stiriacum.ro

Suntem sociabili

Stiri

Cât de gravă este pedeapsa pentru tânărul care a ucis cinci oameni în accident?

Publicat

în

Condamnare de 7 ani și 1 lună pentru Ruslan Jalbă, vinovat de un accident mortal

Ruslan Jalbă, tânărul în vârstă de 22 de ani, a fost condamnat la 7 ani și 1 lună de închisoare, precum și la anularea dreptului de a conduce, pentru un accident rutier grav petrecut în raionul Strășeni, soldat cu decesul a cinci persoane.

Detalii despre accident și conexiuni penale

Înainte de tragedie, în luna iunie, Jalbă a fost surprins conducând un vehicul în stare avansată de ebrietate în sectorul Botanica al capitalei, fiind deschis un dosar penal pentru acest incident. Cele două cauze penale au fost unite și judecate în aceeași procedură. Jalbă risca o pedeapsă de până la 13 ani de închisoare.

Sentința Judecătoriei Strășeni

În cadrul unei ședințe de judecată din 5 februarie, Judecătoria Strășeni a stabilit pedeapsa menționată anterior. Accidentul a avut loc în urma unui impact violent, în care automobilele implicate au luat foc, iar victimele au decedat carbonizate, fără posibilitatea de a fi salvate.

Despagubiri pentru victime

„Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, instanța a dispus acordarea de despăgubiri pentru prejudicii morale și materiale în favoarea părților vătămate. Jalbă și partea civilmente responsabilă vor fi obligați să achite compensații substanțiale, inclusiv pentru cheltuieli funerare și asistență juridică.”

Judecătoria Strășeni subliniază importanța respectării legislației rutiere și responsabilitatea conducătorilor auto pentru acțiunile lor.

Contextul accidentului

Accidentul a avut loc pe traseul M5, în dimineața zilei de 10 august 2024, când Jalbă, având permisul suspendat, a condus un autoturism „Mitsubishi” cu cinci pasageri. A efectuat o manevră de depășire pe banda a doua, ciocnindu-se frontal de un vehicul „Opel Astra”, rezultând într-o coliziune devastatoare.

Victime și leziuni

În urma accidentului, două persoane din „Mitsubishi” și două din „Opel Astra” au decedat pe loc. Trei copii cu vârste între 7 și 11 ani au suferit leziuni grave, iar un alt copil de 1 an a avut vătămări minore. Jalbă a suferit, de asemenea, leziuni medii.

Profilul delincventului

Ruslan Jalbă nu este la prima abatere penală, având antecedente pentru furt și jaf. A recunoscut faptele în ambele cazuri, iar în prezent se află în fața unei pedepse cu închisoarea.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată conform legislației în vigoare.

Întrebări pentru cititori

Ce măsuri considerați că ar trebui luate pentru a preveni accidentele rutiere provocate de conducători aflați în stare de ebrietate? Credeți că sentințele actuale sunt suficiente pentru a descuraja astfel de comportamente?

Vă invităm să vă exprimați opiniile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a contribui la o discuție importantă despre siguranța rutieră.

#ULTIMA #ORĂ #Tânărul #învinuit #că #urcat #volan #având #permisul #suspendat #și #ucis #cinci #persoane #întrun #accident #produs #StrășeniCONDAMNAT #ani #închisoare

Stiri

Ce s-a întâmplat în Botoşani când o femeie a fost lovită pe trecerea de pietoni?

Publicat

în

De către

Accident Grav pe Trecerea de Pietoni în Botoșani


O femeie în vârstă de 65 de ani a fost lovită sâmbătă seara de un autoturism de teren pe trecerea de pietoni, rămânând blocată sub roțile vehiculului. Incidentul s-a petrecut pe Calea Națională din municipiul Botoșani, conform informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU).

Intervenția Echipelor de Salvare

După ce a fost extrasă de sub mașină de un echipaj de descarcerare, victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri și investigații medicale suplimentare. La locul accidentului au intervenit:

  • Pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani cu o autospecială de stingere și una de descarcerare
  • Ambulanța de terapie intensivă mobilă SMURD
  • Ambulanța Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani

Detalii despre Accident

Conform polițiștilor, accidentul s-a datorat neacordării de prioritate pietonului care traversa regulamentar strada pe marcajul pietonal. Șoferul implicat în accident are 64 de ani.

Salvatorii au utilizat echipamente specifice pentru a ridica și stabiliza mașina, reușind să o extragă pe victimă, care era conștientă și cooperantă în momentul salvării. După intervenție, aceasta a fost preluată de echipajul SMURD și dusă la spital.

Concluzie

Accidentele rutiere, în special cele care implică pietoni, subliniază importanța respectării regulilor de circulație și a acordării priorității la trecerile de pietoni. Este crucial ca toți participanții la trafic să fie vigilenți și responsabili.

Ce măsuri credeți că ar trebui implementate pentru a spori siguranța pietonilor? Ați fost vreodată martor la un accident similar? Vă invităm să împărtășiți experiențele și părerile dumneavoastră în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Accident #grav #în #Botoşani #femeie #fost #lovită #maşină #trecerea #pietoni #şi #rămas #blocată #autoturism

Continuă să citești

Stiri

Ce s-a întâmplat la Ocoliș? Un tânăr de 20 de ani a murit într-un accident tragic!

Publicat

în

De către

Ce s-a întâmplat la Ocoliș? Un tânăr de 20 de ani a murit într-un accident tragic!

Accident Mortal pe DC 184G în Ocoliș: Un Tânăr a Decedat


Un tânăr de 20 de ani a decedat în urma unui grav accident rutier, soldat cu răsturnarea mașinii sale într-o vale de 2,5 metri. Incidentul a avut loc sâmbătă, pe DC 184G, în Ocoliș.

Conform informațiilor furnizate de IPJ Alba, poliția a fost alertată sâmbătă, 15 noiembrie, prin apel la 112, privind un accident rutier pe DC 184G, în localitatea Ocoliș.

La fața locului, autoritățile au descoperit că tânărul, originar din comuna Mihai Viteazu, județul Cluj, a pierdut controlul asupra vehiculului său în timp ce circula pe DC 184G, la kilometrul 6, în zona cunoscută sub numele de „Cheile Runcului”.

Mașina s-a răsturnat apoi în albia văii Ocoliș, la o diferență de nivel de 2,5 metri. Din păcate, tânărul a suferit leziuni severe, fiind declarat decedat la fața locului.

Poliția continuă investigațiile pentru a clarifica circumstanțele în care a avut loc acest tragic accident, sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă.

Întrebări pentru Cititori

  • Ce măsuri credeți că ar trebui implementate pentru a preveni accidentele rutiere în zonele de curbe periculoase?
  • Care este opinia dvs. despre siguranța rutieră în România?

Așteptăm cu interes răspunsurile voastre în secțiunea de comentarii și vă încurajăm să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#FOTO #Accident #mortal #Ocoliș #tânăr #ani #murit #după #răsturnat #mașina #întro #vale

Continuă să citești

Stiri

HUNEDOARA: Care sunt cele trei localități cu apă nepotabilă din cauza bacteriilor?

Publicat

în

De către

Apa din Hunedoara declarată necorespunzătoare pentru consum


Apa nu este potabilă în trei localități din județul Hunedoara, ca urmare a depistării unor bacterii periculoase.

  • Localități afectate: Brad, Criscior, Bucuresci
  • Persoane afectate: Aproximativ 10.000

Autoritățile recomandă locuitorilor din zonă să evite consumul apei de la robinet. Analizele efectuate la stația de tratare a apei au arătat depășiri ale valorilor admise de bacterii.

Recomandări pentru populație

Pe durata acestei situații, este important ca populația să:

  • Boil 30 de minute apa înainte de a o consuma sau
  • Folosească apă îmbuteliată

Măsuri implementate

Primarul orașului Brad a anunțat că au fost stabilite trei puncte de distribuire a apei potabile, inclusiv pentru spital. În plus, directorul general al ApaProd Deva a declarat că se desfășoară lucrări de igienizare a stației de tratare de la Criscior și a bazinelor de stocare.

În prezent, s-au recoltat noi probe și rezultatele vor fi disponibile duminică.

Întrebări pentru cititori

Ce măsuri credeți că ar fi potrivite pentru a preveni astfel de probleme în viitor? Ați întâmpinat dificultăți în accesarea apei potabile în aceste zone? Vă invităm să ne lăsați comentariile voastre și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#HUNEDOARA #Apa #este #potbabilă #în #trei #localități #în #urma #depistării #unor #bacterii
2025-11-15 11:08:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și