stiriacum.ro

Suntem sociabili

Social

Ilie Vlaicu, Directorul General al Aquatim, prezent la evenimente importante din domeniul apei în Istanbul

Publicat

în

Ilie Vlaicu, Directorul General al Aquatim și președintele Asociației Române a Apei (ARA), a participat la două evenimente majore desfășurate în Turcia, la Istanbul: Simpozionul EURASIA WATER EXPO / Conferința No-Dig Turkey 2024 și cel de-al 8-lea Forum privind pierderile de apă. Aceste evenimente au avut loc în perioada 23-24 octombrie 2024, la WOW Istanbul Hotel & Convention Center și au reunit personalități de renume din industria apei la nivel internațional.

Participarea României pe scena internațională a industriei apei

Ilie Vlaicu a avut onoarea de a deschide evenimentul cu o intervenție pe tema „Industria Apei din România”, unde a vorbit despre progresele și provocările din acest sector. El a fost alături de experți recunoscuți la nivel mondial, printre care:

•Prof. Dr. Șafak BAȘA, Director General al Administrației de Apă și Canalizare din Istanbul (İSKİ);

•Prof. Jens HÖLTERHOFF, Președintele GSTT (German Society Trenchless Technologies);

•Ivan IVANOV, Președintele Asociației Bulgare a Apei (BWA).

Ilie Vlaicu a subliniat în declarațiile sale că evenimentul a reprezentat o oportunitate importantă pentru România, arătând că ARA a fost primită cu „cea mai mare încredere” pe scena internațională.

Două zile de schimb de idei și soluții inovatoare

Simpozionul a fost moderat de Yasin TORUN, Președinte al TSITT (Turkish Society for Trenchless Technology), și a oferit un cadru de discuții aprofundate despre tehnologiile moderne din industria apei, cu accent pe soluțiile de reducere a pierderilor de apă și inovațiile în infrastructura de apă și canalizare.

În concluzie, participarea lui Ilie Vlaicu la aceste evenimente importante consolidează prezența și influența României în industria internațională a apei, oferind noi perspective pentru dezvoltarea sectorului la nivel național.

Actualitate

Se redeschide punctul de trecere de pe Canalul Bega. Timișoara – Zrenjanin, din nou accesibil pentru bicicliști și pietoni în vara 2026

Publicat

în

De către

Se redeschide punctul de trecere de pe Canalul Bega. Timișoara – Zrenjanin, din nou accesibil pentru bicicliști și pietoni în vara 2026

Începând de 13 iunie 2026, se redeschide punctul temporar de trecere a frontierei de pe Canalul Bega, pe ruta Timișoara – Zrenjanin, oferind din nou posibilitatea traversării pentru pietoni și bicicliști. Inițiativa facilitează reluarea legăturii transfrontaliere și a circuitelor de cicloturism dintre România și Serbia.

Redeschiderea traseului marchează reluarea uneia dintre cele mai apreciate rute de mobilitate verde din regiune, utilizată atât de turiști, cât și de localnici.

Calendarul traversărilor în vara 2026

Traversarea Canalului Bega va fi posibilă în mai multe perioade stabilite pentru sezonul estival:

  • 13–14 iunie – pietonal și biciclete
  • 26–28 iunie – pietonal și biciclete
  • 3–5 iulie – pietonal și biciclete
  • 24–26 iulie – pietonal și biciclete + traversare navală (ambarcațiuni)
  • 5–9 august – pietonal și biciclete
  • 28–30 august – pietonal și biciclete

Accesul este permis zilnic în intervalul 08:00 – 20:00, pe baza unui document de identitate valabil și cu respectarea reglementărilor privind trecerea frontierei.

O rută de cicloturism de aproximativ 70 km

Traseul de pe digul Canalului Bega leagă Timișoara de Zrenjanin pe o distanță totală de aproximativ 70 de kilometri, dintre care circa 37 de kilometri se află pe teritoriul României.

Ruta este considerată una dintre cele mai atractive destinații de cicloturism transfrontalier din vestul țării, oferind un traseu accesibil, sigur și cu peisaje naturale variate.

Traversare pe apă în luna iulie

În perioada 24–26 iulie, pe lângă bicicliști și pietoni, traversarea va fi posibilă și pe apă, cu ambarcațiuni, în cadrul unui program special dedicat mobilității turistice pe Canalul Bega.

Turism, mobilitate verde și cooperare regională

Redeschiderea punctului de trecere contribuie la dezvoltarea turismului activ, încurajarea mobilității sustenabile și consolidarea cooperării între comunitățile de pe malurile Begăi.

Pentru turiștii interesați de o vizită în Serbia, informații despre cazare, gastronomie și obiective turistice din Zrenjanin sunt disponibile pe site-ul oficial al destinației: www.visitzrenjanin.com.

Continuă să citești

Actualitate

Apa va fi întreruptă luni în localitatea Curtea. Aquatim anunță lucrări de întreținere la rețeaua de distribuție

Publicat

în

De către

Apa va fi întreruptă luni în localitatea Curtea. Aquatim anunță lucrări de întreținere la rețeaua de distribuție

Locuitorii din Curtea vor rămâne fără apă la robinete timp de câteva ore, luni, 15 iunie, din cauza unor lucrări programate de întreținere efectuate de Aquatim.

Potrivit operatorului de apă și canalizare, furnizarea apei va fi întreruptă între orele 08:00 și 16:00, pentru desfășurarea unor lucrări de spălare a rețelei de distribuție și a bazinului de înmagazinare.

Reprezentanții Aquatim precizează că aceste intervenții fac parte din programul de mentenanță preventivă a sistemului de alimentare cu apă și au rolul de a menține calitatea apei potabile la standardele necesare.

„Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Aquatim în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție”, transmit reprezentanții companiei.

Consumatorii din Curtea sunt sfătuiți să își asigure rezerve suficiente de apă pentru intervalul în care furnizarea va fi sistată. De asemenea, la reluarea alimentării este posibil ca apa de la robinete să prezinte temporar o ușoară turbiditate, motiv pentru care se recomandă evitarea utilizării acesteia în scopuri menajere până la limpezire.

Continuă să citești

Social

7 iunie 2026 – Duminica întâi după Rusalii.

Publicat

în

De către

SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA EVANGHELIE
DIN SFÂNTA EVANGHELIE DUPĂ MATEI, CITIRE:
(10: 32-33; 37-38; 19: 27-30) – Urmarea lui Hristos
„Zis-a Domnul către ucenicii Săi: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel care se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată, noi am lăsat toate și Ţi-am urmat Ţie. Cu noi, oare, ce va fi? Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi, cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. Și oricine a lăsat case, sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii sau țarini pentru numele Meu, înmulțit va lua înapoi și viață veșnică va moșteni. Și mulți dintâi vor fi pe urmă și cei de pe urmă vor fi întâi.”
Continuă să citești

Te-ar putea interesa și