Actualitate
Ce evenimente interesante aduc Zilele Culturii Naționale 2026 în Reșița și Oravița? – Stiri Resita
Zilele Culturii Naționale 2026 în Reșița și Oravița
Un omagiu adus lui Mihai Eminescu și culturii Banatului va avea loc în perioada 10 – 20 ianuarie 2026, în orașele Reșița și Oravița.

Programul Zilelor Culturii Naționale
În perioada evenimentului, Reșița și Oravița vor găzdui diverse activități culturale menite să onoreze spiritul lui Mihai Eminescu și tradițiile culturale ale regiunii. Printre acestea se numără:
10 – 20 Ianuarie 2026
- Lansări de carte
- Expoziții tematice
- Întâlniri cu eminescologi
- Momente de omagiu în centrul orașului
14 Ianuarie 2026 – Centrul Cultural și Complexul Muzeal „Teatrul Vechi Mihai Eminescu”
- Ora 11:30 – Prezentarea volumului „Eminescu și Banatul”, autor dr. Ionel Bota.
- Expoziții tematice: „Mihai Eminescu în filatelie” și „Monumente Mihai Eminescu”.
- Omagierea poetului la bustul său din Parcul Central.
15 Ianuarie 2026 – Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” și Centrul Universitar UBB Reșița
- Ora 11:00 – Întâlnire cu eminescologul Gheorghe Jurma.
- Ora 12:30 – Moment de omagiu pentru 176 de ani de la nașterea poetului.
- Ora 16:00 – Reluarea prezentării volumului „Eminescu și Banatul”.
20 Ianuarie 2026 – Biblioteca Germană „Alexander Tietz”
- Ora 16:00 – Prezentarea volumului „O istorie a tiparului, a presei și a cărții în Banatul perioadei 1850–1918”, autor dr. Ionel Bota.
Aceste evenimente nu doar că promovează cultura locală și literatura română, dar contribuie și la conservarea și valorificarea patrimoniului cultural al Banatului. Personalități importante și cercetători vor fi prezenți pentru a susține aceste inițiative culturale.
Întrebări pentru cititori
Cum credeți că contribuie evenimentele culturale la păstrarea tradițiilor locale? Ați participat vreodată la Zilele Culturii Naționale? Vă încurajăm să împărtășiți gândurile și experiențele voastre în comentarii! Distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a răspândi vestea despre aceste evenimente importante!
#Zilele #Culturii #Naționale #în #Reșița #şi #Oraviţa
2026-01-09 19:24:00
Actualitate
Evanghelia Duminicii – Duminica Samarinencei (Evanghelia după Ioan 4, 5-42)
📖 Evanghelia Duminicii – Duminica Samarinencei
(Evanghelia după Ioan 4, 5-42)
„Duh este Dumnezeu, și cei ce I se închină trebuie să I se închine în duh și în adevăr.”
Dialogul dintre Mântuitorul Iisus Hristos și femeia samarineancă ne arată că setea cea adevărată a omului nu este după apa pământească, ci după harul și iubirea lui Dumnezeu. 💧🙏
Hristos îi descoperă femeii „apa cea vie”, izvorul care aduce viață veșnică, chemând fiecare suflet la credință, pocăință și adevăr. Prin această întâlnire, samarineanca devine vestitoare a lui Hristos pentru cetatea sa.
Să căutăm și noi „apa cea vie” prin rugăciune, iubire și apropiere de Dumnezeu. ✨☦️
Actualitate
Scandal între suporteri la Cluj-Napoca. Doi bărbați, cercetați după ce au furat prin violență fulare ale CFR Cluj într-un bar
Scandal între suporteri la Cluj-Napoca. Doi bărbați, cercetați după ce au furat prin violență fulare ale CFR Cluj într-un bar
Doi bărbați sunt cercetați penal și se află sub control judiciar după un incident violent petrecut într-un bar din Cluj-Napoca, unde ar fi smuls prin forță două fulare cu însemnele CFR Cluj de la un client aflat în local.
Cazul este investigat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, iar procurorii atrag atenția asupra creșterii fenomenului violențelor asociate grupărilor de suporteri.
🚨 Incident violent într-un bar din Piața Unirii
Potrivit anchetatorilor, incidentul a avut loc pe 26 aprilie, într-un local din Piața Unirii.
Unul dintre suspecți ar fi intrat în bar cu fața acoperită de o cagulă, fiind însoțit de cel de-al doilea bărbat, care l-ar fi sprijinit pe tot parcursul acțiunii.
⚠️ Victima ar fi fost lovită pentru două fulare
Conform procurorilor, cei doi au folosit forța pentru a lua două fulare cu simbolurile echipei CFR Cluj.
Anchetatorii susțin că victima a fost lovită cu cotul în zona capului, în timp ce bunurile i-au fost smulse violent.
Comportamentul agresiv ar fi provocat panică și teamă în rândul persoanelor aflate în local în momentul incidentului.
👮 Control judiciar și dosar penal
Pe numele celor doi au fost deschise dosare pentru:
- tâlhărie calificată
- tulburarea ordinii și liniștii publice
Autoritățile au dispus măsura controlului judiciar, considerând că este necesară pentru protejarea ordinii publice și prevenirea unor incidente similare.
⚽ Procurorii avertizează asupra violenței ultrașilor
Reprezentanții Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca susțin că acest caz trebuie privit în contextul extinderii actelor de violență asociate unor grupări de suporteri.
Potrivit procurorului de caz, astfel de manifestări au devenit tot mai frecvente și mai greu de controlat, iar sistemul judiciar trebuie să transmită un mesaj clar împotriva violenței stradale.
Ancheta este în desfășurare.
Actualitate
Claudiu Mihălceanu: „Nicio ploaie nu ne oprește!” Elevii din Giarmata au transformat ora de matematică într-o cursă plină de energie
Claudiu Mihălceanu: „Nicio ploaie nu ne oprește!” Elevii din Giarmata au transformat ora de matematică într-o cursă plină de energie

Comuna Giarmata demonstrează încă o dată că sportul, educația și comunitatea pot merge mână în mână. Primarul comunei, Claudiu Mihălceanu, a transmis un mesaj plin de entuziasm după o activitate specială desfășurată la Școala din Giarmata, unde elevii au schimbat sala de clasă pe mișcare și voie bună.
Potrivit edilului, vremea ploioasă nu a fost un obstacol pentru energia și buna dispoziție a copiilor:
„Nicio ploaie nu ne oprește! Am dat o fugă la Școala din Giarmata cu dl. director Sorin Hagiu și Flavius Ilioni de la Kids Club. Și știți ce-a ieșit? O oră de mate transformată într-o tură de alergat de aproape 1 km cu copiii. Ce bucurie să-i vezi așa de veseli și plini de energie!”
Evenimentul a adus zâmbete și multă motivație în rândul elevilor, iar competiția s-a încheiat cu desemnarea micilor campioni ai zilei:
🥇 Narcis Andreas Filimon
🥈 Andrei Ursachi
🥉 Timotei Ștefan Gheorghiță
Primarul Claudiu Mihălceanu a felicitat copiii pentru implicare și spiritul competitiv, subliniind importanța sportului în dezvoltarea unei comunități sănătoase și unite.
Giarmata în Mișcare 2026 – eveniment dedicat sportului și comunității
Activitatea de la școală face parte din atmosfera care pregătește unul dintre cele mai așteptate evenimente locale: „Giarmata în Mișcare”, programat în data de 30 mai. Evenimentul își propune să aducă împreună copii, părinți și iubitori ai sportului pentru o zi dedicată mișcării, energiei pozitive și spiritului comunitar.
„Vă aștept pe toți, pe 30 mai, la Giarmata în Mișcare! Haideți să ne bucurăm împreună de sport, comunitate și voie bună. Dar grăbiți-vă, mai sunt doar 9 zile să vă înscrieți”, a transmis primarul comunei Giarmata.
Înscrierile pentru eveniment se pot face online pe platforma oficială:
Giarmata în Mișcare
Sportul și educația, priorități pentru comunitatea din Giarmata
Prin astfel de inițiative, administrația locală din Giarmata continuă să promoveze un stil de viață activ și să încurajeze implicarea tinerilor în activități sportive și recreative. Evenimentele dedicate copiilor și familiilor devin tot mai importante pentru consolidarea unei comunități unite și active.
„Giarmata în Mișcare” promite să transforme finalul lunii mai într-o adevărată sărbătoare a sportului și a energiei pozitive în județul Timiș.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
