Actualitate
Ce a determinat sute de elevi și părinți să protesteze la Timișoara pentru „Dreptate pentru Mario”?
Protest la Timișoara pentru „Dreptate pentru Mario”
Aproximativ 400 de elevi și părinți s-au adunat marți în Piața Operei din Timișoara pentru a cere dreptate în cazul lui Mario, un adolescent de 15 ani din Cenei, care a fost ucis de alți doi minori. La acest incident ar putea fi implicat și un băiat de 13 ani.
Protestatarii au solicitat modificarea legislației penale pentru a include o nouă „Lege Mario”, ce ar putea extinde răspunderea penală pentru faptele grave comise de minori sub 13 ani.
„Cerem siguranță pentru copiii noștri”
O mamă prezentă la protest a menționat că legislația actuală nu este suficient de severă pentru a face față unor acte de violență extremă. „Nu este normal ca cei care participă la crime, cu o asemenea brutalitate, să fie scutiți de consecințe doar din cauza vârstei. Cerem condiții mai sigure pentru copiii noștri”, a declarat ea, subliniind problema consumului de droguri din comunitate.
Elevii își exprimă temerile
Mai mulți elevi au luat cuvântul, evidențiind creșterea violenței în școli și lipsa reală de suport din partea consilierilor școlari. Un tânăr a spus: „Nu ne simțim în siguranță. Există colegi care consumă droguri și violența este prezentă. Consilierii nu ne ajută cu adevărat.”
Marș autorizat, fără incidente
Protestul a continuat cu un marș spre Catedrala Mitropolitană, întorcându-se apoi în Piața Operei. Acțiunea a fost videoautorizată și a fost supravegheată de jandarmi, fără a se înregistra incidente.
Proteste și în alte localități
În Sânmihaiu Român, unde locuiesc bunicii băiatului de 13 ani implicat, localnicii au protestat cerând măsuri strict necesare împotriva acestuia. Minorul se află în prezent sub supravegherea autorităților, fiind monitorizat de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș.
Urmărește-ne și pe Google News
Ce soluții considerați că ar trebui implementate pentru a asigura siguranța copiilor în școli? Credeți că o modificare legislativă ar putea ajuta în astfel de cazuri? Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți această informație pe rețelele sociale.
#sute #elevi #și #părinți #protestat #Timișoara #cerând #Dreptate #pentru #Mario #Radio #România #Reșița
2026-01-27 19:57:00
Actualitate
Senatoarea Victoria Stoiciu a anunțat marți că și-a depus demisia din Partidul Social Democrat (PSD), decizia venind la scurt timp după anunțul privind colaborarea dintre PSD și AUR
Prima demisie din PSD după anunțul colaborării cu AUR: reacții și context politic
Senatoarea Victoria Stoiciu a anunțat marți că și-a depus demisia din Partidul Social Democrat (PSD), decizia venind la scurt timp după anunțul privind colaborarea dintre PSD și AUR pentru depunerea unei moțiuni de cenzură împotriva guvernului condus de Ilie Bolojan.
Demisie din PSD și motive invocate
Într-o declarație publică, Victoria Stoiciu a precizat că plecarea din partid reprezintă un pas firesc, în contextul unor diferențe de viziune tot mai mari față de direcția actuală a formațiunii politice.
Senatoarea a explicat că a refuzat anterior să semneze moțiunea de cenzură și a subliniat importanța menținerii unui „cordon sanitar” față de formațiunile extremiste, considerând că orice colaborare de acest tip poate avea implicații politice și simbolice importante.
Mesaj politic și referințe istorice
În mesajul său public, Victoria Stoiciu a făcut referire la riscurile asociate normalizării discursului extremist, invocând lecții din istoria politică europeană, inclusiv perioada interbelică.
Aceasta a susținut că evitarea colaborării cu formațiuni extremiste reprezintă un principiu important pentru menținerea echilibrului democratic și a valorilor politice fundamentale.
Reacții și statut politic
După anunțul demisiei, senatoarea a precizat că, pentru moment, își va continua activitatea ca parlamentar independent.
Victoria Stoiciu a fost aleasă în Senatul României în 2024, din partea PSD, într-o circumscripție din județul Vaslui. Înainte de acest mandat, a ocupat funcția de consilier al premierului Marcel Ciolacu și a fost vicepreședinte al PSD.
De asemenea, înainte de intrarea în politică, a activat în cadrul Fundației Friedrich Ebert România, o organizație cu profil social-democrat.
Context politic
Demisia vine în contextul unor tensiuni politice generate de colaborarea anunțată între PSD și AUR în sprijinul unei moțiuni de cenzură împotriva guvernului actual, un subiect care a generat reacții divergente în spațiul politic românesc.
Situația rămâne în evoluție, iar eventualele consecințe politice ale acestei decizii urmează să se contureze în perioada următoare.
Actualitate
Seminar esențial la Timișoara: obligațiile firmelor privind securitatea la incendiu în 2026
Seminar esențial la Timișoara: obligațiile firmelor privind securitatea la incendiu în 2026
Ești pregătit pentru noile reguli privind securitatea la incendiu? Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, alături de ISU „Banat” și sub egida Instituția Prefectului Județul Timiș, organizează un seminar dedicat operatorilor economici care vor să fie la zi cu legislația în 2026.
📅 Detalii eveniment
- Data: 7 mai 2026
- Ora: 10:00
- Locația: Centrul Regional de Afaceri al CCIAT – Sala Europa
🔥 Ce vei afla la seminar
Evenimentul abordează cele mai importante schimbări legislative și implicațiile lor directe pentru firme:
- modificările aduse de OUG 17/2026
- impactul noilor reglementări asupra activității companiilor
- regimul actualizat al sancțiunilor privind securitatea la incendiu
Seminarul va fi susținut de specialiști din cadrul ISU „Banat”, care vor oferi explicații clare, exemple concrete și soluții aplicabile pentru mediul de afaceri.
🎯 De ce să participi
În contextul schimbărilor legislative frecvente, respectarea normelor de securitate la incendiu nu este doar o obligație legală, ci și o măsură esențială pentru protejarea angajaților și a afacerii tale. Participarea la acest seminar te ajută să eviți sancțiuni și să înțelegi exact ce ai de făcut.
🎟️ Participare gratuită
Accesul este gratuit, însă este necesară confirmarea prealabilă:
- 🌐 www.cciat.ro
- 📧 dpop@cciat.ro (Diana Pop – Consultant Cameral)
- 📞 0256 490 771
Actualitate
El este primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur
El este primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur
Astăzi ne amintim de o legendă a fotbalului românesc. Astăzi ar fi fost ziua lui Dumitru „Take” Macri – un nume care a scris istorie în tricoul alb-vișiniu și în fotbalul românesc.
Născut pe 28 aprilie 1931, la București, „Take” Macri a fost mai mult decât un simplu jucător – a fost un lider, un simbol și un pionier. Și-a dedicat întreaga carieră de fotbalist clubului Rapid București, unde a purtat banderola de căpitan timp de 14 ani, între 1952 și 1966.
În 1961, Macri a intrat în istorie devenind primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur, o recunoaștere uriașă pentru fotbalul românesc din acea perioadă.
A îmbrăcat de 8 ori tricoul echipei naționale a România, reprezentând țara în meciuri importante, inclusiv în preliminariile Campionatului European și ale Jocurilor Olimpice.
După retragerea din activitatea de jucător, și-a continuat drumul în fotbal ca antrenor, conducând echipe precum CFR Timișoara, Rapid București și FC Olt Scornicești. A avut și o experiență internațională, fiind selecționerul naționalei Algeria în perioada 1974–1975.
Palmaresul său include promovări în Divizia A, finale de Cupa României și trofee internaționale precum Cupa Balcanică din 1964 – realizări care confirmă valoarea unei cariere impresionante.
Dincolo de statistici, Dumitru „Take” Macri rămâne un exemplu de devotament, eleganță și respect pentru fotbal. A plecat dintre noi pe 20 martie 2024, la Fontenay-aux-Roses, dar moștenirea sa rămâne vie în memoria suporterilor și în istoria Rapidului.
Astăzi nu îl comemorăm doar pentru ce a realizat, ci și pentru ceea ce a reprezentat: o generație, o mentalitate și o iubire autentică pentru fotbal.
Respect, „Take” Macri! #tele8tv #tele9tv
-
Actualitateacum 3 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 3 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
