Stiri
Cum își trăiește mama Dariei, fetița pierdută în accidentul din Serbia, durerea?
Tragedie în familia Dariei: Mama este devastată după pierderea fiicei și soțului
Mama Dariei, fetița care și-a pierdut viața într-un oribil accident rutier în Serbia, se află într-o stare profundă de tristețe după ce a suferit pierderea celor mai dragi oameni din viața ei.
Accidentul tragic a avut loc la doar 10 kilometri de granița cu România, unde Daria și tatăl său au decedat. Mama, cu sufletul frânt, susține că amândoi ar fi putut fi salvați, având în vedere circumstanțele în care s-a petrecut evenimentul. Cu lacrimi în ochi, a rememorat seara fatidică, lăsând un gol imens în inima familiei distruse.
Devastarea mamei Dariei după pierdere
Soția și mama, copleșită de durere, acuză autoritățile vamale pentru întârzierea sosirii echipelor de salvare românești. Conform mărturiei sale, intervenția salvatorilor a fost întârziată cu aproape 30 de minute la vamă, perioadă în care Daria și tatăl ei încă erau în viață și aveau șanse de salvare. Mama, acum văduvă și cu un copil mic de îngrijit, subliniază că tragedia ar fi putut fi evitată dacă ajutorul ar fi ajuns la timp.
„Ce pot să spun este că nu i-au putut salva, ar fi putut fi salvați, aveau puls. Am simțit asta cu mâna mea, cei de la vamă nu au inimă. Aceștia nu i-au lăsat pe salvatori să intre, iar cei din Serbia au întâmpinat, de asemenea, întârzieri”, a declarat mama Dariei, cu lacrimi în ochi.
Ultimele momente înainte de impactul fatal
Cu inima frântă, mama a povestit despre ultimele clipe înainte de accident, când se afla în mașină cu familia ei. Un alt autoturism a apărut brusc în fața lor, iar soțul ei a încercat să evite impactul printr-o manevră bruscă, însă nu a reușit. „Am văzut o lumină albă și el a tras de volan să ne protejeze, dar din păcate, era prea multă viteză”, a explicat mama cu tristețe.
Familia și prietenii se pregătesc acum pentru înmormântarea Dariei și a tatălui ei, care va avea loc sâmbătă, 5 aprilie, într-o ceremonie emoționantă dedicată celor dragi. Mama îndoliată își plânge pierderea, rămânând cu amintiri dureroase.
Gânduri finale
Tragedii ca aceasta lasă urme adânci în comunitate și în inimile celor rămășiți. Intenția de a găsi vinovați și de a aduce un omagiu celor pierduți rămâne puternică.
Întrebări pentru cititori
Credeți că autoritățile ar trebui să răspundă pentru întârzierile în intervenția de urgență în cazuri de accident? Ce măsuri ar putea fi implementate pentru a preveni astfel de tragedii în viitor?
Vă invităm să împărtășiți părerile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a sensibiliza cât mai multe persoane cu privire la această problemă.
#Mama #Darieifetița #care #șia #pierdut #viața #în #cumplitul #accident #din #Serbia #este #distrusă #durere #simțit
Stiri
Germania vrea să interzică alcoolul pentru minorii de 14 ani: schimbare majoră în legislația privind protecția tinerilor
Germania vrea să interzică alcoolul pentru minorii de 14 ani: schimbare majoră în legislația privind protecția tinerilor
O lege veche de peste 70 de ani, în vizor
Germania se pregătește să elimine una dintre cele mai controversate excepții din legislația sa privind consumul de alcool în rândul minorilor. Este vorba despre o reglementare introdusă în 1952, care permite adolescenților de 14 și 15 ani să consume bere și vin dacă sunt însoțiți de părinți.
Această prevedere ar putea dispărea în curând, în urma unui nou proiect legislativ inițiat de autoritățile federale.
Ce prevede noul proiect de lege
Ministrul german al tineretului a propus eliminarea completă a acestei excepții din Legea privind protecția tinerilor. Conform documentului:
- Minorii sub 16 ani nu vor mai avea voie să cumpere sau să consume alcool, indiferent dacă sunt însoțiți de părinți.
- Se dorește întărirea protecției împotriva abuzului de alcool în rândul adolescenților.
- Măsura face parte dintr-un pachet mai amplu dedicat bunăstării copiilor și tinerilor.
Autoritățile consideră că actuala lege „slăbește protecția tinerilor” și contrazice obiectivele de prevenire a dependenței.
De ce vrea Germania această schimbare
Germania este cunoscută pentru regulile sale relativ permisive în ceea ce privește consumul de alcool. În prezent:
- Berea și vinul pot fi cumpărate de la 16 ani
- Consumul este permis de la 14 ani cu acordul părinților
Totuși, presiunea publică și medicală a crescut în ultimii ani. Specialiștii în sănătate atrag atenția asupra riscurilor timpurii ale consumului de alcool, inclusiv:
- dezvoltarea dependenței
- afectarea creierului în formare
- creșterea comportamentelor riscante
Ce spun germanii: opinia publică se schimbă
Un sondaj realizat în 2025 arată o schimbare clară de mentalitate:
- Aproape două treimi dintre germani susțin interzicerea consumului de alcool la 14 ani
- Peste 50% dintre respondenți consideră că vârsta legală pentru cumpărarea berii și vinului ar trebui crescută la 18 ani
Aceste date indică o susținere tot mai mare pentru reguli mai stricte.
Când ar putea intra în vigoare noua lege
Deși proiectul este deja elaborat, procesul legislativ nu este finalizat. Pentru a deveni lege, acesta trebuie:
- Să fie discutat cu experți din industrie
- Să primească aprobarea guvernului federal
- Să fie votat în parlament
Prin urmare, nu există încă o dată clară pentru implementare.
Impactul asupra tinerilor și societății
Dacă va fi adoptată, această măsură ar marca o schimbare majoră în cultura consumului de alcool din Germania. Posibile efecte:
- Reducerea consumului de alcool la vârste fragede
- Îmbunătățirea sănătății publice pe termen lung
- Alinierea la standarde mai stricte din alte țări europene
Stiri
Camelia-Corina Pescaru, numită manager interimar la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara
Camelia-Corina Pescaru, numită manager interimar la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara
Conducerea Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș” din Timișoara va fi asigurată, începând cu 1 aprilie 2026, de medicul pneumolog Camelia‑Corina Pescaru.
Aceasta a fost numită manager interimar pentru o perioadă de șase luni sau până la ocuparea funcției prin concurs, prin dispoziția primarului Dominic Fritz.
Peste 27 de ani de experiență în sistemul medical
Camelia‑Corina Pescaru este medic primar pneumolog și are o experiență de peste 27 de ani în sistemul medical. În prezent activează în cadrul Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș”, unde coordonează Centrul de Recuperare Medicală Respiratorie.
Specialist în pneumologie și recuperare medicală respiratorie, ea este implicată activ în dezvoltarea serviciilor medicale dedicate pacienților cu afecțiuni respiratorii.
Activitate universitară la UMF „Victor Babeș”
Pe lângă activitatea clinică, dr. Camelia‑Corina Pescaru are și o carieră academică solidă. Este șef de lucrări la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, instituție în care anterior a activat ca asistent universitar.
În această calitate, contribuie la formarea noilor generații de medici și la dezvoltarea competențelor profesionale în domeniul pneumologiei.
Implicare în dezvoltarea serviciilor medicale
De-a lungul carierei sale, medicul s-a implicat atât în activitatea medicală curentă, cât și în modernizarea serviciilor de pneumologie și recuperare respiratorie.
Experiența acumulată în activitatea clinică și universitară îi oferă o perspectivă integrată asupra nevoilor pacienților și asupra modului în care serviciile medicale pot fi organizate mai eficient.
Numirea ca manager interimar vine într-un moment important pentru Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș” din Timișoara, instituție medicală de referință în vestul țării pentru tratarea bolilor infecțioase și respiratorii.
Stiri
Misiune de salvare în Munții Apuseni: doi turiști francezi, recuperați de pe o stâncă din apropierea Cascada Vălul Miresei
Misiune de salvare în Munții Apuseni: doi turiști francezi, recuperați de pe o stâncă din apropierea Cascada Vălul Miresei
Operațiune contra cronometru în Munții Apuseni, după ce doi turiști francezi au rămas blocați deasupra unui perete de stâncă, în apropierea Cascadei Vălul Miresei, din județul Cluj. Intervenția a avut loc sâmbătă și s-a încheiat cu succes, fără victime.
Alertă la 112 și intervenție rapidă
Totul a început în jurul orei 15:00, când un apel la SNUAU 112 a semnalat că doi turiști nu mai pot coborî de pe un perete abrupt de stâncă.
Dispeceratul Inspectoratul de Jandarmi Județean Cluj a preluat apelul și a trimis de urgență un echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Călățele-Fântânele către zona indicată.
Pentru a eficientiza intervenția, jandarmii au colaborat cu salvamontiștii de la Salvamont Vlădeasa, coordonând împreună acțiunea de recuperare.
Salvare în condiții dificile
Cei doi turiști francezi rămăseseră blocați deasupra unui perete de stâncă, într-o zonă dificil accesibilă. Echipele de intervenție au reușit să îi coboare în siguranță, folosind tehnici specifice de salvare montană.
Întreaga misiune a durat aproximativ o oră.
După coborâre, turiștii au fost transportați cu autospeciala jandarmilor până la locul unde își parcaseră mașina.
Fără răniți, dar cu un avertisment pentru turiști
Din fericire, cei doi francezi nu au avut nevoie de îngrijiri medicale. Incidentul readuce însă în atenție importanța echipării corespunzătoare și a informării înainte de a porni pe trasee montane, mai ales în zone abrupte sau mai puțin cunoscute.
Munții Apuseni și zona Cascadei Vălul Miresei atrag anual numeroși turiști, însă condițiile din teren pot deveni rapid periculoase fără pregătire adecvată.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
