stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Cum transformă un parc fotovoltaic fabrica automotive din Timișoara?

Publicat

în

Cum transformă un parc fotovoltaic fabrica automotive din Timișoara?

Instalarea unui Parc Fotovoltaic la Fabrica Continental din Timișoara


Fabrica de componente auto Continental din Timișoara a finalizat recent instalarea unui parc fotovoltaic pe acoperișul halelor de producție.

Detalii despre sistemul fotovoltaic

Parcul fotovoltaic cuprinde 1.440 de panouri solare, având o capacitate totală de 655 kWp. Este estimat că sistemul va produce anual aproximativ 715 MWh de energie electrică, contribuind astfel la generarea de energie verde.

Beneficiile investiției

Potrivit reprezentanților companiei, această inițiativă va contribui la reducerea emisiilor de CO₂ cu aproximativ 152 de tone pe an.

Angajamentul față de sustenabilitate

„Responsabilitatea și sustenabilitatea sunt esențiale pentru inovație și pentru viitorul nostru. Ne concentrăm pe adoptarea energiei verzi și pe creșterea eficienței energetice pentru a reduce impactul asupra mediului.”

Asta a declarat directorul fabricii, subliniind că acest proiect face parte dintr-o strategie mai largă de eficientizare a consumului de energie.

Colaborarea cu E.ON Energie România

Proiectul a fost realizat în colaborare cu E.ON Energie România. Directorul general Claudia Griech a afirmat că „Finalizarea centralei fotovoltaice de la Timișoara subliniază faptul că viitorul energetic este verde, iar sustenabilitatea este esențială pentru dezvoltarea pe piață.”

Impactul asupra producției

Fabrica Continental din Timișoara produce anual peste 20 de milioane de componente electronice pentru industria auto, incluzând unități de control pentru airbaguri, sisteme de frânare și afișaje de bord.

Ce părere aveți despre inițiativele de sustenabilitate ale companiilor din România? Credeți că energia verde poate deveni o soluție viabilă pe termen lung pentru industria auto?

Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Parc #fotovoltaic #instalat #fabrică #automotive #din #Timișoara
2025-02-26 15:00:00

Actualitate

Cum a obținut echipa Infinity Bolts premiul II la Design Award?

Publicat

în

De către

Cum a obținut echipa Infinity Bolts premiul II la Design Award?



Participarea echipei Infinity Bolts la FIRST Tech Challenge România

Liceul Național de Informatică Arad este reprezentat cu mândrie de echipa de robotică Infinity Bolts, care a concurat în acest weekend la regionala de vest a prestigiosului concurs FIRST Tech Challenge România.

Despre concurs

Acest concurs este organizat de Asociația Nație Prin Educație și își propune să încurajeze elevii să își dezvolte abilitățile tehnice și să colaboreze în elaborarea unor soluții inovatoare, punându-le la încercare creativitatea și know-how-ul tehnologic.

Desfășurarea evenimentului

  • Echipele participante sunt formate din elevi dornici să își demonstreze talentul în robotică.
  • Proiectele sunt evaluate în funcție de complexitate, eficiență și inovație.
  • Este o oportunitate de a învăța din experiențe și a colabora cu colegi din alte instituții.

Impactul asupra elevilor

Participarea la astfel de competiții nu doar că dezvoltă abilități tehnice, ci și spiritul de echipă și încrederea în sine a elevilor. Infinity Bolts a demonstrat că pasiunea pentru robotică poate duce la rezultate remarcabile și la o comunitate educațională mai unită.

Concluzie

Echipa Infinity Bolts a făcut o impresie puternică la FIRST Tech Challenge România. Este un exemplu elocvent al dedicării și inovației tinerelor talente din România.

Ce părere aveți despre importanța competițiilor de robotică pentru dezvoltarea elevilor? Ați participat vreodată la un astfel de concurs? Vă invităm să ne lăsați comentarii și să distribuiți articolul pe rețelele sociale!

#Echipa #robotică #Infinity #Bolts #premiul #Design #Award
2025-02-26 20:44:00

Continuă să citești

Actualitate

Ce s-a întâmplat pe o șosea din Banat: două mașini și două tiruri într-un accident?

Publicat

în

De către

Accident Rutiere Pe Drumul Timișoara – Sudul Țării


Circulația pe drumul care leagă Timișoara de sudul țării a fost grav afectată miercuri seara din cauza unui accident rutier. Incidentul a avut loc între localitățile Cornea și Mehadia.

Detalii Despre Accident

În urma coliziunii, două mașini și două tiruri s-au izbit, iar unul dintre tiruri s-a răsturnat în urma impactului. Din păcate, trei persoane au suferit răni și au fost transportate de urgență la spital.

„În această seară, pe DN 6, între Cornea și Mehadia, la km 401, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două ansambluri de vehicule și două autoturisme. Trei persoane au fost transportate la spital, conștiente. Testele cu etilometrul pentru șoferi au arătat că nu se aflau sub influența alcoolului. Traficul este deviat pe DJ 608 pentru autoturisme și autoutilitare.”

Traficul Pe DN 6

Reprezentanții DRDP Timișoara au anunțat că circulația este închisă pe DN 6 între Mehadia și Cornea din cauza acestui accident. Se estimează că traficul va fi reluat în jurul orei 22:30.

„Circulația este închisă pe DN 6 între localitățile Mehadia și Cornea din cauza coliziunii dintre două autotrenuri și două autoturisme. Un autotren s-a răsturnat.”

Investigarea Accidentului

Poliția a început o anchetă pentru a clarifica circumstanțele în care s-a petrecut incidentul.

Întrebări Pentru Cititori

Ce măsuri considerați că ar trebui adoptate pentru a preveni astfel de accidente? Ați fost vreodată martor la un accident rutier? Împărtășiți experiențele dvs. în comentarii și nu uitați să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Doua #masini #doua #tiruri #sau #izbit #sosea #din #Banat #Oameni #raniti
2025-02-26 21:14:00

Continuă să citești

Actualitate

Ce poveste fantastică ne aduc lupi albi, lei, tigri și un pui de maimuță exotică? – Stiri Resita

Publicat

în

De către

Ce poveste fantastică ne aduc lupi albi, lei, tigri și un pui de maimuță exotică?  - Stiri Resita

Noutăți Majore la Grădina Zoologică din Reșița


Grădina Zoologică din Reșița se îmbogățește cu specii fascinante!


Grădina Zoologică „Ioan Crișan”, deschisă în 1965, se află în partea de nord a orașului Reșița, pe strada Parcului. Aceasta poartă numele profesorului de biologie Ioan Crișan, cel care a fondat o mică grădină zoologică în curtea Colegiului Național „Diaconovici-Tietz”.

Noutăți despre animale

Recent, Grădina Zoologică a primit o pereche de lupi albi din Sibiu. Femela are aproximativ 5 ani și jumătate, iar masculul, mai tânăr, are doar 8 luni. Acestora li se oferă șanse de reproducere datorită diversității genetice.

De asemenea, au venit și doi bivoli albi, un mascul de 18 ani și o femelă de 14 ani, care beneficiază de îngrijire de calitate pentru a se bucura de o viață sănătoasă.

Leul Alex și noul său prieten

Leul Alex a primit un nou tovarăș — un mascul de 6-7 ani pe nume Ianoș, adus din Târgu Mureș. Deocamdată, pentru a evita conflictele, cei doi vor alterna zilele în care vor ieși în exterior.

Tigri din Hunedoara

Primirea a doi tigri, un mascul de 18 ani și o femelă de 14 ani, din Grădina Zoologică din Hunedoara, este o surpriză plăcută pentru vizitatori. Grădina Zoologică din Reșița își propune să le ofere cele mai bune condiții de trai.

Pui de maimuță exotică

Un alt nou venit special este un pui de maimuță, rezultată din împerecherea unui pavian cu mantie și a unei femele de babuin. Acesta, îngrijit de angajați, are parte de o dietă echilibrată, iar numele său va fi ales în curând.

Condiții de îngrijire

Directorul grădinii zoologice subliniază importanța asigurării unui mediu sigur și confortabil pentru toate animalele, care primesc hrană variată, apă proaspătă și adăposturi adaptate.

Grădina Zoologică din Reșița continuă să se dezvolte, având în prezent 267 de animale și păsări din 41 de specii. Marea majoritate provine din donații și schimburi cu alte grădini zoologice din România.

Informații de vizitare

  • Program: Marți – Duminică, 10:00 – 17:30
  • Preț bilet: 10 lei pentru adulți, 5 lei pentru copii peste 2 ani, gratuit pentru cei sub 2 ani.
  • Grupuri organizate (peste 15 persoane): 2 lei/bilet.

Ce părere aveți despre noile specii de animale aduse la Grădina Zoologică din Reșița? Ați vizitat grădina zoologică recent? Lăsați un comentariu și împărtășiți acest articol pe rețelele sociale!

#Lupi #albi #lei #tigri #și #pui #maimuță #exotică #Radio #România #Reșița
2025-02-26 20:58:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și