stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

De ce a oprit Prefectura Arad irigațiile și adăparea cu apă din Mureș?

Publicat

în

De ce a oprit Prefectura Arad irigațiile și adăparea cu apă din Mureș?

Impactul apelor sărate de la Praid asupra agriculturii din Județul Arad

Prefectura Arad a decis, prin Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), să interzică utilizarea apei din râul Mureș pentru irigații și adăparea animalelor, din cauza creșterii conductivității și concentrației de cloruri. Această măsură este temporară și vizează prevenirea unor efecte negative asupra sănătății publice și a agriculturii, până la normalizarea parametrilor.

Impactul apelor sărate de la Praid: Prefectura Arad oprește irigațiile și adăparea cu apa din Mureș

Măsuri adoptate de CJSU Arad

  • Interzicerea utilizării apei din Mureș pentru irigația terenurilor agricole.
  • Interzicerea adăpării animalelor cu apă din râu.
  • Monitorizarea continuă a parametrilor de salinitate de către Administrația Bazinală de Apă Mureș, cu raportare zilnică către CJSU.
  • Supravegherea stării faunei acvatice de către instituțiile de mediu competente.
  • Elaborarea de recomandări pentru populație și fermieri, în funcție de evoluția situației.

Monitorizarea situației

Alarma a fost generată de influența apelor sărate din Praid asupra cursului superior al Mureșului, cu măsurători care au atins valori critice în zona Săvârșin–Bata.

„Deși nu ne aflăm într-o situație de urgență, prevenția rămâne o prioritate. Monitorizăm permanent parametrii și colaborăm cu autoritățile competente. Interdicția va fi anulată imediat ce valorile revin la normal,” a declarat prefectul Județului Arad.

Instrucțiuni pentru fermieri și cetățeni

În această perioadă, fermierii sunt sfătuiți să folosească surse alternative de apă și să se abțină de la irigarea cu apă din Mureș, pentru a preveni riscurile sanitare. Autoritățile vor publica buletine de monitorizare, care trebuie consultate periodic.

Urmărește-ne și pe Google News

Întrebări pentru cititori

Ce alternative considerați că ar trebui să adopte fermierii în această situație? Cum credeți că ar putea afecta această interdicție producția agricolă în județul Arad?

Vă invităm să ne împărtășiți gândurile și sugestiile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Prefectura #Arad #oprește #irigațiile #și #adăparea #apa #din #Mureș #Radio #România #Reșița
2025-06-19 19:37:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Performanță istorică pentru David Popovici. Al treilea titlu european consecutiv la 200 m liber

Publicat

în

De către

 

Performanță istorică pentru David Popovici. Al treilea titlu european consecutiv la 200 m liber

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber la Campionatele Europene de Natație 2026, după ce se impusese și la 100 de metri liber. Înotătorul român ajunge astfel la trei ediții consecutive ale Europenelor în care câștigă ambele probe.

David Popovici, aur la 200 m liber la Europenele din 2026

David Popovici și-a apărat titlul european în proba de 200 de metri liber, încheind finala cu timpul de 1:44,15.

Pe locul al doilea s-a clasat lituanianul Tomas Navikonis, cu timpul de 1:44,55, iar medalia de bronz a fost obținută de britanicul James Guy, care a terminat cursa în 1:44,87.

Victoria de la 200 de metri vine la doar două zile după succesul obținut de Popovici în proba de 100 de metri liber.

Trei „duble” consecutive la Campionatele Europene

Rezultatul îi aduce lui David Popovici o performanță fără precedent: românul este primul înotător care reușește să câștige probele de 100 m și 200 m liber la trei ediții consecutive ale Campionatelor Europene.

Seria a început în 2022, la Campionatele Europene de la Roma, unde Popovici a câștigat aurul în ambele probe.

Doi ani mai târziu, la Belgrad, înotătorul român și-a păstrat supremația europeană la 100 și 200 de metri liber.

În 2026, Popovici a repetat dubla, ajungând astfel la șase titluri obținute în aceste două probe la ultimele trei ediții ale Campionatelor Europene.

Aur și record al competiției la 100 m liber

La actuala ediție, David Popovici câștigase miercuri finala probei de 100 de metri liber, cu timpul de 46,56 secunde. Rezultatul a reprezentat și un nou record al Campionatelor Europene.

Două zile mai târziu, românul a revenit în bazin pentru finala de la 200 de metri liber și s-a impus cu 1:44,15, în fața lui Tomas Navikonis și James Guy.

Prin cele două victorii, Popovici își păstrează titlurile europene la 100 și 200 de metri liber și continuă seria începută la Roma, în 2022, și continuată la Belgrad, în 2024.

 

 

 

Continuă să citești

Actualitate

Nebunie pe A1, la Sibiu. Un tânăr filma din portbagaj, iar motociclistul făcea parte din „scenariu”

Publicat

în

De către

 

Nebunie pe A1, la Sibiu. Un tânăr filma din portbagaj, iar motociclistul făcea parte din „scenariu”

O filmare spectaculoasă pentru rețelele sociale s-a transformat într-o serie de amenzi pentru trei tineri, pe autostrada A1, în zona municipiului Sibiu. Unul dintre ei filma din portbagajul unei mașini care circula cu haionul deschis, în timp ce un motociclist mergea în spatele autoturismului. Polițiștii s-au sesizat după ce imaginile au ajuns în mediul online.

Filmare periculoasă pe autostrada A1, în zona Sibiului

Imaginile au apărut joi în online și au atras atenția prin modul în care cei trei tineri au ales să realizeze filmarea.

În înregistrare poate fi observat un autoturism care circulă pe autostrada A1 cu haionul deschis. În compartimentul destinat bagajelor se afla un tânăr care filma un motociclist aflat în spatele mașinii.

Scenele nu au trecut neobservate. După apariția imaginilor, polițiștii sibieni s-au sesizat și au început verificările pentru a stabili cine sunt persoanele implicate.

Cei trei tineri, identificați în doar patru ore

Polițiștii au reușit să îi identifice pe cei trei chiar în aceeași zi, la aproximativ patru ore de la declanșarea verificărilor.

Este vorba despre șoferul autoturismului, tânărul transportat în portbagaj și motociclistul care apărea în filmare.

Toți trei au fost chemați și audiați la sediul Poliției, iar în urma verificărilor au fost aplicate sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor s-a ridicat la 1.730 de lei.

Pasagerul aflat în portbagaj a fost sancționat pentru nerespectarea obligațiilor care îi revin în timpul deplasării într-un vehicul.

Șoferul autoturismului a primit sancțiuni pentru transportarea unei persoane în compartimentul destinat bagajelor, dar și pentru faptul că și-a continuat deplasarea cu haionul deschis.

Nici motociclistul nu a scăpat de amendă. Acesta a fost sancționat pentru preocupări de natură să îi distragă în mod periculos atenția de la conducere, în contextul activității coordonate pentru realizarea înregistrării video.

Ce încercau, de fapt, să filmeze tinerii

Verificările polițiștilor au scos la iveală și motivul din spatele întregului „scenariu”.

Cei trei încercau să imortalizeze momentul cumpărării unei motociclete de către unul dintre tineri. Pentru a obține imagini cât mai spectaculoase, au ales însă o variantă care i-a expus unor riscuri serioase chiar pe autostradă.

Poliția Sibiu atrage atenția că dorința de a obține imagini impresionante nu poate justifica încălcarea regulilor de circulație.

„Dorința de a realiza o înregistrare spectaculoasă nu justifică însă încălcarea regulilor de circulație și crearea unei stări reale de pericol.

Autostrada este un drum de mare viteză, unde orice moment de neatenție și orice comportament imprudent pot avea consecințe grave.

Le recomandăm tuturor participanților la trafic să adopte o conduită responsabilă, să își concentreze permanent atenția asupra conducerii și să nu transforme drumul public într-un spațiu pentru realizarea unor filmări periculoase.

Polițiștii rutieri vor reacționa cu promptitudine ori de câte ori sunt constatate comportamente care pun în pericol siguranța participanților la trafic.

Protejarea vieții și a integrității cetățenilor rămâne prioritatea noastră”, a transmis Poliția Sibiu.

 

 

Continuă să citești

Actualitate

O contabilă a furat 1,3 milioane din contul unei agenții de turism

Publicat

în

De către

 

Descinderi în Capitală într-un dosar de delapidare. O contabilă este suspectată de transferuri de 1,35 milioane de lei din conturile unei agenții de turism

Polițiștii din București au efectuat cinci percheziții într-un dosar de delapidare în formă continuată, în care este vizată o femeie de 47 de ani care avea atribuții de administrare în cadrul unei agenții de turism cu acționariat italian. Anchetatorii suspectează că aproximativ 1,35 milioane de lei ar fi fost transferați nejustificat din conturile companiei către firme administrate de persoane apropiate femeii.

Perchezițiile au avut loc luni, 10 august 2026, în mai multe locații din București și au fost efectuate de polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Brigada de Investigare a Criminalității Economico-Financiare.

Dosarul penal vizează săvârșirea infracțiunii de delapidare în formă continuată.

Transferuri de aproximativ 1,35 milioane de lei, verificate de anchetatori

Potrivit informațiilor comunicate de polițiști, suspiciunile vizează operațiuni care ar fi avut loc în perioada ianuarie – mai 2023.

Femeia de 47 de ani ar fi avut atribuții de administrare în fapt a unei societăți comerciale cu acționariat italian, care activa în domeniul agențiilor de turism.

Din datele și probele strânse până în acest moment ar fi rezultat suspiciunea că aceasta ar fi dispus efectuarea mai multor transferuri bancare în valoare totală de aproximativ 1.350.000 de lei.

Anchetatorii verifică dacă sumele au fost transferate fără justificare către societăți comerciale administrate de persoane apropiate femeii. Aceste persoane sunt, la rândul lor, vizate în cadrul dosarului penal.

Cinci percheziții efectuate în București

Pentru completarea probatoriului, polițiștii au pus în executare, pe 10 august, cinci mandate de percheziție domiciliară în municipiul București.

În urma descinderilor au fost identificate și ridicate mai multe bunuri considerate de interes pentru anchetă. Poliția nu a oferit, în informațiile făcute publice, detalii suplimentare despre natura acestora.

Cercetările sunt continuate de polițiștii Brigăzii de Investigare a Criminalității Economico-Financiare, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6.

Ancheta vizează infracțiunea de delapidare în formă continuată.

Ancheta este în desfășurare

Perchezițiile reprezintă o etapă a anchetei penale și au ca scop administrarea probelor necesare pentru stabilirea situației de fapt.

Poliția subliniază că efectuarea unor percheziții domiciliare sau existența unor suspiciuni într-un dosar penal nu înlătură principiul prezumției de nevinovăție.

În consecință, acuzațiile investigate în acest dosar nu reprezintă, în acest moment, o constatare definitivă a vinovăției persoanelor vizate.

Titlu SEO: Descinderi în Capitală într-un dosar de delapidare. Transferuri de 1,35 milioane de lei, investigate de polițiști

 

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și