Actualitate
Ce noutăți anunță Poliția Locală Timișoara în comunicatul de presă?
Vizită Internațională la Poliția Locală Timișoara
Poliția Locală Timișoara a avut astăzi onoarea de a primi vizita domnului Ionut Samir Nica, un timișorean stabilit în Portugalia, unde activează ca polițist în cadrul Poliției Municipale din Vila Nova de Gaia.
Domnul Nica, care are și un trecut militar ca parașutist în rezervă în Armata Portugheză și este pompier voluntar, a avut ocazia să observe dotările și modul de lucru ale polițiștilor locali. Această întâlnire a permis o excelentă oportunitate de schimb de experiență și practici între specialiști din două țări.
Impresionat de activitatea Poliției Locale Timișoara, domnul Nica a subliniat importanța acestei vizite ca un vector de învățare și dezvoltare profesională. Colaborarea internațională în domeniul poliției este esențială pentru îmbunătățirea serviciilor oferite comunităților.
O astfel de vizită nu doar că ne onorează, dar ne și motivează să ne îmbunătățim continuu, devenind mai profesioniști și mai receptivi la nevoile cetățenilor noștri.
COMPARTIMENT RELAȚII PUBLICE
### Întrebări pentru cititori:
1. Cum credeți că astfel de vizite internaționale influențează activitatea poliției în comunitățile locale?
2. Ce alte aspecte ale colaborării internaționale în domeniul ordinii publice v-ar interesa să aflați?
Vă invităm să ne împărtășiți opiniile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Comunicat #presă #Poliția #Locală #Timișoara
2025-07-04 14:08:00
Actualitate
Evanghelia Duminicii: Aduceti-l aici la Mine!
Evanghelia Duminicii 📖 Matei 17:14-23
În vremea aceea s-a apropiat de Iisus un om, îngenunchind înaintea Lui și zicându-I: Doamne, miluiește pe fiul meu, că este lunatic și pătimește rău, căci adesea cade în foc și adesea în apă. Și l-am adus la ucenicii Tăi, însă ei n-au putut să-l vindece. Iar Iisus, răspunzând, a zis: O, neam necredincios și îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi răbda pe voi? Aduceți-l aici la Mine! Și Iisus l-a certat și demonul a ieșit din el și copilul s-a vindecat din ceasul acela. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut să-l scoatem? Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință. Dar acest neam de diavoli nu iese decât numai cu rugăciune și cu post. Pe când străbăteau Galileea, Iisus le-a spus: Fiul Omului va fi dat în mâinile oamenilor și-L vor omorî, dar a treia zi va învia.
Actualitate
Ambulanță cu un adolescent înjunghiat, deviată din centrul Ploieștiului în timpul restricțiilor pentru Zilele Orașului
Ambulanță cu un adolescent înjunghiat, deviată din centrul Ploieștiului în timpul restricțiilor pentru Zilele Orașului
O ambulanță care transporta un adolescent de 15 ani la Spitalul de Pediatrie din Ploiești a fost redirecționată, sâmbătă dimineață, din zona centrală a municipiului, unde erau în vigoare restricții de circulație pentru organizarea Zilelor Orașului. Autospeciala avea semnalele luminoase și acustice în funcțiune, iar momentul devierii a fost surprins într-o înregistrare video distribuită ulterior în mediul online.
Incidentul s-a produs sâmbătă, 8 august 2026, în jurul orei 07:00, în intersecția Bulevardului Republicii cu strada General Vasile Milea.
Potrivit informațiilor oficiale, echipajul medical transporta un minor în vârstă de 15 ani, victimă a unei înjunghieri, de la Spitalul Orășenesc Vălenii de Munte către Spitalul de Pediatrie din Ploiești.
Unitatea medicală din Ploiești este singurul spital de pediatrie din județul Prahova, motiv pentru care adolescentul a fost transferat aici de la Vălenii de Munte, localitate aflată la aproximativ 30 de kilometri distanță.
Ambulanța a fost redirecționată pe strada Emil Zola
În momentul în care ambulanța a ajuns în intersecția Bulevardului Republicii cu strada General Vasile Milea, un echipaj al Poliției Locale Ploiești a dispus devierea acesteia pe strada Emil Zola.
Măsura a fost justificată prin restricțiile de circulație instituite în centrul municipiului pentru desfășurarea evenimentelor organizate cu ocazia Zilelor Orașului Ploiești.
Sectorul Bulevardului Republicii cuprins între străzile General Vasile Milea și Constantin Dobrogeanu-Gherea era blocat circulației. Deși, în momentul surprins de imaginile video, tronsonul respectiv nu apare efectiv ocupat de activități sau participanți, ambulanței nu i-a fost permisă continuarea deplasării pe traseul respectiv.
Autospeciala a fost astfel redirecționată pe o rută ocolitoare.
SAJ Prahova: Ambulanța avea semnalele de urgență activate
Reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Prahova au confirmat că echipajul medical a folosit semnalele luminoase și acustice pe parcursul deplasării către spital.
Acest lucru poate fi observat și în imaginile video care au circulat în mediul online după incident.
În ciuda devierii din zona centrală, reprezentanții SAJ Prahova au precizat că starea pacientului nu a fost una care să îi pună viața în pericol.
Adolescentul fusese diagnosticat cu o plagă înjunghiată superficială la nivelul toracelui superior și era stabil din punct de vedere hemodinamic.
Adolescentul a fost monitorizat permanent până la spital
Potrivit SAJ Prahova, minorul a beneficiat de evaluare și monitorizare medicală pe întreaga durată a transportului către Spitalul de Pediatrie din Ploiești.
Reprezentanții instituției au dat asigurări că viața adolescentului nu a fost pusă în pericol în niciun moment.
Cazul a atras atenția în mediul online după apariția imaginilor în care ambulanța, aflată în misiune și cu semnalele de urgență activate, este redirecționată din zona în care fuseseră instituite restricții de trafic pentru Zilele Orașului.
Actualitate
Influencerul Alin Borcan, susținător al lui Călin Georgescu, reținut într-un dosar privind transmisiuni live cu caracter sexual explicit
Influencerul Alin Borcan, susținător al lui Călin Georgescu, reținut într-un dosar privind transmisiuni live cu caracter sexual explicit
Alin Borcan, influencer cunoscut în mediul online și susținător al lui Călin Georgescu, a fost reținut într-un nou dosar penal instrumentat în Timiș. Ancheta vizează transmisiuni live pe TikTok în care ar fi fost difuzate materiale cu conținut sexual explicit și acte de exhibiționism, în fața unui public care a ajuns, în unele cazuri, la peste 20.000 de utilizatori.
Potrivit informațiilor comunicate în legătură cu ancheta, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș s-au sesizat din oficiu și efectuează cercetări pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice.
În centrul anchetei se află trei bărbați și mai multe transmisiuni realizate pe TikTok pe parcursul anului 2025, precum și la data de 11 iunie 2026.
Transmisiuni live cu mii de spectatori
Anchetatorii susțin că cei trei bărbați ar fi difuzat în direct, prin intermediul unei rețele de socializare, materiale cu caracter sexual explicit și acte de exhibiționism.
Audiența transmisiunilor ar fi fost una considerabilă. Numărul persoanelor conectate la sesiunile live ar fi variat între aproximativ 3.700 și 22.800 de utilizatori.
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, Alin Borcan ar fi avut rolul de a coordona transmisiunile, în timp ce în fața camerei ar fi apărut doi bărbați care formează un cuplu.
Aceste informații urmează să fie verificate în cadrul anchetei, iar stabilirea exactă a rolului fiecărei persoane implicate revine organelor judiciare.
Doi bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore
La data de 6 august 2026, doi dintre cei trei bărbați vizați de cercetări, în vârstă de 31 și 41 de ani, au fost conduși la sediul IPJ Timiș pentru audieri.
În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus reținerea celor doi pentru o perioadă de 24 de ore.
Bărbatul în vârstă de 31 de ani urmează să fie prezentat, pe 7 august 2026, magistraților, cu propunerea luării unei măsuri preventive, potrivit procedurilor legale.
Cercetările sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, pentru stabilirea întregii situații de fapt și a eventualei activități infracționale.
Alin Borcan a mai fost vizat de anchete
Numele lui Alin Borcan a mai apărut anterior în atenția autorităților.
Influencerul a fost vizat de percheziții într-un dosar referitor la finanțarea campaniei electorale a lui Călin Georgescu, politician pe care Borcan l-a susținut public.
De asemenea, acesta a mai ajuns în atenția autorităților după ce s-ar fi prezentat drept Cristian Popescu Piedone, fost președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), și ar fi efectuat presupuse „controale” în magazine.
Noua anchetă este însă distinctă și privește transmisiunile realizate pe rețeaua de socializare TikTok.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
