsuri ar trebui implementate pentru a preveni astfel de tragedii în creșe și grădinițe?
  • Cum credeți că pot fi îmbunătățite condițiile de siguranță în instituțiile educaționale private?

Vă invităm să împărtășiți părerile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a sensibiliza opinia publică asupra importanței siguranței în instituțiile educaționale.

#Directoarea #creșa #din #Timișoara #unde #copil #murit #rememorează #momentele #groază #dinaintea #tragediei
2025-09-03 23:38:00

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa și

Exit mobile version