Actualitate
Cât de mult a cheltuit primarul Fritz pe toalete automate la Timișoara?
Transparență în Timișoara: 100.000 de euro pentru o toaletă publică
Primarul Dominic Fritz a investit aproape 100.000 de euro într-o toaletă publică din oraș, care se deschide automat, ceea ce a generat controverse printre cetățeni.
Investiție discutabilă
Acest proiect de modernizare a toaletelor publice a stârnit reacții mixte din partea locuitorilor. Mulți se întreabă de ce se alocă o sumă atât de mare pentru o toaletă, în condițiile în care riscurile pentru utilizatori sunt considerabile: aceștia ar putea fi văzuți în timp ce își satisface nevoile fiziologice.
Detalii despre toaletă
- Costul toaletei din Parcul Civic: 379.934 lei + TVA
- Costul toaletei din Parcul Lidia: 383.327 lei + TVA
- Toaletele au fost achiziționate prin licitație publică.
- Costurile includ proiectarea și execuția lucrărilor.
- Termenul de execuție: două luni de la începutul lucrărilor.
Comparativ cu alte orașe
Aceste tipuri de toalete inteligente nu sunt unice în România. De exemplu, la Brașov, s-au achiziționat toalete similare în 2023, la un preț de 243.500 lei, fără execuția lucrărilor.
O viziune modernă?
Primăria susține că aceste toalete inteligente oferă standarde ridicate de igienă și confort. Totuși, întrebările rămân: Merită această investiție în fața altor nevoi urgente ale orașului?
Timpul ne va răspunde
În contextul economic actual, multe orașe se confruntă cu provocări; prioritizarea fondurilor devine crucială. Ce alternative ar putea fi mai eficiente pentru comunitate?
Ce părere aveți despre acest proiect?
Considerați că investițiile în toalete publice automate sunt justificate? Ați folosit o astfel de toaletă și care a fost experiența dumneavoastră?
Invităm cititorii să își exprime opinia în comentarii și să distribuie acest articol pe rețelele sociale!
#Transparență #totală #Timișoara #Primarul #Fritz #dat #aproape #euro #toaletă #care #deschide #singură #din #greșeală
2025-10-23 21:47:00
Actualitate
Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți
Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți
Un accident în care au fost implicate trei transportoare blindate Piranha 5 ale Armatei Române a avut loc joi seara pe DN 1C, în județul Sălaj. În urma impactului, 11 militari au fost răniți, iar 10 dintre aceștia au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență Zalău pentru îngrijiri medicale.
Potrivit informațiilor transmise de Forțele Terestre Române, accidentul s-a produs în data de 28 mai 2026, în jurul orei 20:30, la ieșirea din localitatea Bizușa-Băi, pe direcția Dej – Baia Mare.
Cele trei blindate Piranha 5 făceau parte dintr-o coloană militară aflată în deplasare. Din primele verificări efectuate la fața locului, cauza probabilă a accidentului a fost nerespectarea distanței regulamentare între autovehicule.
„În urma incidentului au rezultat 11 militari răniți, dintre care 10 sunt în curs de evacuare către Spitalul Județean de Urgență Zalău”, au transmis reprezentanții Forțelor Terestre într-un comunicat oficial.
La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție, ambulanțe și pompieri pentru acordarea primului ajutor și gestionarea situației. Traficul rutier pe DN 1C a fost restricționat temporar pentru desfășurarea intervenției și efectuarea cercetărilor.
Autoritățile au precizat că șoferii transportoarelor blindate implicate în accident au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au fost negative.
Ancheta continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs accidentul cu blindatele Armatei Române în județul Sălaj.
Actualitate
România coșul de gunoi al dronelor rusești?!
O dronă s-a prăbușit peste un bloc de locuințe în Galați. Explozie urmată de incendiu. Cel mai grav incident de la începutul războiului
O dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din municipiul Galați, impactul fiind urmat de o explozie și de un incendiu într-un apartament de la etajul 10. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat, iar două persoane cu răni ușoare au primit îngrijiri medicale la fața locului.
Departamentul pentru Situații de Urgență a transmis că din cercetările efectuate de specialiștii SRI de la fața locului, toată încărcătura explozivă a dronei a explodat.
Două persoane care prezintă escoriații primesc îngrijiri medicale la fața locului. Până la acest moment, nu au fost identificate alte drone. Incendiul a fost lichidat. De asemenea, echipa de cercetare, specializată în explozii, formată din polițiști din cadrul Direcției de Investigații Criminale și Institutului Național de Criminalistică, din cadrul IGPR, este în drum spre locul intervenției.
„În urmă cu puțin timp, în municipiul Galați, o dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe, impactul fiind urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu la nivelul unui apartament situat la etajul 10. La fața locului intervin forțe și mijloace ale ISU Galați pentru limitarea efectelor incidentului și securizarea zonei, sprijinite de alte efective ale MAI și echipe specializate ale SRI. Două persoane care se aflau în apartamentul incendiat s-au autoevacuat”, a transmis ISU Galați.
SAJ Galați a confirmat în urmă cu puțin timp, pentru Viața liberă, faptul că două persoane au nevoie de îngrijiri de medicale.
Conform directorului SAJ Galați, Daniela Enciu, este vorba despre o femeie cu arsuri de gradul I și de un băiat de 14 ani, care ar fi suferit un atac de panică. Ambii primesc îngrijiri medicale și vor fi transportați la spital.
Ministerul Afacerilor Externe a transmis că prăbușirea unei drone implicate în bombardarea unor infrastructuri din Ucraina, la Galați, reprezintă „o escaladare gravă și iresponsabilă” din partea Federației Ruse.
MAE precizează că România va lua măsurile diplomatice necesare ca răspuns la „această gravă încălcare a dreptului internațional și a spațiului său aerian”.
Potrivit ministerului, România a informat aliații și secretarul general al NATO cu privire la circumstanțele incidentului și a solicitat măsuri pentru accelerarea transferului de capabilități anti-dronă în România.
MAE mai afirmă că Federația Rusă „poartă direct responsabilitatea pentru aceste acțiuni grave și iresponsabile” și că România va acționa „cu fermitate maximă” pentru creșterea presiunii internaționale asupra Moscovei, în vederea unei încetări imediate și cuprinzătoare a focului.
Autoritățile au identificat o locație pentru cazarea temporară a locatarilor, însă la acest moment nu sunt persoane relocate.
DSU precizează că pentru siguranța cetățenilor, forțele MAI, MAPN și echipele specializate ale SRI sunt în continuare la fața locului și continuă verificările.
MApN anunță că atacurile rusești au vizat obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România. Drona care a pătruns pe teritoriul național a fost urmărită de sistemele radar până în zona municipiului Galați.
În timpul alertei, două aeronave F-16 aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat la ora 01.19 din Baza 86 Aeriană de la Fetești. Acestea au fost sprijinite de un elicopter IAR 330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române. Potrivit MApN, piloții aeronavelor au avut autorizare de angajare a țintelor pe toată durata alertei.
Actualitate
Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte
Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte
Un urs a fost împușcat vineri dimineață în municipiul Brașov, pe strada Jepilor, după ce echipa de intervenție nu a reușit să îl îndepărteze folosind metode neletale.
Potrivit reprezentanților Primăriei Brașov, animalul nu a reacționat la semnalele acustice și vizuale folosite pentru alungare și a continuat să se hrănească chiar și în prezența oamenilor, fapt care a ridicat semne de îngrijorare privind siguranța locuitorilor din zonă.
Autoritățile au precizat că ursul fusese observat și în zilele anterioare în aceeași zonă, iar comportamentul său neobișnuit și lipsa fricii față de oameni au dus la decizia de a fi extras prin împușcare. Intervenția a fost realizată doar după ce au fost asigurate toate condițiile de siguranță necesare.
La doar câteva ore după incident, un alt urs a fost semnalat pe strada Jepilor, în aceeași zonă din Brașov. Reprezentanții autorităților locale au explicat că urșii sunt animale teritoriale, iar acest comportament poate explica aparițiile repetate în aceeași arie.
Situația privind prezența urșilor în municipiul Brașov devine tot mai alarmantă. În noaptea de 28 mai, autoritățile au înregistrat nu mai puțin de 25 de alerte privind apariția urșilor în oraș, acesta fiind cel mai mare număr de sesizări primit vreodată într-o singură noapte.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
