Învățământ
Ziua Internațională a Femeii sărbătorită la Universitatea Politehnica Timișoara printr-un recital special
Ziua Internațională a Femeii sărbătorită la Universitatea Politehnica Timișoara printr-un recital special
Universitatea Politehnica Timișoara a celebrat Ziua Internațională a Femeii printr-un eveniment cultural deosebit organizat vineri, 6 martie 2026. Recitalul intitulat „Vino și lasă-te încântată!” a avut loc în sala Auditorium a Centrului de Conferințe UPT și a fost dedicat doamnelor și domnișoarelor din comunitatea universitară.
Evenimentul a adus pe scenă artiști, cadre universitare și membri ai comunității academice, într-o atmosferă elegantă și emoționantă, în care muzica a celebrat feminitatea și bucuria de a fi împreună.
Corul Universității Politehnica Timișoara a deschis recitalul
Programul artistic a debutat cu un moment special susținut de Corul Universității Politehnica Timișoara, coordonat de Adriana Albu, cadru didactic la Facultatea de Automatică și Calculatoare.
Corul a interpretat trei piese apreciate de public:
-
„Sara pe deal”
-
„Iac-așa”
-
„Cântec și joc din Maramureș”
Interpretările au oferit un început cald și emoționant recitalului, punând în valoare tradiția corală și talentul artistic din cadrul universității.
Artiști ai Operei Naționale Române Timișoara pe scena UPT
Recitalul a continuat cu momente artistice susținute de artiști ai Opera Națională Română Timișoara, care au adus în fața publicului un repertoriu elegant și variat.
Programul a inclus:
-
arii celebre din repertoriul de operă
-
momente de musical
-
interpretări dedicate celebrării feminității
Evenimentul a fost prezentat de Cristian Rudic, iar acompaniamentul la pian a fost asigurat de Angela Balici.
O celebrare culturală pentru comunitatea universitară
Prin acest eveniment, Universitatea Politehnica Timișoara a oferit un moment cultural dedicat comunității sale, marcând într-un mod elegant apropierea zilei de 8 martie.
Organizatorii au transmis mulțumiri tuturor celor prezenți pentru participare și pentru atmosfera specială creată în cadrul recitalului.
Astfel de evenimente culturale consolidează rolul universității nu doar ca instituție de educație și cercetare, ci și ca spațiu activ de promovare a artei și culturii în Timișoara.
Învățământ
USVT susține campania „Student în Timișoara”. Universitatea promovează Timișoara ca destinație academică de top
USVT susține campania „Student în Timișoara”. Universitatea promovează Timișoara ca destinație academică de top
Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara (USVT) a participat la lansarea campaniei „Student în Timișoara”, un proiect strategic care promovează Timișoara drept una dintre cele mai atractive destinații universitare din România pentru viitorii studenți.
Campania este realizată prin parteneriatul dintre Primăria Municipiului Timișoara, prin Visit Timișoara, și Alianța Timișoara Universitară (ATU), reunind pentru prima dată marile universități din oraș într-un demers comun dedicat educației și dezvoltării academice.
În cadrul evenimentului, rectorul USVT, prof. univ. dr. Cosmin Alin Popescu, a subliniat importanța universității în dezvoltarea ecosistemului educațional și economic din vestul țării.
„Prin această campanie, arătăm că Timișoara nu oferă doar diplome, ci un stil de viață complet și o viziune clară pentru viitor. La USVT, transformăm pasiunea pentru științele vieții, sustenabilitate și tehnologie în cariere de succes”, a declarat rectorul USVT.
Universitatea de Științele Vieții din Timișoara contribuie la campania „Student în Timișoara” printr-o ofertă educațională modernă și adaptată cerințelor actuale ale pieței muncii. Domeniile promovate includ bioeconomia, agricultura sustenabilă, medicina veterinară, ingineria alimentară, biotehnologiile și cercetarea aplicată.
Reprezentanții universității transmit că studenții beneficiază de un campus modern și verde, de condiții moderne de studiu și de oportunități de dezvoltare profesională într-o comunitate academică activă și conectată la inovație.
Timișoara, desemnată recent „Destinația Anului 2026” în România, își consolidează astfel poziția de centru universitar important, iar USVT își propune să formeze noile generații de specialiști care vor contribui la dezvoltarea societății și a economiei viitorului.
Învățământ
Gașca Zurli vine la Poli Kids Fest 2026, la Timișoara. Spectacol gratuit pentru copii și părinți
Gașca Zurli vine la Poli Kids Fest 2026, la Timișoara. Spectacol gratuit pentru copii și părinți
Vești excelente pentru cei mici și pentru părinți! Gașca Zurli, unul dintre cele mai iubite proiecte de divertisment pentru copii din România, ajunge oficial la Poli Kids Fest 2026, eveniment organizat la Timișoara.
Pe 24 mai, Stadionul Știința și Parcul Facultății de Mecanică se transformă într-un adevărat univers al copilăriei, unde muzica, dansul și energia pozitivă vor aduce împreună sute de familii.
Spectacolul susținut de Gașca Zurli începe la ora 14:00, iar accesul publicului este gratuit. Organizatorii promit o atmosferă plină de veselie, cântece cunoscute de copii, momente interactive și multă distracție pentru toate vârstele.
Poli Kids Fest este unul dintre cele mai așteptate evenimente dedicate familiilor și copiilor din Timișoara, iar prezența Găștii Zurli transformă ediția din acest an într-o experiență specială pentru întreaga comunitate.
Copiii vor avea parte de activități recreative, spectacole și surprize, într-un eveniment care promovează bucuria, creativitatea și timpul petrecut împreună în familie.
📍 Locație: Stadionul Știința + Parcul Facultății de Mecanică, Timișoara
📅 Data: 24 mai
⏰ Ora: 14:00
🎟️ Intrare liberă
Pe 24 mai, Timișoara devine capitala copilăriei, alături de Gașca Zurli și Poli Kids Fest.
Învățământ
UMF Timișoara organizează evenimentul intercultural „Topos”, dedicat culturilor din Grecia și Italia
UMF Timișoara organizează evenimentul intercultural „Topos”, dedicat culturilor din Grecia și Italia
Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara invită studenții și publicul interesat la o nouă ediție a programului „acțiuni culturale@UMFT”, unde va avea loc evenimentul intercultural „Topos”, dedicat culturilor din Grecia și Italia.
Evenimentul va avea loc miercuri, 27 mai, de la ora 13:30, în clădirea Poșta Mare din Timișoara, situată pe strada Cicio Pop nr. 2, în sala LMP. Activitatea este organizată de conf. dr. Diana Boc-Sînmărghițan și își propune să aducă în prim-plan dialogul intercultural și schimbul autentic de experiențe între studenți internaționali și comunitatea academică.
Participanții vor descoperi aspecte fascinante despre cultura greacă și cultura italiană, două spații cu o influență majoră asupra patrimoniului european și mediteraneean. Prin poveștile și experiențele unor studenți nativi, viitori medici și farmaciști, publicul va putea înțelege mai bine valorile, tradițiile, stilul de viață și relațiile sociale specifice celor două țări.
Totodată, evenimentul va aborda și particularitățile sistemelor medicale din Grecia și Italia, modul de formare al profesioniștilor din sănătate și impactul contextului cultural asupra relației dintre medic și pacient.
Participanții vor avea ocazia să descopere detalii despre gastronomia mediteraneeană, limbile vorbite, obiceiurile locale și conexiunea dintre trecutul istoric și identitatea contemporană a acestor națiuni.
Organizatorii încurajează deschiderea, dialogul și înțelegerea reciprocă printr-o experiență educațională și culturală bazată pe diversitate și schimb de perspective.
Înscrierea prealabilă este recomandată și se realizează prin completarea formularului pus la dispoziție de organizatori.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!






