stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Ce va aduce președintele Nicușor Dan în vizita sa la Timișoara pe 30 septembrie?

Publicat

în

Ce va aduce președintele Nicușor Dan în vizita sa la Timișoara pe 30 septembrie?

Vizita Președintelui României la Timișoara – 30 Septembrie 2025


Președintele României, Nicușor Dan, va efectua o vizită oficială în Timișoara pe data de 30 septembrie 2025. Aceasta va fi o ocazie importantă, în cadrul căreia el va participa la o serie de evenimente culturale, civice și economice, incluzând prima ediție a „Timișoara Cities Summit 2025”, dedicată extinderii Uniunii Europene.

Programul Vizitei

Vizita președintelui va începe la ora 08:30 cu o ceremonie de depunere a unei coroane de flori la Monumentul „Crucificare” din Piața Victoriei, urmată de o vizită la Societatea Timișoara.

La ora 09:30, Nicușor Dan va participa la deschiderea oficială a summitului care va avea loc la Muzeul de Artă din Piața Unirii, unde va susține o alocuțiune transmisă în direct.

Evenimente Importante

Primarul Dominic Fritz a subliniat importanța evenimentului, care va aduce la Timișoara primari, ambasadori și lideri din 15 țări europene. Edilul a menționat că aceasta este o „mare mândrie” pentru oraș, generând discuții cruciale despre prezentul și viitorul Europei.

Agenda Zilei

  • 08:30: Depunerea coroanei de flori la Monumentul „Crucificare”
  • 09:30: Deschiderea summitului la Muzeul de Artă
  • Vizite: Catedrala Romano-Catolică „Sfântul Gheorghe”, compania The Fourge, compania RAYSCAPE
  • 14:30: Masă rotundă la Primăria Municipiului Timișoara pe tema „Inovația și competitivitatea României”
  • 16:00: Conferința „Europa la răscruce – Securitate, Prosperitate și Viitorul Nostru Comun”
  • 19:00: Vizitarea expoziției retrospective „Dan Perjovschi/ România – O retrospectivă 1985-2025”

Vizita președintelui simbolizează o oportunitate de dialog între el și societatea civilă, mediul de afaceri și comunitatea culturală din Timișoara, subliniind rolul orașului ca un punct de convergență pentru discuții europene importante.

Întrebări pentru Cititori

Ce părere aveți despre importanța unei astfel de vizite pentru Timișoara? Cum credeți că ar putea influența discuțiile din timpul summitului viitorul României în Uniunea Europeană?

Vă încurajăm să lăsați un comentariu cu opiniile dumneavoastră și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Președintele #Nicușor #Dan #vizită #oficială #Timișoara #septembrie
2025-09-27 10:35:00

Actualitate

Crimă șocantă în județul Sibiu. Un bărbat a fost ucis cu toporul, iar trupul i-a fost incendiat

Publicat

în

De către

 

Crimă șocantă în județul Sibiu. Un bărbat a fost ucis cu toporul, iar trupul i-a fost incendiat

O crimă de o violență extremă a avut loc în județul Sibiu, unde un bărbat în vârstă de 48 de ani este acuzat că a ucis un alt bărbat, în vârstă de 60 de ani, lovindu-l în repetate rânduri cu un topor, după care i-a incendiat trupul.

Potrivit informațiilor transmise de Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu, fapta s-ar fi petrecut în seara zilei de 8 iulie 2026, în localitatea Gura Râului.

Victima, lovită în cap și la gât

Anchetatorii susțin că cei doi bărbați se aflau împreună în momentul producerii incidentului. La un moment dat, suspectul ar fi folosit un topor pentru a aplica mai multe lovituri în zona capului și a gâtului victimei, provocându-i decesul.

După comiterea crimei, bărbatul ar fi incendiat cadavrul, care a fost găsit aproape complet carbonizat.

Suspectul, reținut pentru omor și profanare de cadavre

Procurorul de caz, Cristiana Tegbo, a anunțat că, în data de 12 iulie 2026, a fost dispusă începerea urmăririi penale și reținerea suspectului pentru săvârșirea infracțiunilor de omor și profanare de cadavre.

Cercetările sunt în desfășurare pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta și pentru completarea probatoriului.

Anchetă coordonată de Parchetul Sibiu

La cercetarea la fața locului au participat procurorul de caz, polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al IPJ Sibiu, precum și specialiști ai Serviciului Județean de Medicină Legală Sibiu.

Ancheta continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, urmând ca procurorii să stabilească toate circumstanțele producerii acestei crime.

Continuă să citești

Actualitate

Femeie lovită de un Lamborghini Urus în Galați. Șoferul era băut și suspect de consum de substanțe psihoactive

Publicat

în

De către

 

Femeie lovită de un Lamborghini Urus în Galați. Șoferul era băut și suspect de consum de substanțe psihoactive

O femeie în vârstă de 62 de ani a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost lovită de un Lamborghini Urus în municipiul Galați. Accidentul s-a produs în seara zilei de 10 iulie, iar șoferul, un bărbat de 41 de ani, a fost testat pozitiv pentru consum de alcool. De asemenea, aparatul DrugTest a indicat suspiciuni privind prezența unor substanțe psihoactive, urmând ca rezultatele probelor biologice să stabilească situația exactă.  

Accident grav într-o intersecție din Galați

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Galați, accidentul a avut loc în jurul orei 21:00, la intersecția străzilor Nicolae Bălcescu și Lupeni.

Din primele cercetări, șoferul SUV-ului Lamborghini Urus a surprins și accidentat o femeie de 62 de ani care traversa partea carosabilă. În urma impactului violent, victima a suferit multiple leziuni și a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.  

Victima este internată la Terapie Intensivă

Potrivit informațiilor apărute în presa locală, femeia este internată la Secția de Terapie Intensivă, prezentând fracturi de bazin, fractură de mandibulă și traumatisme toracice.

Familia victimei susține că aceasta ieșise de la serviciu și se îndrepta spre stația de autobuz în momentul producerii accidentului. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere arată că șoferul a încercat să frâneze înainte de impact, însă nu a mai reușit să evite coliziunea. Totodată, din primele date reiese că femeia ar fi traversat strada printr-un loc nepermis, aspect care urmează să fie clarificat în cadrul anchetei.  

Șoferul, testat pozitiv pentru alcool și suspect de consum de droguri

După producerea accidentului, polițiștii l-au testat pe conducătorul auto.

Etilotestul a indicat o valoare de 0,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar aparatul DrugTest a semnalat suspiciuni privind consumul unor substanțe psihoactive. Șoferul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, acestea urmând să stabilească dacă a consumat droguri și care era alcoolemia exactă în momentul accidentului.  

Polițiștii au deschis dosar penal

În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar anchetatorii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările producerii accidentului.

Rezultatele analizelor toxicologice și concluziile expertizei vor avea un rol important în stabilirea răspunderii șoferului. Totodată, familia victimei ia în calcul demararea unei acțiuni în instanță pentru recuperarea prejudiciului suferit.  

Continuă să citești

Actualitate

Mii de permise de conducere românești, descoperite la o groapă de gunoi din Republica Moldova. MAI: „Așteptăm finalizarea verificărilor”

Publicat

în

De către

 

Mii de permise de conducere românești, descoperite la o groapă de gunoi din Republica Moldova. MAI: „Așteptăm finalizarea verificărilor”

O descoperire surprinzătoare a fost făcută la o groapă de gunoi din Republica Moldova, unde autoritățile au găsit ceea ce par a fi mii de permise de conducere românești. Cazul a atras rapid atenția autorităților din România, iar Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a transmis că, deocamdată, nu poate confirma autenticitatea documentelor.

Descoperirea a fost făcută de Garda Națională de Mediu din Republica Moldova în timpul unui control desfășurat la gunoiștea din localitatea Porumbeni, raionul Criuleni. Verificările au fost inițiate în urma unei sesizări privind depozitarea unor deșeuri medicale periculoase.

Mii de permise și cantități uriașe de deșeuri

În timpul controlului, inspectorii au descoperit numeroase nereguli. Printre acestea s-au aflat sute sau chiar mii de documente care par a fi permise de conducere emise în România. Totodată, în zonă au fost găsite mii de tuburi de perfuzii și zeci de tone de deșeuri din plastic.

Reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu din Republica Moldova au solicitat explicații publice cu privire la proveniența documentelor și la modul în care acestea au ajuns într-o groapă de gunoi. De asemenea, instituția a cerut identificarea celor responsabili pentru această situație.

Reacția Ministerului Afacerilor Interne din România

Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, a transmis că a luat act de informațiile apărute în spațiul public, însă subliniază că, în acest moment, nu există confirmarea oficială că documentele descoperite sunt autentice.

Potrivit instituției, simpla asemănare vizuală cu un permis de conducere românesc nu reprezintă o dovadă suficientă că documentele sunt reale sau că au fost emise de autoritățile române.

Ancheta este în desfășurare

Autoritățile române au precizat că sunt în contact permanent cu instituțiile competente din Republica Moldova pentru a stabili proveniența documentelor și împrejurările în care acestea au fost descoperite.

În funcție de concluziile anchetei și de informațiile care vor fi obținute, vor fi dispuse măsurile legale necesare.

Până la finalizarea verificărilor, Ministerul Afacerilor Interne precizează că nu se poate pronunța asupra autenticității, provenienței sau contextului în care au fost găsite presupusele permise de conducere românești.

Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile din cele două state colaborează pentru clarificarea acestui caz neobișnuit.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și