stiriacum.ro

Suntem sociabili

Sport

CRONICI SPORTIVE CU STELIAN IORDACHE: Pișchia are gânduri mari pentru sport

Publicat

în

Pișchia are gânduri mari pentru sport: inițiative și planuri pentru comunitate

Comuna Pișchia își îndreaptă tot mai mult atenția către dezvoltarea sportului local, cu inițiative care își propun să aducă mai mulți tineri pe teren și să consolideze spiritul de comunitate. Despre aceste planuri, dar și despre realitatea sportului din comună, s-a discutat într-o ediție specială a unei emisiuni dedicate sportului și vieții locale.

Invitații emisiunii au fost primarul Andrei Obreja, alături de trei persoane implicate direct în activitățile sportive din comunitate: Kovacs Codruț, reprezentant al fotbalului local, Coman Ioan și Rotaru Roxana. Fiecare dintre ei a vorbit despre experiența sa și despre modul în care sportul poate contribui la dezvoltarea tinerilor din Pișchia.

Primarul Andrei Obreja a subliniat importanța investițiilor în infrastructura sportivă și a susținerii cluburilor locale. Potrivit acestuia, administrația locală își propune să creeze condiții mai bune pentru practicarea sportului, astfel încât copiii și tinerii din comună să aibă alternative sănătoase de petrecere a timpului liber.

La rândul său, Kovacs Codruț a vorbit despre rolul fotbalului în comunitate și despre eforturile depuse pentru a menține echipa și activitățile sportive active. Fotbalul rămâne unul dintre cele mai populare sporturi din localitate, iar implicarea voluntarilor și a pasionaților este esențială pentru continuitate.

Coman Ioan și Rotaru Roxana au adus în discuție și partea educativă a sportului. Dincolo de competiție, sportul îi ajută pe tineri să învețe disciplina, munca în echipă și respectul pentru adversari — valori care se reflectă apoi în viața de zi cu zi.

Discuția a evidențiat faptul că, în Pișchia, sportul nu este doar o activitate recreativă, ci și un element important pentru dezvoltarea comunității. Prin colaborarea dintre autorități, antrenori și voluntari, comuna își propune să ofere tot mai multe oportunități pentru cei care vor să facă mișcare și să performeze.

Cei interesați pot urmări întreaga emisiune aici:
https://youtube.com/live/Gz2Kp6-u1EU?feature=share 🎥⚽

Sport

Politehnica Timișoara: încotro se îndreaptă clubul? Analiză cu Dinu Bara la „Cronici Sportive”

Publicat

în

De către

Politehnica Timișoara: încotro se îndreaptă clubul? Analiză cu Dinu Bara la „Cronici Sportive”

Viitorul unuia dintre cele mai iubite cluburi din vestul țării, Politehnica Timișoara, continuă să fie un subiect intens dezbătut în rândul suporterilor și al specialiștilor. Într-un moment în care direcția clubului este atent analizată, Dinu Bara, directorul general al echipei, a fost invitat în emisiunea „Cronici Sportive”, moderată de Stelian Iordache.

Situația actuală a clubului

În cadrul emisiunii, Dinu Bara a vorbit deschis despre provocările cu care se confruntă Politehnica Timișoara, de la aspectele financiare până la nevoia de stabilitate administrativă. Clubul traversează o perioadă de reconstrucție, în care fiecare decizie contează pentru viitorul pe termen lung.

Planuri și direcții strategice

Printre principalele idei discutate în emisiune s-au numărat:

  • consolidarea lotului și creșterea performanței sportive
  • atragerea de noi parteneri și sponsori
  • dezvoltarea sectorului de juniori
  • apropierea de comunitatea locală și suporteri

Dinu Bara a subliniat importanța unei strategii coerente, care să readucă echipa acolo unde îi este locul – în prim-planul fotbalului românesc.

Relația cu suporterii

Un punct esențial al discuției a fost relația cu fanii. Politehnica Timișoara are una dintre cele mai dedicate comunități de suporteri din România, iar conducerea clubului își dorește să mențină o legătură strânsă cu aceștia, bazată pe transparență și încredere.

Urmărește emisiunea integrală

Dacă vrei să afli direct de la sursă care sunt planurile pentru viitorul clubului, poți urmări întreaga ediție aici:
👉 https://youtube.com/live/lVyc20C_Fyo?feature=share

Continuă să citești

Sport

Ioan Mateescu, președinte cu acte în regulă la AJF Timiș! Prezență în emisiunea „Cronici Sportive” moderată de Stelian Iordache

Publicat

în

De către

Ioan Mateescu, președinte cu acte în regulă la AJF Timiș! Prezență în emisiunea „Cronici Sportive” moderată de Stelian Iordache

Fotbalul timișean intră într-o nouă etapă de stabilitate și organizare, după ce Ioan Mateescu a devenit oficial președinte al Asociația Județeană de Fotbal Timiș. Confirmarea sa în funcție marchează un moment important pentru dezvoltarea competițiilor locale și pentru consolidarea structurilor fotbalistice din județ.

Pentru a discuta despre această nouă etapă, dar și despre planurile de viitor, Ioan Mateescu a fost invitat în cadrul emisiunii „Cronici Sportive”, moderată de Stelian Iordache. Apariția sa a oferit publicului o perspectivă clară asupra direcției în care se îndreaptă fotbalul din Timiș.

Obiectivele noului mandat

În cadrul emisiunii, Ioan Mateescu a subliniat câteva dintre prioritățile mandatului său:

  • creșterea nivelului competițional în ligile județene
  • susținerea cluburilor mici și a centrelor de copii și juniori
  • îmbunătățirea infrastructurii sportive
  • promovarea transparenței în activitatea AJF Timiș

Aceste direcții vin ca răspuns la nevoile reale ale comunității fotbalistice locale, într-un context în care performanța începe de la bază.

Un mesaj pentru comunitatea fotbalistică

Noul președinte al AJF Timiș a transmis și un mesaj clar către cluburi, jucători și suporteri: colaborarea și implicarea sunt esențiale pentru progres. Mateescu își propune să construiască un mediu competitiv, dar corect, în care fiecare echipă să aibă șanse reale de dezvoltare.

Unde poți urmări emisiunea

Pentru cei interesați să afle mai multe detalii direct de la sursă, emisiunea completă poate fi urmărită aici:
👉 https://youtube.com/live/6RbXYD9zXJA?feature=share

Continuă să citești

Sport

România pierde cu Turcia 0-1: Mircea Lucescu explică greșeala decisivă din baraj

Publicat

în

De către

🇷🇴 România pierde cu Turcia 0-1: Mircea Lucescu explică greșeala decisivă din baraj

România a ratat calificarea la Cupa Mondială 2026, după înfrângerea cu 1-0 în fața Turciei, într-un meci disputat la Istanbul. Selecționerul Mircea Lucescu a declarat la final că partida a fost decisă de o singură clipă de neatenție, care putea fi evitată.


⚽ Declarațiile lui Mircea Lucescu după Turcia – România 1-0

Selecționerul României consideră că echipa sa a făcut un meci solid din punct de vedere defensiv, însă o eroare punctuală a costat calificarea:

„Din păcate am pierdut. A fost un meci echilibrat. Ei au dominat posesia, iar noi ne-am apărat foarte bine. Greșeala care a dus la gol putea fi evitată.”

Lucescu a subliniat că astfel de momente sunt decisive la acest nivel:

  • o fracțiune de secundă de neatenție
  • lipsa de concentrare într-un moment cheie
  • o singură ocazie valorificată de adversar

🇹🇷 Hakan Çalhanoğlu: „Această echipă a fost construită de Lucescu”

Starul Turciei, Hakan Çalhanoğlu, a avut cuvinte de apreciere pentru selecționerul român, afirmând că actuala națională a Turciei este rezultatul muncii lui Lucescu din trecut.

La rândul său, antrenorul român a confirmat:

„Calhanoglu mi-a spus că de la mine a învățat cel mai mult. Sunt mulțumit că munca mea a lăsat ceva în urmă.”


📊 Diferența fizică a făcut diferența

Un alt aspect evidențiat de Lucescu a fost nivelul fizic superior al turcilor:

  • jucătorii Turciei au alergat mai mult
  • ritmul de joc a fost mai intens
  • pregătirea fizică a făcut diferența în final

„Când mă gândesc că în campionatul nostru jucătorii aleargă 8-9 kilometri, e clar că rezultatele sunt în favoarea celor care depun mai mult efort”, a spus selecționerul.


❗ Reacție tensionată după meci

Întrebat dacă va demisiona după ratarea calificării la Cupa Mondială 2026, Mircea Lucescu a avut o reacție nervoasă și a părăsit interviul, evitând un răspuns clar.


 

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și