Actualitate
Ce s-a întâmplat în accidentul cu trei mașini pe drumul Timișoara-Arad?
Accident rutier pe DN 69 între Timișoara și Arad
Detalii despre accident
Într-un incident rutier petrecut pe DN 69, un bărbat de 37 de ani a condus un autoturism dinspre municipiul Timișoara spre Arad. Acesta a intrat în coliziune cu un vehicul condus de un bărbat de 35 de ani, care circula în fața sa pe același sens de mers.
Consecințe ale accidentului
În urma impactului, o femeie de 32 de ani, pasageră în autoturismul condus de bărbatul de 35 de ani, a suferit răni și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.
Investigația poliției
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru a cerceta circumstanțele accidentului, sub acuzația de vătămare corporală din culpă.
Concluzie
Accidentele rutiere pot avea consecințe severe, iar siguranța în trafic rămâne o prioritate esențială. Este important ca toți șoferii să respecte regulile de circulație pentru a preveni astfel de incidente.
Ce credeți că ar trebui făcut pentru a spori siguranța pe drumurile din România? Ați fost vreodată martor la un accident rutier asemănător? Vă invităm să împărtășiți gândurile și experiențele voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Accident #trei #mașini #drumul #TimișoaraArad #femeie #ajuns #spital #Glasul #Aradului
2025-02-25 22:48:00
Actualitate
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Administrația Prezidențială a anunțat că pistolul oferit președintelui Nicușor Dan de către omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, cu ocazia summitului NATO, nu va rămâne în posesia șefului statului. Arma a fost preluată pentru verificări și va fi păstrată de Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în conformitate cu procedurile legale.
Potrivit Administrației Prezidențiale, toți șefii de stat și de guvern care au participat la reuniunea NATO au primit din partea președintelui Turciei o armă de foc și muniția aferentă, sub forma unui cadou oficial.
Conform licenței de export emise de Ministerul Apărării Naționale al Republicii Turcia, arma oferită președintelui României este un pistol Gumusay, însoțit de documentele care atestă proveniența sa legală.
Reprezentanții Administrației Prezidențiale au precizat că echipa de protecție a președintelui a preluat arma imediat după primire, aceasta fiind verificată și înregistrată în evidențele instituției, potrivit procedurilor aplicabile.
Ulterior, pistolul va fi păstrat de Serviciul de Protecție și Pază, în baza unei convenții încheiate cu Administrația Prezidențială și cu respectarea legislației în vigoare. Astfel, Nicușor Dan nu va deține personal arma primită în cadrul evenimentului diplomatic.
Publicația Financial Times a relatat că Recep Tayyip Erdogan a oferit liderilor participanți la summit arme personalizate, însoțite de muniție, un gest care a atras atenția prin caracterul său neobișnuit pentru o reuniune internațională de asemenea nivel.
Potrivit aceleiași surse, premierul britanic Keir Starmer a declarat că nu a putut transporta arma în Regatul Unit, deoarece acest lucru ar fi contravenit legislației britanice privind deținerea și importul armelor de foc.
Actualitate
Imagini spectaculoase din România: Vârful Omu, acoperit de gheață în mijlocul verii. Temperatura a coborât aproape de 0°C
Actualitate
Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport
Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport
Locuitorii din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport vor beneficia de servicii moderne de alimentare cu apă și canalizare, după finalizarea uneia dintre cele mai importante investiții în infrastructura de utilități din județul Timiș.
Aquatim a anunțat că a avut loc recepția la terminarea lucrărilor aferente contractului de execuție a rețelelor de apă și canalizare, investiția fiind parte a Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă și Apă Uzată din județul Timiș.
Valoarea totală a lucrărilor se ridică la aproximativ 46 de milioane de lei, fondurile fiind direcționate către modernizarea și extinderea infrastructurii esențiale pentru mii de locuitori.
Ce lucrări au fost realizate în Giarmata
Cea mai amplă parte a investiției a vizat comuna Giarmata, unde au fost realizate lucrări menite să asigure un sistem de alimentare cu apă și canalizare mai eficient și pregătit pentru dezvoltarea viitoare a localității.
Printre investițiile finalizate se numără:
- construirea unei gospodării de apă noi, dotată cu hală tehnologică, stație de clorinare, două rezervoare cu o capacitate de 600 de metri cubi fiecare și stație de pompare;
- extinderea și modernizarea rețelei de alimentare cu apă;
- realizarea conductelor de transport către Giarmata Vii, Cerneteaz și Covaci;
- extinderea rețelei de canalizare pe mai multe străzi din comună;
- construirea a opt stații de pompare a apelor uzate și a conductelor de refulare aferente.
Beneficii pentru comunitate
Reprezentanții Aquatim subliniază că investiția depășește dimensiunea unor simple lucrări de infrastructură. Modernizarea rețelelor va contribui la îmbunătățirea serviciilor publice, la protejarea mediului și la creșterea calității vieții pentru locuitorii din zonă.
Totodată, noile investiții creează condițiile necesare pentru dezvoltarea comunităților și pentru extinderea viitoare a localităților din această parte a județului Timiș.
Finalizarea proiectului reprezintă un pas important în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare din județ, contribuind la creșterea gradului de acces la servicii publice moderne și la dezvoltarea durabilă a localităților beneficiare.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!






