Actualitate
Cine vor fi câștigătorii Premiilor Societății Timișoara în 2025?
Premiile Societății Timișoara pentru 2025
Consiliul de conducere al Societății Timișoara a decis, în cadrul unei întâlniri recente, premiile pentru anul 2025.
Premiile acordate
- Premiul „Speranța”: Victor Rebengiuc și Raluca Moroșanu
Acest premiu onorează „cea mai însemnată contribuţie la instaurarea democraţiei, destrămarea structurilor comuniste şi menţinerea speranţei în România”. - Premiul „Secera și ciocanul”: Lia Savonea și Elena Costache
Acordat „pentru efortul deosebit depus întru conservarea şi susţinerea sistemului şi structurilor (neo)comuniste în România”. - Premiul „Ion Monoran”: Inițiativa Timișoara și Tudor Chirilă
Recunoaște „stăruinţa în demersurile de a decanta valorile morale în societatea românească”. - Premiul „Alexandra Indrieș”: Dan Perjovschi
Acest premiu este acordat pentru „contribuţia avută prin intermediul cuvântului scris la dezvoltarea spiritului civic, la promovarea principiilor democraţiei şi ale statului de drept în România”. - Premiul „Oscar Berger”: N.C. Munteanu, Mihai Voinea (Recorder) și Andreea Pocotilă (Recorder)
Premiul de jurnalism civic „Oscar Berger” se oferă anual unui jurnalist român, pe baza evaluării activităţii sale. - Premiul „Punctul 12 al Proclamației de la Timișoara”: Christian Mititelu
Acest premiu se acordă „pentru promovarea principiilor Proclamaţiei în diaspora”.
Despre Societatea Timișoara
Societatea Timișoara este o organizație dedicată promovării valorilor democratice și susținerii drepturilor omului în România, continuând tradiția de implicare civic și social pentru o societate mai bună.
Întrebări pentru cititori
Ce părere aveți despre premiile acordate de Societatea Timișoara? Considerați că acestea reflectă realitatea actuală a societății românești? Vă invităm să lăsați un comentariu și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Premiile #Societății #Timișoara #anul
2026-01-31 19:36:00