stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Cum au fost devastate județele Timiș, Hunedoara, Arad și Caraș-Severin de incendii?

Publicat

în

Cum au fost devastate județele Timiș, Hunedoara, Arad și Caraș-Severin de incendii?

Incendii de vegetație în județele Timiș, Arad, Hunedoara și Caraș-Severin

În ultimele 48 de ore, județul Timiș a fost afectat de 36 de incendii de vegetație uscată, cu cele mai multe incidente raportate în zona Lugojului și Făgetului. Unele dintre aceste incendii au prezentat un risc semnificativ de propagare către păduri sau construcții, însă, din fericire, nu s-au înregistrat victime. Mobilizarea promptă a echipelor ISU Timiș, împreună cu pompieri voluntari din diverse comune, a ajutat la limitarea extinderii incendiilor și la protejarea comunităților locale.

Cifre ale incendiilor de vegetație în Timiș

  • Bunea Mare: 50 hectare
  • Coșevița: 1 hectar (litieră pădure)
  • Știuca: 5 hectare (litieră pădure)
  • Surducu Mic: 40 hectare
  • Crivina de Sus: 35 hectare
  • Bucovăț: 10 hectare

Incendii în județul Arad

Pompierii arădeni au intervenit pentru stingerea a 20 de incendii în ultimele 24 de ore. Aceste incendii au afectat vegetația uscată și pășunile din localități precum Chișineu-Criș, Troaș, și Văsoaia, între altele. Cele mai semnificative evenimente s-au înregistrat la Toaș și Roșia, unde accesul a fost îngreunat de terenul accidentat, iar suprafața total afectată depășește 200 de hectare.

Update din județul Hunedoara

ISU Hunedoara a desfășurat peste 40 de misiuni de stingere a incendiilor de vegetație. Duminica aceasta, 13 incendii au fost localizate, dar încă se intervenea pentru stingerea altora. De asemenea, un elicopter Black Hawk a asistat misiunile pentru a facilita intervențiile în zonele afectate. Misiunile de stingere au avut loc pe tot parcursul județului, iar incendiile locale au cuprins suprafețe semnificative.

Suprafețele afectate în Hunedoara:

  • Vălari și Ghelari: 125 hectare (localizat)
  • Grohoțele: 60 hectare (localizat)

Incendii în Caraș-Severin

Un pompier din Caransebeș a fost rănit în timpul intervenției la un incendiu de vegetație uscată, fiind transportat la spital cu diverse traumatisme, dar starea lui este stabilă. Ministerul Apărării Naționale a angașat o aeronavă C-27J Spartan pentru a sprijini forțele de intervenție în stingerea incendiilor de pădure din județ. Aceasta a efectuat două misiuni, lansând cantități mari de apă peste zonele afectate.

Incendii semnificative în Caraș-Severin:

  • Parcul Național Domoglet: 30 hectare (împărțite între Iardașița și Cornereva)
  • Sichevița: 4 hectare
  • Liborajdea: 17 hectare
  • Rusca Teregova: 20 hectare (afectate 80 hectare)

Impact național al incendiilor: În ultimele patru zile, incendiile de vegetație uscată și litieră au mistuit peste 8.000 de hectare în 15 județe, cu un număr total ridicat de intervenții. Pompierii au fost solicitați să intervină în aproape 1.400 de situații, iar doar în ultimele 24 de ore, suprafața afectată a fost de aproximativ 4.200 de hectare.

Întrebări pentru cititori

Cum credeți că ar trebui să se intensifice măsurile de prevenire a incendiilor de vegetație? Sunteți de acord cu implicarea forțelor aeriene în astfel de situații? Vă invităm să comentați și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#fenomen #ciudat #incendii #fără #precedent #vegetație #uscată #județele #Timiș #Hunedoara #Arad #CarașSeverin #devastate #flăcări #intervenții #mii #hectare #elicopter #Black #Hawk #și #aeronavă #Spartan #Buletin #Timișoara
2025-03-10 10:30:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Dominic Fritz respinge zvonurile privind o posibilă alianță USR-PSD: „Nu există negocieri subterane”

Publicat

în

De către

Dominic Fritz respinge zvonurile privind o posibilă alianță USR-PSD: „Nu există negocieri subterane”

Primarul Timișoarei și președintele USR, Dominic Fritz, a transmis un mesaj public prin care respinge informațiile apărute în spațiul public despre o posibilă colaborare între USR și PSD pentru formarea unui viitor guvern.

Declarațiile vin în contextul în care mai multe televiziuni și publicații au relatat, citând surse neoficiale, că USR ar purta negocieri pentru o formulă guvernamentală alături de PSD. Liderul USR susține însă că partidul își menține poziția exprimată atât înainte, cât și după moțiunea PSD-AUR.

„USR e consecvent cu ce a spus și înainte, și după moțiunea PSD-AUR. Nu vom mai face parte dintr-un guvern cu PSD. Nu există niciun fel de negocieri subterane despre asta”, a declarat Dominic Fritz.

USR spune că își menține direcția proeuropeană și reformistă

În mesajul său, liderul USR afirmă că partidul exclude un astfel de scenariu politic deoarece consideră că direcția proeuropeană și reformistă a României trebuie susținută prin „asumare și claritate morală”.

Totodată, Fritz a criticat informațiile apărute „pe surse”, despre care spune că ar avea rolul de a crea tensiuni și neîncredere între partidele de centru-dreapta, în special între USR și PNL.

„Toate aceste mișcări au un singur scop: să semene neîncredere și să spargă alinierea între cele două partide mari de centru-dreapta, USR și PNL”, a transmis acesta.

Reacții în spațiul politic și mediatic

Tema unei eventuale colaborări între USR și PSD a generat numeroase comentarii în spațiul public și pe rețelele sociale, mai ales în contextul actualei scene politice și al discuțiilor despre stabilitatea guvernamentală.

În același mesaj, Dominic Fritz le-a cerut susținătorilor să nu se lase influențați de „dezinformare” și să urmărească activitatea miniștrilor și reprezentanților USR.

Declarațiile liderului USR vin într-o perioadă în care scena politică din România este marcată de speculații privind posibile alianțe și formule de guvernare pentru perioada următoare.

Continuă să citești

Actualitate

USVT Timișoara a găzduit Ediția a IX-a a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă

Publicat

în

De către

USVT Timișoara a găzduit Ediția a IX-a a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă

Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara (USVT) a organizat, în perioada 21–22 mai 2026, cea de-a IX-a ediție a Conferinței Internaționale Multidisciplinare pentru Dezvoltare Durabilă, unul dintre cele mai importante evenimente academice dedicate cercetării și inovației în domeniul științelor vieții.

Evenimentul a reunit la Timișoara experți, cercetători și cadre universitare din 26 de țări și peste 100 de centre universitare și institute de cercetare, dintre care 47 din străinătate și 53 din România. Conferința a devenit, astfel, un punct de întâlnire important pentru comunitatea științifică internațională preocupată de dezvoltarea durabilă și de soluțiile inovatoare pentru viitor.

Deschiderea oficială a conferinței, în Aula Magna a USVT

Lucrările conferinței au debutat în Aula Magna „Iulian Drăcea”, prin discursul susținut de Prof. univ. dr. Cosmin-Alin Popescu, rectorul USVT, care a evidențiat rolul colaborării academice internaționale în identificarea unor soluții sustenabile pentru provocările globale actuale.

Un moment important al deschiderii oficiale a fost mesajul video transmis de Ministrul Educației, prof. univ. dr. Mihai Dimian. Acesta a apreciat activitatea Universității de Științele Vieții din Timișoara și a subliniat contribuția instituției la dezvoltarea cercetării și formării profesionale în domeniul strategic al științelor vieții.

De asemenea, Prof. univ. dr. Kálmán Imre, Prorector pentru activitatea de Cercetare, Inovare și Transfer Tehnologic al USVT, a vorbit despre importanța cercetării multidisciplinare și despre impactul real pe care aceasta îl poate avea asupra societății și economiei.

Participare internațională și sute de lucrări științifice

Conferința Internațională pentru Dezvoltare Durabilă de la USVT a atras participanți din țări precum Franța, Italia, Grecia, Spania, Portugalia, Polonia, Turcia, Egipt, Arabia Saudită, Serbia, Ucraina, Republica Moldova, Marea Britanie și multe altele.

În cadrul evenimentului au fost înscrise 645 de lucrări științifice, dintre care 96 au fost prezentate în sesiuni orale, iar 549 sub formă de postere. Totodată, cele șase facultăți ale universității au organizat workshopuri, mese rotunde și ateliere tematice dedicate celor mai noi direcții de cercetare.

Speakeri internaționali și titlul Doctor Honoris Causa

Printre invitații speciali care au susținut prezentări în plen s-au numărat George Sakellaris, PhD, membru al Grecian BIOEAST Advisory Council, și Yu Zongwen, reprezentant regional pentru Europa al companiei SuperMap International Ltd. din China.

Unul dintre cele mai emoționante momente ale conferinței a fost acordarea titlului de Doctor Honoris Causa profesorului Athanasios Salifoglou, PhD, de la Universitatea „Aristotel” din Salonic, Grecia, ca recunoaștere a contribuției sale remarcabile la dezvoltarea științei contemporane.

Teme de actualitate pentru dezvoltare durabilă

Agenda conferinței a inclus subiecte esențiale pentru viitorul dezvoltării durabile și al cercetării aplicate, precum agricultura sustenabilă, horticultura, biotehnologia, silvicultura, medicina veterinară, ingineria mediului, geomatica, procesarea agroalimentară, managementul agricol și creșterea animalelor.

Prin amploarea participării internaționale și nivelul ridicat al lucrărilor prezentate, Conferința Internațională Multidisciplinară pentru Dezvoltare Durabilă organizată de USVT confirmă poziția Timișoarei pe harta marilor centre academice și de cercetare din Europa.

Evenimentul a oferit participanților oportunitatea de a construi noi colaborări academice, de a împărtăși idei inovatoare și de a contribui la dezvoltarea unor soluții moderne pentru protecția mediului și agricultura viitorului.

Continuă să citești

Actualitate

În perioada 27–30 mai 2026, Timișoara devine centrul medicinei ORL din România

Publicat

în

De către

📯 În perioada 27–30 mai 2026, Timișoara devine centrul medicinei ORL din România, găzduind Congresul Național de Otorinolaringologie și Chirurgie Cervico-Facială – unul dintre cele mai importante evenimente medicale dedicate specialiștilor din domeniu.

Pe parcursul celor patru zile, congresul va reuni medici ORL, chirurgi cervico-faciali, profesori universitari și experți internaționali, într-un cadru dedicat schimbului de experiență, inovației și dezvoltării profesionale.

Programul include workshopuri practice, prezentări științifice și sesiuni interactive susținute de specialiști de renume din România și din străinătate. Participanții vor avea ocazia să descopere cele mai noi tehnici și direcții din otorinolaringologie și chirurgia cervico-facială.

🎓 Prof. univ. dr. Răzvan Hainăroșie, președintele Societății Române de ORL și Chirurgie Cervico-Facială, a transmis invitația către comunitatea medicală de a lua parte la un congres care își propune să devină un reper important pentru viitorul specialității ORL în România.

Evenimentul reprezintă o oportunitate valoroasă pentru networking, perfecționare profesională și consolidarea colaborărilor medicale la nivel național și internațional.

✍️ Înscrierile pentru Congresul Național de Otorinolaringologie și Chirurgie Cervico-Facială 2026 sunt disponibile aici:
https://sanatatea.events/congresul-national-orl-2026/

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și