stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Ești pregătit pentru distracție? Descoperă programul concertelor din acest weekend în Timișoara!

Publicat

în

Ziua Timișoarei – Un Festival Cultural de Neuitat!

Începând de astăzi și până duminică, Timișoara se transformă într-un veritabil festival cultural cu prilejul celebrării orașului – Ziua Timișoarei.

Acest eveniment vibrant reunește muzica, artele vizuale, sportul, instalațiile interactive și proiecțiile de film, având un total de 197 de activități organizate nu doar în centrul orașului, ci și în diverse cartiere, în peste 35 de locații.

Descoperă Timișoara pas cu pas

Primăria Timișoara invită toți cetățenii să redescopere frumusețea orașului printr-un traseu cultural care leagă zone precum Fabric, Mehala sau Cetate. Site-ul oficial al evenimentului oferă o hartă interactivă și selecții curatoriale în funcție de preferințe, ajutându-te să îți personalizezi vizita.

Programul Evenimentelor

Concertele de pe scena principală, situată pe Bulevardul I.C. Brătianu, începe zilnic la 19:00, încheindu-se în jur de 23:00, iar activitățile din Parcul Civic sunt programate între 10:00 și 23:00.

Vineri – Emoții și Muzică

Deschiderea festivalului are loc cu James Bay, un nou venit pe scena timișoreană, și trupa VAMA. Pe lângă muzică, vizitatorii pot participa la ateliere și diverse activități interactive.

Sâmbătă – Diversitate Muzicală

Ziua de sâmbătă va oferi o varietate de genuri muzicale, având printre artiști pe MIKA și trupa locală Blazzaj. De asemenea, se vor desfășura competiții sportive și activități pentru toate vârstele.

Duminică – Un Finale Spectaculos

Ultima zi a festivalului va include un concert al Theo Rose și o prestație a legendelor rock-ului ex-iugoslav, Bajaga i Instruktori. Atmosfera va fi completată de un spectacol acvatic magic, Acqua Forte Parade.

Participare și Inclusivitate

Programul „Orașul în mișcare” cuprinde 14 evenimente sportive, precum BMX, skateboarding și trail running, punând accent pe participarea activă a cetățenilor.

Informații Finale

Ziua Timișoarei este finanțată de Municipiul Timișoara și co-organizată de diverse instituții culturale.

Ce părere aveți despre evenimentele culturale din Timișoara? Care artist v-ar plăcea să-l vedeți pe scenă? Vă invităm să împărtășiți gândurile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Start #distracție #Este #prima #concerte #dedicate #celebrării #Timișoarei #Iată #programul #evenimentelor #din #acest #weekend
2025-08-01 09:36:00

Actualitate

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Publicat

în

De către

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Un accident în care au fost implicate trei transportoare blindate Piranha 5 ale Armatei Române a avut loc joi seara pe DN 1C, în județul Sălaj. În urma impactului, 11 militari au fost răniți, iar 10 dintre aceștia au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență Zalău pentru îngrijiri medicale.

Potrivit informațiilor transmise de Forțele Terestre Române, accidentul s-a produs în data de 28 mai 2026, în jurul orei 20:30, la ieșirea din localitatea Bizușa-Băi, pe direcția Dej – Baia Mare.

Cele trei blindate Piranha 5 făceau parte dintr-o coloană militară aflată în deplasare. Din primele verificări efectuate la fața locului, cauza probabilă a accidentului a fost nerespectarea distanței regulamentare între autovehicule.

„În urma incidentului au rezultat 11 militari răniți, dintre care 10 sunt în curs de evacuare către Spitalul Județean de Urgență Zalău”, au transmis reprezentanții Forțelor Terestre într-un comunicat oficial.

La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție, ambulanțe și pompieri pentru acordarea primului ajutor și gestionarea situației. Traficul rutier pe DN 1C a fost restricționat temporar pentru desfășurarea intervenției și efectuarea cercetărilor.

Autoritățile au precizat că șoferii transportoarelor blindate implicate în accident au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au fost negative.

Ancheta continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs accidentul cu blindatele Armatei Române în județul Sălaj.

Continuă să citești

Actualitate

România coșul de gunoi al dronelor rusești?!

Publicat

în

De către

O dronă s-a prăbușit peste un bloc de locuințe în Galați. Explozie urmată de incendiu. Cel mai grav incident de la începutul războiului

O dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din municipiul Galați, impactul fiind urmat de o explozie și de un incendiu într-un apartament de la etajul 10. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat, iar două persoane cu răni ușoare au primit îngrijiri medicale la fața locului.

Departamentul pentru Situații de Urgență a transmis că din cercetările efectuate de specialiștii SRI de la fața locului, toată încărcătura explozivă a dronei a explodat.

Două persoane care prezintă escoriații primesc îngrijiri medicale la fața locului. Până la acest moment, nu au fost identificate alte drone. Incendiul a fost lichidat. De asemenea, echipa de cercetare, specializată în explozii, formată din polițiști din cadrul Direcției de Investigații Criminale și Institutului Național de Criminalistică, din cadrul IGPR, este în drum spre locul intervenției.

„În urmă cu puțin timp, în municipiul Galați, o dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe, impactul fiind urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu la nivelul unui apartament situat la etajul 10. La fața locului intervin forțe și mijloace ale ISU Galați pentru limitarea efectelor incidentului și securizarea zonei, sprijinite de alte efective ale MAI și echipe specializate ale SRI. Două persoane care se aflau în apartamentul incendiat s-au autoevacuat”, a transmis ISU Galați.

SAJ Galați a confirmat în urmă cu puțin timp, pentru Viața liberă, faptul că două persoane au nevoie de îngrijiri de medicale.

Conform directorului SAJ Galați, Daniela Enciu, este vorba despre o femeie cu arsuri de gradul I și de un băiat de 14 ani, care ar fi suferit un atac de panică. Ambii primesc îngrijiri medicale și vor fi transportați la spital.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis că prăbușirea unei drone implicate în bombardarea unor infrastructuri din Ucraina, la Galați, reprezintă „o escaladare gravă și iresponsabilă” din partea Federației Ruse.

MAE precizează că România va lua măsurile diplomatice necesare ca răspuns la „această gravă încălcare a dreptului internațional și a spațiului său aerian”.

Potrivit ministerului, România a informat aliații și secretarul general al NATO cu privire la circumstanțele incidentului și a solicitat măsuri pentru accelerarea transferului de capabilități anti-dronă în România.

MAE mai afirmă că Federația Rusă „poartă direct responsabilitatea pentru aceste acțiuni grave și iresponsabile” și că România va acționa „cu fermitate maximă” pentru creșterea presiunii internaționale asupra Moscovei, în vederea unei încetări imediate și cuprinzătoare a focului.

Autoritățile au identificat o locație pentru cazarea temporară a locatarilor, însă la acest moment nu sunt persoane relocate.

DSU precizează că pentru siguranța cetățenilor, forțele MAI, MAPN și echipele specializate ale SRI sunt în continuare la fața locului și continuă verificările.

MApN anunță că atacurile rusești au vizat obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România. Drona care a pătruns pe teritoriul național a fost urmărită de sistemele radar până în zona municipiului Galați.

În timpul alertei, două aeronave F-16 aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat la ora 01.19 din Baza 86 Aeriană de la Fetești. Acestea au fost sprijinite de un elicopter IAR 330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române. Potrivit MApN, piloții aeronavelor au avut autorizare de angajare a țintelor pe toată durata alertei.

Continuă să citești

Actualitate

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Publicat

în

De către

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Un urs a fost împușcat vineri dimineață în municipiul Brașov, pe strada Jepilor, după ce echipa de intervenție nu a reușit să îl îndepărteze folosind metode neletale.

Potrivit reprezentanților Primăriei Brașov, animalul nu a reacționat la semnalele acustice și vizuale folosite pentru alungare și a continuat să se hrănească chiar și în prezența oamenilor, fapt care a ridicat semne de îngrijorare privind siguranța locuitorilor din zonă.

Autoritățile au precizat că ursul fusese observat și în zilele anterioare în aceeași zonă, iar comportamentul său neobișnuit și lipsa fricii față de oameni au dus la decizia de a fi extras prin împușcare. Intervenția a fost realizată doar după ce au fost asigurate toate condițiile de siguranță necesare.

La doar câteva ore după incident, un alt urs a fost semnalat pe strada Jepilor, în aceeași zonă din Brașov. Reprezentanții autorităților locale au explicat că urșii sunt animale teritoriale, iar acest comportament poate explica aparițiile repetate în aceeași arie.

Situația privind prezența urșilor în municipiul Brașov devine tot mai alarmantă. În noaptea de 28 mai, autoritățile au înregistrat nu mai puțin de 25 de alerte privind apariția urșilor în oraș, acesta fiind cel mai mare număr de sesizări primit vreodată într-o singură noapte.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și