stiriacum.ro

Suntem sociabili

Social

Decizie importantă a ÎCCJ despre pensii: armata obligatorie nu reduce vârsta de pensionare

Publicat

în

Decizie importantă a ÎCCJ despre pensii: armata obligatorie nu reduce vârsta de pensionare

Înalta Curte de Casație și Justiție a transmis o clarificare importantă pentru românii care au efectuat stagiul militar obligatoriu și sperau că această perioadă le poate aduce reducerea vârstei de pensionare.

Potrivit unei hotărâri recente, instanța supremă arată că perioada armatei obligatorii este considerată doar stagiu asimilat de cotizare și nu poate fi echivalată cu activitatea profesională desfășurată efectiv în condiții speciale sau deosebite de muncă.

Ce înseamnă decizia ÎCCJ pentru românii care au făcut armata

Decizia este importantă pentru milioane de români care au efectuat serviciul militar obligatoriu înainte de suspendarea acestuia în România.

Concret:

  • perioada armatei se ia în calcul la vechimea totală pentru pensie;
  • însă nu poate fi folosită pentru reducerea vârstei standard de pensionare;
  • beneficiile pentru condiții speciale rămân valabile doar pentru activitatea profesională efectiv prestată.

Astfel, anii petrecuți în armată nu sunt considerați perioadă lucrată în condiții speciale, chiar dacă persoana respectivă a activat ulterior în domenii încadrate la astfel de condiții.

Cum a ajuns cazul la Înalta Curte

Problema a apărut într-un proces în care s-a solicitat ca perioada stagiului militar obligatoriu să fie inclusă la calculul reducerii vârstei de pensionare pentru persoanele care au lucrat în condiții speciale.

Sesizarea a fost analizată prin mecanismul hotărârii prealabile, utilizat atunci când instanțele cer clarificări privind interpretarea legii.

Deși Înalta Curte de Casație și Justiție a respins sesizarea ca inadmisibilă, motivarea oferită de judecători stabilește clar modul de interpretare al legislației.

ÎCCJ: serviciul militar este perioadă asimilată, nu muncă efectivă

În motivarea deciziei, judecătorii subliniază că:

  • stagiul militar obligatoriu are statut juridic de perioadă asimilată;
  • nu reprezintă activitate profesională efectiv prestată;
  • nu poate genera avantajele acordate pentru condiții speciale sau deosebite de muncă.

Specialiștii în dreptul muncii și pensii consideră că această interpretare reprezintă un semnal clar pentru instanțe și pentru casele de pensii din România.

Impact pentru pensionari și viitorii pensionari

Subiectul a generat numeroase procese și interpretări diferite în ultimii ani, în special în cazul foștilor angajați din:

  • industrie;
  • minerit;
  • transporturi;
  • alte domenii încadrate la condiții speciale.

Pentru mulți dintre aceștia, recunoașterea perioadei armatei la reducerea vârstei de pensionare ar fi putut însemna ieșirea mai rapidă la pensie.

Hotărârea transmisă de Înalta Curte de Casație și Justiție clarifică însă că legea face diferența între:

  • perioadele asimilate stagiului de cotizare;
  • activitatea profesională efectivă desfășurată în condiții speciale.

Perioada armatei rămâne valabilă la calculul pensiei

Judecătorii precizează că perioada serviciului militar obligatoriu nu este pierdută și continuă să fie luată în calcul la stabilirea pensiei.

Totuși, aceasta nu oferă automat beneficiile suplimentare rezervate persoanelor care au lucrat efectiv în condiții grele sau speciale.

Pentru mulți români, diferența poate părea una tehnică, însă efectele asupra datei pensionării pot fi semnificative.

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Social

7 iunie 2026 – Duminica întâi după Rusalii.

Publicat

în

De către

SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA EVANGHELIE
DIN SFÂNTA EVANGHELIE DUPĂ MATEI, CITIRE:
(10: 32-33; 37-38; 19: 27-30) – Urmarea lui Hristos
„Zis-a Domnul către ucenicii Săi: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel care se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată, noi am lăsat toate și Ţi-am urmat Ţie. Cu noi, oare, ce va fi? Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi, cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. Și oricine a lăsat case, sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii sau țarini pentru numele Meu, înmulțit va lua înapoi și viață veșnică va moșteni. Și mulți dintâi vor fi pe urmă și cei de pe urmă vor fi întâi.”
Continuă să citești

Actualitate

Primăria Timișoara intensifică lupta împotriva ambroziei. Peste 100 de proprietari au fost notificați

Publicat

în

De către

Primăria Timișoara intensifică lupta împotriva ambroziei. Peste 100 de proprietari au fost notificați

Primăria Timișoara continuă acțiunile de combatere a ambroziei, una dintre cele mai problematice plante invazive din România, cunoscută pentru efectele sale asupra sănătății persoanelor alergice. În urma controalelor desfășurate în lunile aprilie și mai, autoritățile au identificat numeroase terenuri infestate și au transmis notificări proprietarilor pentru eliminarea plantei înainte de perioada de înflorire.

Potrivit municipalității, Poliția Locală Timișoara a identificat terenuri pe care crește ambrozia și a transmis nu mai puțin de 109 notificări către proprietarii și deținătorii acestora, reamintindu-le obligațiile legale privind combaterea plantei.

Termen-limită: 30 iunie

Autoritățile atrag atenția că lucrările de combatere a ambroziei trebuie efectuate până la data de 30 iunie, înainte ca planta să înflorească și să elibereze polenul care provoacă reacții alergice severe.

După expirarea acestui termen, reprezentanții Direcției Generale a Poliției Locale Timișoara vor efectua noi verificări în teren pentru a constata dacă proprietarii au luat măsurile necesare.

Amenzi de până la 20.000 de lei

Legislația în vigoare prevede sancțiuni pentru cei care nu combat ambrozia de pe terenurile pe care le dețin sau administrează.

Astfel, persoanele fizice riscă amenzi cuprinse între 1.000 și 5.000 de lei, iar persoanele juridice pot fi sancționate cu sume între 10.000 și 20.000 de lei.

Pe lângă notificările transmise proprietarilor de terenuri, Primăria Timișoara a trimis și 26 de adrese către instituții publice, universități și societăți aflate în subordinea municipalității, prin care au fost reamintite obligațiile privind prevenirea și combaterea ambroziei.

De ce este ambrozia atât de periculoasă

Ambrozia se dezvoltă rapid pe terenuri virane, șantiere, spații verzi neîngrijite și în apropierea căilor de comunicație. Polenul produs de această plantă este considerat una dintre principalele cauze ale alergiilor sezoniere și poate provoca simptome precum strănut frecvent, iritații ale ochilor, dificultăți respiratorii și crize de astm.

Specialiștii atrag atenția că perioada de polenizare a ambroziei afectează anual un număr tot mai mare de persoane, motiv pentru care combaterea acesteia reprezintă o măsură importantă de sănătate publică.

Timișorenii pot sesiza prezența ambroziei

Primăria Timișoara face apel la responsabilitatea proprietarilor și administratorilor de terenuri pentru eliminarea ambroziei și menținerea unui mediu sănătos pentru comunitate.

Cetățenii care observă terenuri infestate pot transmite sesizări la adresa de e-mail primariatm@primariatm.ro sau pot contacta dispeceratul Poliției Locale Timișoara.

Prin aceste măsuri, autoritățile locale urmăresc reducerea efectelor negative ale ambroziei asupra sănătății populației și prevenirea răspândirii acestei plante invazive pe teritoriul municipiului.

Continuă să citești

Social

Aquatim continuă instalarea contoarelor inteligente în Timișoara. Programul lucrărilor pentru perioada 3-5 iunie 2026

Publicat

în

De către

Aquatim continuă instalarea contoarelor inteligente în Timișoara. Programul lucrărilor pentru perioada 3-5 iunie 2026

Procesul de modernizare a infrastructurii de apă din Timișoara continuă și în această săptămână. În perioada 3 – 5 iunie 2026, Aquatim va desfășura noi lucrări de instalare a contoarelor inteligente de apă în mai multe zone ale orașului, ca parte a programului de digitalizare a sistemului de monitorizare a consumului.

Pe ce străzi vor fi montate contoarele inteligente

Potrivit informațiilor transmise de Aquatim, echipele unei firme specializate vor interveni pentru înlocuirea contoarelor de branșament pe mai multe străzi și piețe din Timișoara.

Printre zonele incluse în program se numără străzile Paris, Dr. Liviu Gabor, Aurel Cosma, Lucian Blaga, Alba Iulia, Proclamația de la Timișoara, Episcop Augustin Pacha, Palanca, Țepeș Vodă, General Traian Doda, Patriarh Miron Cristea, Maximilian Robespierre, Acad. Alexandru Borza, Michelangelo, Gheorghe Andrașiu, Regimentul 13 Călărași, Ion C. Brătianu, Colonel Enescu, Dinu Lipatti, Popa Laurențiu, Coriolan Brediceanu și Anton Seiler. De asemenea, lucrări sunt programate și în Piața Libertății și Piața Iancu Huniade.

Reprezentanții Aquatim precizează că lista străzilor poate suferi modificări în funcție de accesul echipelor la proprietăți și de disponibilitatea locuitorilor pentru efectuarea lucrărilor.

Întreruperi scurte ale alimentării cu apă

Pentru montarea noilor dispozitive este necesară întreruperea temporară a alimentării cu apă. Potrivit operatorului, durata medie a intervenției este de aproximativ 10 minute pentru fiecare branșament.

Clienții vor fi informați în prealabil pentru a permite accesul echipelor la căminele de apometru. În situațiile în care proprietarii nu sunt prezenți la data programată, echipele lasă notificări cu date de contact pentru reprogramarea intervenției.

Avantajele contoarelor inteligente

Noile contoare permit citirea automată și de la distanță a consumului de apă, eliminând necesitatea citirilor manuale și reducând riscul apariției erorilor.

Totodată, sistemul poate identifica mai rapid situațiile neobișnuite, precum consumurile excesive, posibilele pierderi de apă sau intervențiile neautorizate asupra contorului. Aceste informații contribuie la o monitorizare mai eficientă a consumului și la o gestionare mai bună a resurselor.

Peste 29.000 de contoare inteligente montate până acum

Programul de digitalizare implementat de Aquatim a avansat semnificativ în ultimii ani. Până în prezent, peste 29.000 de contoare inteligente au fost instalate în Timișoara, Ghiroda și Moșnița Nouă.

Prin extinderea acestui sistem, operatorul urmărește creșterea eficienței serviciilor furnizate, îmbunătățirea relației cu utilizatorii și dezvoltarea unei infrastructuri moderne pentru gestionarea consumului de apă.

Investiții în modernizarea serviciilor de apă

Implementarea contoarelor inteligente face parte din procesul de modernizare și digitalizare a serviciilor publice de apă și canalizare. Prin aceste investiții, Aquatim își propune să ofere clienților acces la informații mai precise despre consum și să contribuie la utilizarea responsabilă a resurselor de apă.

Locuitorii incluși în programul din perioada 3-5 iunie sunt încurajați să permită accesul echipelor de intervenție pentru ca lucrările să se desfășoare conform calendarului stabilit.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și