stiriacum.ro

Suntem sociabili

Social

De ce va fi presiunea apei scăzută în localitățile din Timiș săptămâna viitoare?

Publicat

în

Spălări ale rețelei de distribuție anunțate de Aquatim în localitățile din zonă


Robinet

Aquatim a anunțat că, în zilele următoare, se vor efectua lucrări de spălare a rețelei de distribuție în mai multe localități. Aceste lucrări au rolul de a asigura o calitate corespunzătoare a apei potabile, fiind parte a programului de mentenanță preventivă a rețelelor.

Programul de spălări și impactul asupra utilizatorilor

Pe durata acestor lucrări, între orele 9-15, presiunea apei va fi scăzută conform următorului program:

  • 17 noiembrie – Victor Vlad Delamarina
  • 18 noiembrie – Pădureni
  • 19 noiembrie – Vișag
  • 20 noiembrie – Colonia Pini II
  • 21 noiembrie – Herendești
  • 20 și 21 noiembrie – Tormac

La reluarea alimentării cu apă, este posibil ca apa să fie tulbure pentru o perioadă scurtă. Aquatim recomandă clienților să evite utilizarea apei în scopuri menajere până la limpezirea completă.

Informații suplimentare

Aceste spălări sunt esențiale pentru menținerea calității apei potabile și contribuie la prevenirea problemelor în rețelele de distribuție. Aquatim colaborează constant pentru a minimiza disconfortul utilizatorilor, oferind notificări prealabile despre lucrările planificate.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre aceste lucrări de spălare anunțate? Ați întâmpinat dificultăți din cauza scăderii presiunii apei în zona dumneavoastră? Vă invităm să ne împărtășiți opiniile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Lucrări #Aquatim #Presiune #scăzută #apei #în #mai #multe #localități #din #Timiș #săptămâna #viitoare
2025-11-15 13:32:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Social

Evanghelia zilei: Viața veșnică

Publicat

în

De către

 

Evanghelia duminicii 📖 Matei 19:16–26

În vremea aceea a venit un tânăr la Iisus, îngenunchind înaintea Lui și zicându-I: Bunule Învățător, ce bine să fac ca să am viața veșnică? Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun, decât numai Unul Dumnezeu. Iar dacă vrei să intri în viață, păzește poruncile. El I-a zis: Care? Iar Iisus i-a răspuns: Să nu ucizi, să nu faci desfrânare, să nu furi, să nu mărturisești strâmb; cinstește pe tatăl tău și pe mama ta și să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Zis-a Lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipsește? Atunci Iisus i-a spus: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averile tale, dă-le săracilor și vei avea comoară în Cer; după aceea, vino și urmează-Mi. Însă, auzind cuvântul acesta, tânărul a plecat întristat, căci avea multe avuții. Iar Iisus a zis ucenicilor Săi: Adevărat zic vouă că un bogat cu greu va intra în Împărăția Cerurilor. Și iarăși zic vouă că mai lesne este să treacă o cămilă prin urechile acului, decât să intre un bogat în Împărăția lui Dumnezeu. Auzind, ucenicii Lui s-au uimit foarte mult, zicând: Atunci, cine poate să se mântuiască? Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință.

Continuă să citești

Actualitate

Protestul crescătorilor de oi a degenerat în fața ANSVSA. Jandarmii au folosit spray lacrimogen după ce gardurile de protecție au fost forțate

Publicat

în

De către

 

Protestul crescătorilor de oi a degenerat în fața ANSVSA. Jandarmii au folosit spray lacrimogen după ce gardurile de protecție au fost forțate

Protestul organizat joi, 30 iulie, de crescătorii de oi și capre în fața sediului Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) din București a escaladat, după ce o parte dintre manifestanți au încercat să pătrundă în instituție. În timpul incidentelor, jandarmii au intervenit și au folosit spray iritant-lacrimogen pentru a dispersa mulțimea.

Tensiuni între protestatari și jandarmi la sediul ANSVSA

Mai mulți fermieri au forțat gardurile de protecție amplasate în fața sediului ANSVSA, în încercarea de a ajunge la conducerea instituției pentru a solicita o discuție directă. Imaginile surprinse la fața locului arată protestatari împingând barierele, în timp ce jandarmii au încercat să împiedice accesul în clădire.

În timpul îmbrâncelilor, forțele de ordine au folosit spray iritant-lacrimogen pentru a restabili ordinea. O parte din gardurile de protecție au fost deteriorate în urma incidentelor.

Până la momentul publicării acestui articol, Jandarmeria Capitalei nu a anunțat dacă au existat persoane rănite, sancționate sau conduse la audieri.

Protest autorizat cu aproximativ 1.500 de participanți

Acțiunea de protest a fost autorizată și programată să se desfășoare între orele 10:00 și 13:00 în fața sediului ANSVSA. Potrivit organizatorilor, aproximativ 1.500 de crescători de animale urmau să participe la manifestație.

După încheierea protestului din fața instituției, participanții aveau programat un marș către Piața Victoriei, pe traseul Piața Presei Libere – Șoseaua București-Ploiești – Bulevardul Regele Mihai I – Arcul de Triumf – Șoseaua Kiseleff. Organizatorii estimează că în fața Guvernului urmau să se adune aproximativ 5.000 de manifestanți.

Fermierii reclamă blocarea exporturilor și riscul de faliment

Crescătorii de ovine și caprine susțin că restricțiile privind exportul animalelor vii, impuse în contextul pestei micilor rumegătoare, afectează grav activitatea fermelor și pun în pericol viitorul sectorului.

Potrivit reprezentanților fermierilor, blocarea exporturilor generează pierderi financiare importante, iar numeroase exploatații riscă să intre în faliment dacă situația nu este deblocată într-un termen scurt.

Principalele revendicări ale crescătorilor de animale

Printre solicitările adresate autorităților se numără:

  • deblocarea urgentă a exportului de ovine și caprine vii;
  • acordarea de despăgubiri pentru fermierii afectați de restricții;
  • acoperirea din fonduri publice a costurilor vaccinării obligatorii împotriva antraxului;
  • reluarea dialogului dintre autorități și reprezentanții sectorului zootehnic.

Organizatorii protestului afirmă că sectorul ovin traversează una dintre cele mai dificile perioade din ultimele decenii și avertizează că, în lipsa unor măsuri rapide, tot mai mulți crescători ar putea renunța la această activitate.

Continuă să citești

Social

Evanghelia zilei 12 iulie : Matei 9:1-8 „În vremea aceea, intrând în corabie, Iisus a trecut marea și a venit în cetatea Sa. Și, iată, I-au adus un slăbănog zăcând pe pat. Și Iisus, văzând credința lor, a zis slăbănogului: Îndrăznește, fiule! Iertate sunt păcatele tale! Dar unii dintre cărturari ziceau în sinea lor: Acesta hulește. Și Iisus, știind gândurile lor, le-a zis: Pentru ce cugetați rele în inimile voastre? Ce este mai lesne? A zice: Iertate sunt păcatele tale, sau a zice: Ridică-te și umblă? Dar, ca să știți că putere are Fiul Omului pe pământ a ierta păcatele, a zis slăbănogului: Ridică-te, ia-ți patul și mergi la casa ta. Și ridicându-se, s-a dus la casa lui. Iar mulțimile, văzând acestea, s-au înspăimântat și au slăvit pe Dumnezeu, Care dă oamenilor asemenea putere.” Pe imagine mai apare, lângă icoana Mântuitorului, îndemnul: „Îndrăznește, fiule!”

Publicat

în

De către

Matei 9:1-8

„În vremea aceea, intrând în corabie, Iisus a trecut marea și a venit în cetatea Sa. Și, iată, I-au adus un slăbănog zăcând pe pat. Și Iisus, văzând credința lor, a zis slăbănogului: Îndrăznește, fiule! Iertate sunt păcatele tale!

Dar unii dintre cărturari ziceau în sinea lor: Acesta hulește. Și Iisus, știind gândurile lor, le-a zis: Pentru ce cugetați rele în inimile voastre? Ce este mai lesne?

A zice: Iertate sunt păcatele tale, sau a zice: Ridică-te și umblă?

Dar, ca să știți că putere are Fiul Omului pe pământ a ierta păcatele, a zis slăbănogului: Ridică-te, ia-ți patul și mergi la casa ta. Și ridicându-se, s-a dus la casa lui.

Iar mulțimile, văzând acestea, s-au înspăimântat și au slăvit pe Dumnezeu, Care dă oamenilor asemenea putere.”

Pe imagine mai apare, lângă icoana Mântuitorului, îndemnul:

„Îndrăznește, fiule!”

Sursa imaginii: Basilica.ro.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și