Actualitate
Care sunt detaliile despre extinderea clădirilor Spitalului Municipal din Arad?
Reabilitarea Spitalului Municipal din Arad: Proiecte de Extindere și Modernizare
Proiectul de Reabilitare în Curs de Desfășurare
Lucrările de reabilitare a Spitalului Municipal din Arad sunt în curs de desfășurare, arhitecții contractați de Consiliul Județean Arad stabilind deja detalii importante pentru extinderea și modernizarea viitoare a instituției.
Istoricul Spitalului Municipal
Clădirea istorică, situată la intersecția străzilor Elena Ghiba Birta și Aviator Ioan Sava, a fost fondată în 1836 ca spital al orașului. Denumirea oficială de Spital Municipal a fost ștearsă în 2022, când Consiliul Județean a preluat administrarea clădirii. Acum, spitalul adăpostește diverse secții din cadrul Spitalului Județean Arad.
Finanțare și Plan Urbanistic
Anul trecut, Consiliul Județean a obținut fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru reabilitarea pavilionului central, clasificat ca monument istoric, iar lucrările vor începe în iulie 2024. Pe lângă acest proiect, autoritățile urmăresc să continue modernizarea spitalului, necesitând un Plan Urbanistic Zonal (PUZ) pentru a stabili direcțiile viitoare de intervenție.
Detalii Importante despre PUZ
PUZ-ul a fost elaborat de firma timișoreană Subcontrol SRL, care are o experiență vastă în acest domeniu. Arhitecta Diana Lucaci a subliniat că documentația vizează corelarea investițiilor în curs, medierea nevoilor spitalului, și implementarea concluziilor unui studiu istoric relevant.
Expansiuni Preconizate în Curtea Spitalului
Se preconizează construirea a două noi corpuri de clădire în curtea spitalului. Proiectele propuse includ renovarea energetică a clădirii principale, realizarea unui nou corp pentru radioterapie și un ambulatoriu, toate având la bază un studiu de fezabilitate bine structurat.
Modificări în Circuitele de Acces
PUZ-ul prevede și modificări în circuitele de acces, inclusiv utilizarea unei porți nefolosite dinspre strada Elena Ghiba Birta și lărgirea accesului dinspre strada Aviator Ioan Sava pentru a facilita intrarea și ieșirea vehiculelor.
Extinderea Spațiilor Constructive
Documentația sugerează o reconfigurare a spațiului, îmbunătățind coeficientul de utilizare a terenului (POT) de la 30,95% la 45%. Regimul de înălțime propus va permite construcții de maximum 2 etaje, având ca scop și crearea de spații pentru lifturi și echipamente necesare. Se vor păstra și spațiile verzi valoroase din punct de vedere istoric, precum grădinile existente.
Parcare Subterană și Necesitatea Secției de Radioterapie
Planul include, de asemenea, o parcare subterană pe două nivele cu 114 locuri, spre a suplimenta locurile de parcare disponibile. Construcția secției de radioterapie rămâne una dintre cele mai importante priorități, având în vedere că pacienții din Arad sunt nevoiți să călătorească în alte orașe pentru tratament.
Întrebări pentru Cititori
Credeți că aceste modificări vor îmbunătăți semnificativ calitatea serviciilor de sănătate din Arad? Cum considerați că va influența viitoarea secție de radioterapie tratamentul pacienților din oraș?
Vă invităm să ne împărtășiți opiniile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a informa și pe alții despre aceste importante dezvoltări!
#Cum #arată #planurile #extindere #clădirilor #Spitalului #Municipal #din #Arad #Special #Arad
2025-02-05 12:00:00
Actualitate
Dominic Fritz respinge zvonurile privind o posibilă alianță USR-PSD: „Nu există negocieri subterane”
Dominic Fritz respinge zvonurile privind o posibilă alianță USR-PSD: „Nu există negocieri subterane”
Primarul Timișoarei și președintele USR, Dominic Fritz, a transmis un mesaj public prin care respinge informațiile apărute în spațiul public despre o posibilă colaborare între USR și PSD pentru formarea unui viitor guvern.
Declarațiile vin în contextul în care mai multe televiziuni și publicații au relatat, citând surse neoficiale, că USR ar purta negocieri pentru o formulă guvernamentală alături de PSD. Liderul USR susține însă că partidul își menține poziția exprimată atât înainte, cât și după moțiunea PSD-AUR.
„USR e consecvent cu ce a spus și înainte, și după moțiunea PSD-AUR. Nu vom mai face parte dintr-un guvern cu PSD. Nu există niciun fel de negocieri subterane despre asta”, a declarat Dominic Fritz.
USR spune că își menține direcția proeuropeană și reformistă
În mesajul său, liderul USR afirmă că partidul exclude un astfel de scenariu politic deoarece consideră că direcția proeuropeană și reformistă a României trebuie susținută prin „asumare și claritate morală”.
Totodată, Fritz a criticat informațiile apărute „pe surse”, despre care spune că ar avea rolul de a crea tensiuni și neîncredere între partidele de centru-dreapta, în special între USR și PNL.
„Toate aceste mișcări au un singur scop: să semene neîncredere și să spargă alinierea între cele două partide mari de centru-dreapta, USR și PNL”, a transmis acesta.
Reacții în spațiul politic și mediatic
Tema unei eventuale colaborări între USR și PSD a generat numeroase comentarii în spațiul public și pe rețelele sociale, mai ales în contextul actualei scene politice și al discuțiilor despre stabilitatea guvernamentală.
În același mesaj, Dominic Fritz le-a cerut susținătorilor să nu se lase influențați de „dezinformare” și să urmărească activitatea miniștrilor și reprezentanților USR.
Declarațiile liderului USR vin într-o perioadă în care scena politică din România este marcată de speculații privind posibile alianțe și formule de guvernare pentru perioada următoare.
Actualitate
USVT Timișoara a găzduit Ediția a IX-a a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă
USVT Timișoara a găzduit Ediția a IX-a a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă

Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara (USVT) a organizat, în perioada 21–22 mai 2026, cea de-a IX-a ediție a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă, unul dintre cele mai importante evenimente academice dedicate cercetării și inovației în domeniul științelor vieții.
Evenimentul a reunit la Timișoara experți, cercetători și cadre universitare din 26 de țări și peste 100 de centre universitare și institute de cercetare, dintre care 47 din străinătate și 53 din România. Conferința a devenit, astfel, un punct de întâlnire important pentru comunitatea științifică internațională preocupată de dezvoltarea durabilă și de soluțiile inovatoare pentru viitor.
Deschiderea oficială a conferinței, în Aula Magna a USVT
Lucrările conferinței au debutat în Aula Magna „Iulian Drăcea”, prin discursul susținut de Prof. univ. dr. Cosmin-Alin Popescu, rectorul USVT, care a evidențiat rolul colaborării academice internaționale în identificarea unor soluții sustenabile pentru provocările globale actuale.
Un moment important al deschiderii oficiale a fost mesajul video transmis de Ministrul Educației, prof. univ. dr. Mihai Dimian. Acesta a apreciat activitatea Universității de Științele Vieții din Timișoara și a subliniat contribuția instituției la dezvoltarea cercetării și formării profesionale în domeniul strategic al științelor vieții.
De asemenea, Prof. univ. dr. Kálmán Imre, Prorector pentru activitatea de Cercetare, Inovare și Transfer Tehnologic al USVT, a vorbit despre importanța cercetării multidisciplinare și despre impactul real pe care aceasta îl poate avea asupra societății și economiei.
Participare internațională și sute de lucrări științifice
Conferința Internațională pentru Dezvoltare Durabilă de la USVT a atras participanți din țări precum Franța, Italia, Grecia, Spania, Portugalia, Polonia, Turcia, Egipt, Arabia Saudită, Serbia, Ucraina, Republica Moldova, Marea Britanie și multe altele.
În cadrul evenimentului au fost înscrise 645 de lucrări științifice, dintre care 96 au fost prezentate în sesiuni orale, iar 549 sub formă de postere. Totodată, cele șase facultăți ale universității au organizat workshopuri, mese rotunde și ateliere tematice dedicate celor mai noi direcții de cercetare.
Speakeri internaționali și titlul Doctor Honoris Causa
Printre invitații speciali care au susținut prezentări în plen s-au numărat George Sakellaris, PhD, membru al Grecian BIOEAST Advisory Council, și Yu Zongwen, reprezentant regional pentru Europa al companiei SuperMap International Ltd. din China.
Unul dintre cele mai emoționante momente ale conferinței a fost acordarea titlului de Doctor Honoris Causa profesorului Athanasios Salifoglou, PhD, de la Universitatea „Aristotel” din Salonic, Grecia, ca recunoaștere a contribuției sale remarcabile la dezvoltarea științei contemporane.
Teme de actualitate pentru dezvoltare durabilă
Agenda conferinței a inclus subiecte esențiale pentru viitorul dezvoltării durabile și al cercetării aplicate, precum agricultura sustenabilă, horticultura, biotehnologia, silvicultura, medicina veterinară, ingineria mediului, geomatica, procesarea agroalimentară, managementul agricol și creșterea animalelor.
Prin amploarea participării internaționale și nivelul ridicat al lucrărilor prezentate, Conferința Internațională Multidisciplinară pentru Dezvoltare Durabilă organizată de USVT confirmă poziția Timișoarei pe harta marilor centre academice și de cercetare din Europa.
Evenimentul a oferit participanților oportunitatea de a construi noi colaborări academice, de a împărtăși idei inovatoare și de a contribui la dezvoltarea unor soluții moderne pentru protecția mediului și agricultura viitorului.
Actualitate
În perioada 27–30 mai 2026, Timișoara devine centrul medicinei ORL din România
📯 În perioada 27–30 mai 2026, Timișoara devine centrul medicinei ORL din România, găzduind Congresul Național de Otorinolaringologie și Chirurgie Cervico-Facială – unul dintre cele mai importante evenimente medicale dedicate specialiștilor din domeniu.
Pe parcursul celor patru zile, congresul va reuni medici ORL, chirurgi cervico-faciali, profesori universitari și experți internaționali, într-un cadru dedicat schimbului de experiență, inovației și dezvoltării profesionale.
Programul include workshopuri practice, prezentări științifice și sesiuni interactive susținute de specialiști de renume din România și din străinătate. Participanții vor avea ocazia să descopere cele mai noi tehnici și direcții din otorinolaringologie și chirurgia cervico-facială.
🎓 Prof. univ. dr. Răzvan Hainăroșie, președintele Societății Române de ORL și Chirurgie Cervico-Facială, a transmis invitația către comunitatea medicală de a lua parte la un congres care își propune să devină un reper important pentru viitorul specialității ORL în România.
Evenimentul reprezintă o oportunitate valoroasă pentru networking, perfecționare profesională și consolidarea colaborărilor medicale la nivel național și internațional.
✍️ Înscrierile pentru Congresul Național de Otorinolaringologie și Chirurgie Cervico-Facială 2026 sunt disponibile aici:
https://sanatatea.events/congresul-national-orl-2026/
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
