Accident Rutier pe DJ 142 K, lângă Cetatea de Baltă
În seara de duminică, un accident rutier s-a produs pe DJ 142 K, în afara localității Cetatea de Baltă.
Șoferul, aflat sub influența alcoolului, nu a adaptat viteza într-o curbă, iar mașina s-a răsturnat. Doi tineri pasageri au suferit leziuni.
Conform informațiilor recent raportate, incidentul a avut loc pe 21 septembrie 2025, în jurul orei 21:00. Poliția a fost alertată prin 112 cu privire la accidentul de pe DJ 142 K.
La fața locului, autoritățile au descoperit că un bărbat de 29 de ani, din Cetatea de Baltă, conducea un autoturism pe un sector de drum curbat, fără a ajusta viteza de deplasare, ceea ce a dus la răsturnarea vehiculului.
În urma accidentului, doi tineri, unul de 24 de ani din județul Arad și celălalt de 16 ani din Cetatea de Baltă, au fost răniți ușor.
Șoferul a fost supus testării cu etilotestul, rezultatul evidențiind o concentrație de 0,32 mg/l alcool pur în aerul expirat. Din această cauză, acesta a fost transportat la spital pentru determinarea exactă a alcoolemiei.
La momentul actual, cercetările continuă în vederea stabilirii responsabilităților legale pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Concluzie
Accidentele rutiere constituie o problemă majoră de siguranță pe drumuri, iar conducerea sub influența alcoolului nu face decât să agraveze situația. Este esențial să respectăm regulile de circulație pentru a preveni tragediile rutiere.
Întrebări pentru cititori:
- Ce măsuri credeți că ar trebui implementate pentru a reduce accidentele cauzate de șoferii beți?
- Credeți că educația rutieră are un impact semnificativ în prevenirea accidentelor?
Vă invităm să împărtășiți acest articol pe rețelele sociale și să lăsați comentarii cu părerea dumneavoastră!
#ACCIDENT #rutier #142K #lângă #Cetatea #Baltă #Doi #pasageri #răniți #după #șoferul #băut #răsturnat #mașina