stiriacum.ro

Suntem sociabili

Sport

De ce interesul pentru sport crește, dar Iașiul rămâne în urmă?

Publicat

în

Sportul în România: Creșterea interesului și investițiile în infrastructură


Recent, s-a observat o creștere semnificativă a numărului de proiecte sportive, corelată cu interesul din ce în ce mai mare al românilor pentru activități fizice. Conform unui studiu al Centrului de Informare, Prevenire Risc și Analiză (CIPRA), realizat împreună cu Reveal Marketing Research, 36% dintre participanți au afirmat că fac sport de mai multe ori pe săptămână, comparativ cu 28% în 2023.

Bărbații mai activi decât femeile

Printre cei care practică sport, bărbații se evidențiază printr-o frecvență mai mare de activitate fizică – 44% dintre aceștia afirmând că fac sport regulat, în contrast cu 29% dintre femei. Interesant este faptul că persoanele cu vârste între 55 și 65 de ani se dovedesc a fi cei mai activi, urmate de tineri cu vârste între 18 și 24 de ani. În schimb, doar 30% dintre tinerii adulți cu vârste între 25 și 34 de ani se implică în sporturi frecvent.

Creșterea timpului dedicat sportului

Timpul mediu zilnic dedicat activităților fizice a crescut în 2024, ajungând de la 32 de minute la 48 de minute pe zi. Totuși, 17% dintre respondenți practică sport o singură dată pe săptămână, iar 15% îl practică doar o dată pe an.

Activități populare printre români

Potrivit datelor, mersul pe jos este activitatea cea mai frecvent menționată (88%), urmată de exercițiile efectuate acasă (46%). În contrast, activități precum alergatul (25%) sau mersul pe bicicletă (23%) sunt mult mai puțin populare, ceea ce poate fi explicat prin lipsa facilităților sportive accesibile.

Investițiile în infrastructura sportivă

Conform studiilor realizate de IBC Focus și construct-intelligence.com, în 2024, au fost monitorizate 518 șantiere de sport în România, cu 107 finalizări. Printre aceste proiecte se numără bazine de înot, stadioane, terenuri de sport, săli polivalente și altele.

Bazine de înot

Dintre cele 51 de proiecte de construire și modernizare a bazinelor de înot, doar 13 au fost finalizate. Regiunea Nord-Vest s-a remarcat prin finalizarea a patru bazine, în timp ce Sud-Vest Oltenia a avut trei proiecte finalizate.

Stadioane și terenuri de fotbal

Numai trei dintre cele 27 de proiecte de stadioane și 22 de terenuri de fotbal au fost finalizate anul trecut. Investițiile totale pentru aceste proiecte se ridică la 1,35 miliarde lei pentru stadioane și 99,16 milioane lei pentru terenuri de fotbal.

Terenuri de tenis

În 2024, au fost înregistrate 21 de proiecte de amenajare a terenurilor de tenis, dintre care doar patru au fost finalizate. Cele mai multe dintre finalizări au fost în localități precum Alba Iulia, București și Rădăuți.

Investiții în sporturi diverse

Proiectele pentru sporturi individuale și de echipă continuă să se dezvolte. Cu toate acestea, numărul finalizărilor rămâne limitat, iar unele dintre acestea sunt încă în stadiul de planificare.

Sporturi mai puțin populare

Investițiile în sporturi precum patinajul și echitația sunt limitate. Deși au fost finalize date în București și Cluj, majoritatea proiectelor pentru echitație rămân în stadiu de planificare.

În concluzie, distribuția inegală a finalizărilor de proiecte sugerează necesitatea unor investiții echilibrate în toate regiunile, pe măsură ce România continuă să se dezvolte în peisajul sportiv. Rămâne de văzut cum se vor adapta aceste dezvoltări nevoilor populației.

Ce tip de sport preferați să practicați și de ce? Credeți că infrastructura sportivă actuală este suficientă pentru a susține un stil de viață activ în România? Vă invit să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Interesul #pentru #sport #crește #apar #noi #bazine #și #piste #alergare #Dar #Iași #Ziarul #Iaşi
2025-02-03 03:50:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sport

Spectacol total la Cupa Mondială 2026! Germania a făcut show cu Curaçao, iar 19 goluri s-au marcat într-o singură zi

Publicat

în

De către

Spectacol total la Cupa Mondială 2026! Germania a făcut show cu Curaçao, iar 19 goluri s-au marcat într-o singură zi

A patra zi de la Cupa Mondială FIFA 2026 a oferit un adevărat festival fotbalistic. Nu mai puțin de 19 goluri s-au înscris în meciurile disputate la Houston, Dallas, Philadelphia și Monterrey, iar Germania a fost protagonista serii, după o victorie categorică în fața debutantei Curaçao.

Naționala germană a transmis un mesaj clar rivalelor încă din primul meci al Grupei E: este pregătită să lupte pentru trofeu.

Germania – Curaçao 7-1. Debut perfect pentru Mannschaft

La Houston Stadium, Germania a început în forță aventura de la Cupa Mondială 2026 și s-a impus fără emoții cu 7-1 în fața selecționatei din Curaçao.

Totuși, pentru câteva minute, outsiderii au visat la o surpriză istorică.

După ce Felix Nmecha a deschis scorul rapid pentru europeni, debutanta din zona CONCACAF a egalat prin Livano Comenecia, spre surprinderea spectatorilor din Houston.

Bucuria celor din Curaçao a fost însă de scurtă durată. Germania a accelerat înainte de pauză și a punctat de două ori într-un interval scurt, intrând la vestiare cu avantaj confortabil.

Nathaniel Brown și Deniz Undav, printre eroii serii

După reluarea jocului, elevii Germaniei nu au ridicat piciorul de pe accelerație.

Jamal Musiala și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, însă două dintre cele mai frumoase povești ale meciului au fost cele ale lui Nathaniel Brown și Deniz Undav.

Aflat la debutul său la un Campionat Mondial, fundașul Nathaniel Brown a impresionat atât prin evoluția solidă, cât și prin golul marcat, confirmând că Germania dispune de o nouă generație extrem de talentată.

La rândul său, Deniz Undav a intrat de pe banca de rezerve și a avut un impact devastator. În doar 26 de minute petrecute pe teren, atacantul a reușit să înscrie un gol și să ofere două pase decisive.

Victoria categorică îi oferă Germaniei primul loc în Grupa E și un important avantaj moral pentru meciurile următoare.

O zi plină de goluri la Mondialul din 2026

Spectacolul nu s-a oprit la Houston. Ziua a patra a competiției a adus răsturnări de situație și partide spectaculoase în mai multe orașe gazdă.

Japonia a demonstrat din nou caracter, revenind de două ori după ce a fost condusă și obținând un rezultat de egalitate în fața Țărilor de Jos.

Într-un alt meci, Coasta de Fildeș a obținut toate cele trei puncte datorită unui gol marcat pe final de Amad Diallo, în timp ce Suedia a impresionat în Mexic, unde Yasin Ayari și Alexander Isak au fost oamenii decisivi în victoria împotriva Tunisiei.

Germania transmite un avertisment rivalelor

Scorul de 7-1 nu reprezintă doar cea mai clară victorie de până acum la Cupa Mondială 2026, ci și o demonstrație de forță din partea unei echipe care pare pregătită să revină în elita fotbalului mondial.

Cu un lot tânăr, talentat și eficient în fața porții, Germania și-a început campania într-un mod spectaculos și a arătat că poate fi una dintre marile favorite la câștigarea trofeului.

Dacă primele patru zile ale turneului au oferit deja asemenea spectacole, fanii fotbalului au toate motivele să creadă că Mondialul din 2026 va fi unul dintre cele mai spectaculoase din istorie.

 

Continuă să citești

Sport

Brazilia face o schimbare în lotul pentru Cupa Mondială 2026. Ederson, convocat după accidentarea lui Wesley

Publicat

în

De către

Brazilia face o schimbare în lotul pentru Cupa Mondială 2026. Ederson, convocat după accidentarea lui Wesley

Selecționerul Braziliei, Carlo Ancelotti, a anunțat că mijlocașul Ederson va fi convocat pentru a-l înlocui pe Wesley în lotul de 26 de jucători pentru Cupa Mondială FIFA 2026.

Decizia a venit după ce Wesley s-a accidentat în timpul meciului amical câștigat de Brazilia cu scorul de 2-1 în fața Egiptului, disputat sâmbătă. Investigațiile medicale efectuate ulterior au confirmat o întindere musculară la coapsa stângă, accidentare care îl împiedică să participe la turneul final.

Federația Braziliană regretă absența lui Wesley

Într-un comunicat oficial, Confederația Braziliană de Fotbal a transmis că regretă accidentarea fundașului lateral și a subliniat importanța acestuia pentru echipa națională.

„Wesley este un jucător foarte apreciat de echipă și va fi întotdeauna considerat o parte importantă a acestui lot care își propune câștigarea celui de-al șaselea titlu mondial”, se arată în mesajul federației.

Ederson se alătură lotului Braziliei

În locul lui Wesley, Brazilia se va baza pe Ederson, mijlocaș legitimat la Atalanta BC. Fotbalistul în vârstă de 26 de ani urmează să se alăture echipei la cantonamentul din New York și New Jersey.

Până în prezent, Ederson a adunat trei selecții la echipa națională de seniori a Braziliei, fiind titular o singură dată, într-un meci amical disputat împotriva Mexicului.

Programul Braziliei la Cupa Mondială 2026

Naționala Braziliei va debuta la Cupa Mondială FIFA 2026 în Grupa C, unde va întâlni reprezentativa Maroc pe 13 iunie.

Ulterior, sud-americanii vor juca împotriva selecționatelor Haiti pe 19 iunie și Scoția pe 24 iunie.

Brazilia este una dintre favoritele tradiționale ale competiției și urmărește cucerirea celui de-al șaselea trofeu mondial din istoria sa.

Continuă să citești

Actualitate

Campioanele României la Cupa Tymbark, invitate la emisiunea „Cronici Sportive” de la 8TV. Povestea fetelor de aur de la Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara

Publicat

în

De către

Campioanele României la Cupa Tymbark, invitate la emisiunea „Cronici Sportive” de la 8TV. Povestea fetelor de aur de la Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara

Performanța excepțională obținută de echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale Nr. 27 din Timișoara continuă să atragă atenția. După ce au cucerit trofeul național al Cupei Tymbark, una dintre cele mai importante competiții școlare de fotbal din România, tinerele campioane au fost invitate în emisiunea „Cronici Sportive”, realizată de jurnalistul Stelian Iordache la televiziunea 8TV.

Fetele au vorbit despre parcursul lor impresionant, emoțiile competiției și secretul succesului care le-a adus titlul de campioane naționale.

O echipă construită pe muncă, disciplină și spirit de învingător

Succesul echipei nu a venit întâmplător. În spatele performanței se află multe ore de antrenament, sacrificii și o mentalitate de învingător insuflată de profesorii coordonatori, Andriucă Bogdan și Duda Alexandru.

Participarea la emisiunea „Cronici Sportive” a fost o ocazie excelentă pentru ca publicul să descopere povestea unor sportive care demonstrează că talentul, ambiția și munca în echipă pot duce la rezultate extraordinare.

Campioanele de la Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara

Lotul câștigător al Cupei Tymbark la nivel național este format din:

  • Bar Daria
  • Petrovici Raisa
  • Butura Alesssia
  • Frunză Alexandra
  • Bologa Ștefania
  • Giuvelic Raisa
  • Ignea Sonia
  • Farcaș Alessia
  • Golea Carla
  • Tămășan Iulia
  • Roșu Diana

Aceste tinere sportive reprezintă un exemplu pentru generația lor și demonstrează că performanța poate fi atinsă încă din anii de școală atunci când există pasiune și perseverență.

Timișoara are viitor în fotbalul feminin

Victoria obținută la Cupa Tymbark confirmă valoarea sportului școlar timișorean și potențialul pe care îl au tinerele sportive din oraș. Prin rezultatele lor, ele contribuie la promovarea fotbalului feminin și inspiră alte fete să practice sportul de performanță.

Invitația la emisiunea „Cronici Sportive” reprezintă o recunoaștere a muncii depuse și o oportunitate de a împărtăși experiența unei generații care visează să ajungă cât mai sus în lumea sportului.

Emisiunea poate fi urmărită aici:
https://youtube.com/live/zGVDP8ZUw9E?feature=share

Pentru aceste campioane, trofeul național este doar începutul. Cu aceeași determinare și pasiune care le-au adus succesul până acum, viitorul se anunță promițător pentru echipa Școlii Gimnaziale Nr. 27 din Timișoara.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și