stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Primăria Municipiului Timișoara investește 211,5 milioane lei în modernizarea a 13 km din rețeaua primară de termoficare

Publicat

în

Primăria Municipiului Timișoara investește 211,5 milioane lei în modernizarea a 13 km din rețeaua primară de termoficare

Modernizarea rețelei de termoficare din Timișoara intră într-o nouă etapă majoră, după ce municipalitatea a atribuit contractul pentru reabilitarea a aproximativ 13 kilometri de magistrale primare, pe tronsoanele cu cele mai multe avarii și cele mai mari pierderi de energie.

Investiția face parte din strategia amplă de retehnologizare a sistemului centralizat de încălzire și completează proiectele implementate în ultimii ani, prin care au fost înlocuiți aproape 30 km de conducte și modernizate 25 de puncte termice.


Contract de peste 211 milioane lei pentru reabilitarea magistralei de la CET Sud

Contractul de proiectare și execuție, în valoare de 211.500.000 lei (fără TVA), va fi semnat cu asocierea formată din:

  • Construcții Erbașu S.A. – lider de asociere

  • Energomonataj S.A.

  • Conest S.A.

  • IPCT Instalații SRL

  • Mecatron SRL

Lucrările vizează magistrala principală care pleacă de la CET Sud Timișoara și asigură distribuția agentului termic în întreg orașul. Durata estimată a execuției este de 33 de luni.


Conductele de la suprafață vor fi introduse în subteran

Proiectul presupune:

  • Înlocuirea integrală a magistralelor degradate

  • Introducerea în subteran a conductelor aflate la suprafață

  • Modernizarea infrastructurii conexe

Primarul Dominic Fritz a declarat:

„Este un proiect crucial pentru reducerea pierderilor din rețeaua de distribuție a căldurii și apei calde. În același timp, vom îmbunătăți calitatea spațiului public, eliminând conductele uriașe și ruginite de la suprafață. Vom interveni în 9 cartiere ale Timișoarei, iar la final serviciile pentru timișoreni vor fi mai bune.”


Străzile incluse în proiect

Modernizarea rețelei primare de termoficare va acoperi tronsoane importante din oraș, inclusiv:

Calea Chișodei, bulevardul Liviu Rebreanu, bulevardul Coposu, Calea Torontalului, Calea Circumvalațiunii, Calea Alexandru Ioan Cuza, Calea Bogdăneștilor, Piața Plevnei, str. Mareșal Al. Averescu, str. General Constantin Prezan, str. Pestalozzi, str. Berthelot, Parcul Botanic și alte zone intens populate.

Lucrările vor traversa 9 cartiere din Timișoara, având un impact major asupra infrastructurii energetice urbane.


Impact major: mai multă energie livrată, pierderi reduse și emisii scăzute

După finalizarea investiției:

  • 🔥 Cantitatea de energie livrată va crește cu aproximativ 269.000 MWh/an

  • 📉 Pierderile tehnologice vor scădea cu peste 44.700 MWh/an

  • 🌍 Emisiile de gaze cu efect de seră vor fi reduse cu circa 18.733 tone/an

Aceste rezultate vor contribui la creșterea eficienței energetice și la reducerea costurilor pe termen lung pentru sistemul centralizat de încălzire.


Finanțare europeană prin Fondul pentru Modernizare

Proiectul „Retehnologizarea sistemului centralizat de termoficare din Municipiul Timișoara – Etapa III, Lot 1” are o valoare totală de 368.519.266 lei (cu TVA).

Din această sumă:

  • 248.820.000 lei reprezintă finanțare europeană obținută prin Ministerul Energiei, prin Fondul pentru Modernizare

  • Diferența este asigurată din bugetul local

Finanțarea este acordată în cadrul Programului-cheie 5 – Cogenerare de înaltă eficiență și modernizarea rețelelor de termoficare, domeniul de investiții 5.3 – sprijin pentru dezvoltarea rețelelor inteligente de termoficare.

Continuă să citești
24 Comentarii

24 Comments

  1. Pingback: ciprofloxacin ophthalmic solution

  2. Pingback: duspatalin

  3. Pingback: propecia medication

  4. Pingback: zestoretic

  5. Pingback: ursodiol for dogs

  6. Pingback: metoprolol succ er

  7. Pingback: lasix furosemide tablet

  8. Pingback: oracea

  9. Pingback: fluconazole over the counter

  10. Pingback: sildenafil lung function

  11. Pingback: tadalafil palpitations

  12. Pingback: orlistat xenical genérico

  13. Pingback: imodium pill image

  14. Pingback: stendra tablet price

  15. Pingback: semaglutid tabletter uten resept

  16. Pingback: sildenafil citrate use by date

  17. Pingback: tadalafil generico

  18. Pingback: otc xenical

  19. Pingback: ivermectin PK FAQ

  20. Pingback: minoxidil women’s irritation overview

  21. Pingback: vardenafil starting dose

  22. Pingback: insurance coverage process

  23. Pingback: orlistat action pathway

  24. Pingback: amoxicillin interaction with medications

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Aquatim anunță intervenții la rețelele de apă și canalizare din Timiș. Verifică dacă zona ta este afectată

Publicat

în

De către

Aquatim anunță intervenții la rețelele de apă și canalizare din Timiș. Verifică dacă zona ta este afectată

Aquatim publică zilnic informații despre avariile și intervențiile programate la rețelele de apă și canalizare din Timișoara și din județul Timiș. Informațiile sunt actualizate pe pagina dedicată intervențiilor, unde locuitorii pot verifica dacă în zona lor sunt programate lucrări sau întreruperi ale alimentării cu apă.

Pentru timișoreni, astfel de intervenții pot însemna fie oprirea temporară a apei, fie modificări ale presiunii în rețea. Aquatim precizează că situația poate fi verificată în timp real pe pagina de Avarii și Intervenții programate.

Unde pot fi verificate avariile Aquatim

Pe platforma online sunt disponibile secțiuni distincte pentru avarii și intervenții la rețelele de apă, dar și pentru intervenții la rețelele de canalizare. Utilizatorii pot selecta ziua dorită pentru a vedea lucrările anunțate de operator.

În cazul unor intervenții, informațiile publicate pot fi utile pentru locuitorii care vor să știe din timp dacă vor avea apă la robinet sau dacă trebuie să își adapteze programul.

Vezi pagina Aquatim cu avarii și intervenții programate

Aquatim: informații despre întreruperile de apă și prin aplicația MyAquatim

O altă variantă pentru cei care vor să primească mai ușor notificări este aplicația MyAquatim. Potrivit Aquatim, aplicația poate fi folosită inclusiv de persoanele care nu au un contract și un cod de client. În acest caz, utilizatorii pot primi notificări privind întreruperea furnizării apei, pot consulta rapoarte privind calitatea apei și pot transmite mai simplu sesizări.

Pentru clienții Aquatim care au cont, aplicația oferă și acces la informații despre facturi, plăți și index, precum și posibilitatea de a gestiona mai multe puncte de consum și de a activa alerte.

Unde pot fi anunțate lucrările și avariile la apă

Aquatim operează serviciile de alimentare cu apă și canalizare în județul Timiș, iar intervențiile sunt necesare atât pentru remedierea avariilor, cât și pentru întreținerea și modernizarea infrastructurii.

Operatorul are o pagină specială unde sunt centralizate informațiile despre avarii, intervenții programate și lucrări la rețelele de canalizare. Astfel, înainte de a presupune că o problemă este una locală, locuitorii pot verifica dacă Aquatim a anunțat o intervenție în zonă.

Ce trebuie să faci dacă ai o problemă cu apa

Dacă în locuință apare o întrerupere neașteptată a alimentării cu apă, primul pas este verificarea paginii de avarii a Aquatim. Dacă problema nu este anunțată, aceasta poate fi transmisă operatorului printr-o sesizare.

Aquatim pune la dispoziția clienților și un call center/dispecerat disponibil 24 de ore din 24, la numărul 0356 914, pentru situațiile care țin de serviciile de apă și canalizare.

Pentru locuitorii din Timișoara și din județ, verificarea avariilor înainte de a suna la dispecerat poate oferi rapid informații despre cauza unei întreruperi și, atunci când este disponibilă, despre intervenția aflată în desfășurare.

Cuvinte-cheie SEO: Aquatim avarii, avarii apă Timișoara, întrerupere apă Timișoara, Aquatim Timișoara, intervenții Aquatim, lucrări apă Timiș, avarii apă Timiș, canalizare Timișoara, apă oprită Timișoara.

Continuă să citești

Actualitate

Uszoda din Timișoara, restaurată la 100 de ani de la înființare. Peste 100 de voluntari lucrează la salvarea ansamblului istoric

Publicat

în

De către

Uszoda din Timișoara, restaurată la 100 de ani de la înființare. Peste 100 de voluntari lucrează la salvarea ansamblului istoric

Baza Uszoda din Timișoara, unul dintre locurile importante pentru memoria sportivă și urbană a orașului, intră într-o nouă etapă de conservare. Primăria Municipiului Timișoara și Asociația Arhabito, prin proiectul Ambulanța pentru Monumente – Banat, au început lucrările de restaurare și punere în siguranță a ansamblului istoric, chiar în anul în care acesta împlinește 100 de ani.

Timp de o lună, până pe 13 septembrie, peste 100 de voluntari din întreaga țară, studenți ai facultăților de profil și specialiști în patrimoniu vor lucra împreună pentru a opri degradarea clădirilor și pentru a recupera cât mai mult din valoarea arhitecturală a Uszodei. Primăria Timișoara va asigura materialele necesare intervențiilor.

Uszoda, un loc cu o istorie de un secol

Baza sportivă cunoscută astăzi drept Uszoda a fost înființată în urmă cu un secol și este legată de istoria fostelor băi populare din Timișoara. De-a lungul timpului, spațiul a devenit parte din memoria colectivă a mai multor generații de timișoreni.

Intervenția actuală nu urmărește transformarea Uszodei într-un ștrand după modelul de acum 100 de ani, ci păstrarea identității locului și integrarea sa într-un nou circuit sportiv și comunitar.

„Vrem ca Uszoda să devină un spațiu viu, folosit de comunitate, dar, în același timp, dorim să păstrăm memoria acestui loc”, a transmis viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău. Acesta a subliniat că municipalitatea își dorește ca zona să fie regândită pentru sport și activități, fără ca istoria sa să fie pierdută.

Ce lucrări se fac la Uszoda

Intervențiile de la baza Uszoda sunt menite, în primul rând, să oprească degradarea ansamblului și să pună în siguranță elementele istorice.

Printre lucrările programate se numără:

  • consolidarea și completarea șarpantelor;
  • refacerea învelitorii din țiglă;
  • redeschiderea golurilor obturate;
  • reconstituirea profilelor golurilor;
  • intervenții asupra paramentelor;
  • recuperarea și conservarea elementelor istorice ale ansamblului.

Lucrările sunt realizate cu respectarea caracterului istoric al fostelor băi populare din Timișoara.

Prima intervenție Ambulanța pentru Monumente – Banat într-un oraș

Pentru Asociația Arhabito, proiectul de la Uszoda reprezintă o etapă importantă. Este prima intervenție a Ambulanței pentru Monumente – Banat desfășurată în mediul urban.

Până acum, proiectele regionale au vizat în special monumente și ansambluri istorice din mediul rural, în județele Timiș și Caraș-Severin.

„Ne propunem să desfășurăm la Uszoda o intervenție integrată de salvgardare”, a declarat președintele Asociației Arhabito, Mihai-Claudiu Moldovan. Potrivit acestuia, proiectul combină conservarea substanței istorice cu reactivarea culturală a sitului.

Miza nu este însă doar una arhitecturală. Echipa proiectului își propune să recupereze și poveștile, amintirile și experiențele adunate la Uszoda de-a lungul ultimului secol.

Primăria Timișoara readuce treptat zona în viața orașului

Lucrările de restaurare sunt însoțite de o serie de acțiuni prin care municipalitatea încearcă să readucă zona Uszoda în circuitul comunității.

Spațiul a fost igienizat, iar aici a fost amenajat un teren de baschet destinat tinerilor. De asemenea, cu ocazia Zilelor Timișoarei, zona a fost activată prin competiții sportive, discuții despre infrastructura pentru sport și activități dedicate familiilor.

În paralel cu lucrările de conservare, Uszoda va găzdui și evenimente culturale și comunitare dedicate centenarului. Astfel, spațiul va începe să fie din nou prezent în viața orașului, nu doar ca un loc cu valoare istorică, ci și ca unul destinat comunității.

Ambulanța pentru Monumente a contribuit la salvarea a peste 100 de monumente

Ambulanța pentru Monumente este un proiect civic național dedicat salvării patrimoniului construit aflat în degradare. Programul aduce împreună specialiști, studenți și tineri profesioniști din domenii precum arhitectura, restaurarea și patrimoniul.

În România, proiectul a contribuit până acum la salvarea a peste 100 de monumente și a fost recompensat la nivel european cu Premiul European pentru Patrimoniu / Premiul Europa Nostra.

În vestul țării, programul Ambulanța pentru Monumente – Banat este implementat de Asociația Arhabito în județele Timiș și Caraș-Severin.

Pentru Uszoda, intervenția de acum este mai mult decât o serie de lucrări de restaurare. La 100 de ani de la înființare, unul dintre locurile care au făcut parte din istoria orașului încearcă să-și găsească un nou rol în Timișoara, fără să-și piardă trecutul.

Continuă să citești

Actualitate

Și-a lovit soția cu mașina pe o trecere de pietoni din Galați, după un conflict. Polițiștii îl cercetează pentru tentativă de omor

Publicat

în

De către

Și-a lovit soția cu mașina pe o trecere de pietoni din Galați, după un conflict. Polițiștii îl cercetează pentru tentativă de omor

Un conflict între doi soți a degenerat într-un incident violent, luni, pe strada Oțelarilor din municipiul Galați. Un bărbat de 42 de ani este cercetat după ce și-ar fi lovit intenționat soția, în vârstă de 37 de ani, cu mașina, în timp ce femeia traversa strada pe trecerea de pietoni.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Galați, între cei doi exista un conflict anterior. Din primele verificări, polițiștii suspectează că bărbatul ar fi accelerat autoturismul către femeie și ar fi acroșat-o cu partea stânga-față a mașinii.

În urma impactului, femeia a fost proiectată pe carosabil și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Șoferul a continuat deplasarea și a lovit o mașină parcată

După ce și-ar fi lovit soția, bărbatul ar fi continuat să conducă pe strada Oțelarilor, în direcția străzii Stadionului. În timpul deplasării, acesta a acroșat un autoturism care era parcat în afara părții carosabile.

Ulterior, șoferul s-a întors în zona trecerii de pietoni. Acolo, mai mulți trecători au intervenit și l-au imobilizat până la sosirea polițiștilor.

Bărbatul era băut

Polițiștii l-au testat pe bărbat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Acesta a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice, care urmează să stabilească în mod exact alcoolemia. După efectuarea procedurilor medicale, bărbatul urma să fie cercetat de polițiști.

Și femeia în vârstă de 37 de ani a fost transportată la o unitate medicală pentru acordarea îngrijirilor necesare.

Ordin de protecție pentru femeia agresată

Având în vedere circumstanțele incidentului și faptul că între cei doi exista un conflict anterior, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu în favoarea femeii.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru violență în familie, cercetările fiind efectuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la omor.

Ancheta urmează să stabilească exact împrejurările în care s-a produs incidentul, inclusiv dacă impactul cu autoturismul a fost provocat intenționat și care au fost circumstanțele conflictului dintre cei doi soți.

 

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și