stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Așa DA ! Campusul pentru Învățământ Dual din Oradea: O Realizare de Excepție pentru Educația Bihoreană

Publicat

în

 

Astăzi, Ilie Bolojan, președintele Consiliului Județean Bihor, a transmis o veste extraordinară: Campusul pentru Învățământ Dual din Oradea a fost receptat cu succes. După ani de muncă asiduă și dedicare, acest proiect de amploare a devenit o realitate tangibilă pentru comunitatea locală.

Toate etapele lucrărilor de construcție au fost finalizate cu succes, iar rezultatul este impresionant. Campusul găzduiește laboratoare complet echipate, ateliere de practică pentru specializările tehnice, săli pentru învățământul teoretic, cămine pentru cazarea elevilor, cantină, cabinete medicale, bibliotecă, bazin de înot, sală și teren de sport. Imaginile atașate dezvăluie o infrastructură modernă și funcțională, gata să își deschidă porțile pentru educația și dezvoltarea tinerilor.

În următoarea perioadă, vor fi instalate mobilierul în sălile de clasă, echipamentele digitale, roboții și mașinile din ateliere, precum și dotările și echipamentul necesare pentru cămin și bucătărie. Aceste etape vor fi realizate în baza a două contracte separate, distincte de contractul inițial pentru construcția campusului.

Planul este ca în luna mai să fie finalizate toate detaliile și ca campusul să fie gata să primească elevii. Vineri, 1 martie, în colaborare cu reprezentanții Ministerului Educației și Inspectoratului Școlar Județean Bihor, vor fi stabilite ultimele detalii instituționale privind funcționarea campusului. Acest proiect reprezintă o premieră în România, fiind finanțat în întregime din fondurile europene destinate promovării învățământului dual.

Ilie Bolojan a transmis sincere mulțumiri proiectanților, constructorilor și tuturor partenerilor implicați în realizarea acestui proiect deosebit. Din acest an, elevii din Bihor care doresc să își dezvolte abilitățile în meserii solicitate de firmele locale vor beneficia de cele mai bune condiții pentru a face acest lucru. Campusul reprezintă un semn al angajamentului continuu pentru educația și viitorul tinerilor din regiune.

Actualitate

Livrarea autobuzelor electrice de mici dimensiuni începe în Timișoara: investiție majoră în transportul public modern

Publicat

în

De către

Livrarea autobuzelor electrice de mici dimensiuni începe în Timișoara: investiție majoră în transportul public modern

Transportul public din Timișoara intră într-o nouă etapă de modernizare, odată cu livrarea celor 30 de autobuze electrice de mici dimensiuni, achiziționate de primărie cu fonduri europene. Primele vehicule vor ajunge începând cu luna mai, marcând un pas important în direcția unui sistem de mobilitate urbană mai eficient și mai prietenos cu mediul.

Autobuze electrice adaptate nevoilor orașului

Noile autobuze electrice sunt concepute special pentru trasee cu flux redus de călători sau pentru intervale orare mai puțin aglomerate. Cu o lungime de aproximativ 10 metri, acestea oferă 20 de locuri pe scaune și o capacitate totală de minimum 65 de pasageri.

Primarul Dominic Fritz a subliniat importanța diversificării flotei de transport: introducerea acestor vehicule mai mici completează strategia municipalității de a optimiza rutele și de a crește atractivitatea transportului public.

Creșterea utilizării transportului public

Potrivit datelor recente, tot mai mulți locuitori aleg transportul public. Aproximativ 53% dintre timișoreni declară că folosesc acest serviciu, ceea ce reflectă impactul investițiilor realizate în ultimii ani. Noile autobuze electrice, alături de viitoarele tramvaie de dimensiuni reduse ce vor circula pe liniile 7 și 9, vor contribui la consolidarea acestei tendințe.

Dotări moderne pentru confort și siguranță

Autobuzele electrice sunt echipate cu tehnologii de ultimă generație care îmbunătățesc experiența călătorilor:

  • podea joasă și suspensie pneumatică pentru acces facil
  • sisteme de supraveghere video interior-exterior
  • sisteme automate de numărare a pasagerilor
  • facilități pentru persoane cu mobilitate redusă, părinți cu cărucioare și vârstnici

Aceste caracteristici nu doar cresc confortul, ci permit și o mai bună planificare a transportului public.

Infrastructură modernă de încărcare

Proiectul nu se limitează doar la achiziția autobuzelor, ci include și dezvoltarea infrastructurii necesare. La depoul din Dâmbovița vor fi instalate 30 de stații de încărcare lentă, iar alte 15 stații de încărcare rapidă vor fi amplasate la capetele de traseu, în funcție de necesități.

Investiție finanțată prin PNRR

Achiziția este realizată prin Planul Național de Redresare și Reziliență, în cadrul proiectului dedicat îmbunătățirii transportului public în zona Timișoara. În același program au fost deja introduse 17 tramvaie moderne și 8 troleibuze electrice, dintre care majoritatea sunt deja în circulație.

Contractul semnat cu Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. are o valoare de 86,1 milioane de lei (fără TVA) și o durată de implementare de 12 luni.

Un pas înainte spre mobilitate urbană sustenabilă

Prin aceste investiții, Timișoara își consolidează poziția în rândul orașelor care prioritizează transportul public ecologic. Noile autobuze electrice vor contribui la reducerea poluării, creșterea eficienței și îmbunătățirea calității vieții pentru locuitori.

Modernizarea continuă a flotei arată o direcție clară: un oraș mai verde, mai accesibil și mai bine conectat.

Continuă să citești

Actualitate

Cristina Chiriac, noul Procuror General al României: mandat de 3 ani la conducerea Ministerului Public

Publicat

în

De către

Cristina Chiriac, noul Procuror General al României: mandat de 3 ani la conducerea Ministerului Public

Cristina Chiriac a preluat oficial funcția de Procuror General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, marcând un moment important în sistemul judiciar din România.

Numire oficială la conducerea Parchetului General

Anunțul a fost făcut miercuri de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, care a confirmat că fosta șefă a DNA Iași și-a început mandatul de Procuror General. Aceasta va conduce activitatea Ministerului Public pentru o perioadă de trei ani.

Numirea Cristinei Chiriac vine într-un context în care sistemul de justiție din România este atent monitorizat atât la nivel intern, cât și european.

Primele declarații ale noului Procuror General

În prima sa reacție oficială, Cristina Chiriac a subliniat importanța responsabilității pe care o presupune această funcție.

„Preluarea acestei responsabilități reprezintă nu doar o onoare, ci și o misiune deosebit de importantă, care implică responsabilitate, echilibru și determinare. Activitatea Ministerului Public trebuie să se desfășoare în mod constant sub semnul legalității, imparțialității și profesionalismului, în beneficiul cetățenilor și al societății în ansamblu”, a declarat aceasta.

Priorități și așteptări

Noul Procuror General al Înalta Curte de Casație și Justiție preia conducerea într-o perioadă în care eficiența actului de justiție și încrederea publicului sunt teme centrale.

Experiența acumulată la conducerea DNA Iași este văzută ca un avantaj important, mai ales în ceea ce privește combaterea corupției și consolidarea profesionalismului în rândul procurorilor.

Un mandat cu miză mare

Mandatul de trei ani al Cristina Chiriac va fi unul esențial pentru direcția în care va evolua Ministerul Public. Accentul pus pe legalitate, imparțialitate și transparență ar putea contribui la întărirea statului de drept în România.

Continuă să citești

Actualitate

Atac cibernetic major: hackeri cu legături în Rusia au spart zeci de conturi ale armatei române

Publicat

în

De către

Atac cibernetic major: hackeri cu legături în Rusia au spart zeci de conturi ale armatei române

Un nou val de atacuri informatice ridică semne de întrebare serioase privind securitatea digitală din Europa de Est. Hackeri asociați cu Rusia ar fi compromis sute de conturi de e-mail aparținând unor instituții sensibile, inclusiv din România.

Ținte multiple în mai multe țări

Potrivit informațiilor apărute, atacurile au vizat în special Ucraina, dar și alte state din regiune, precum România, Bulgaria, Grecia și Serbia.

În total, peste 170 de conturi de e-mail aparținând procurorilor și anchetatorilor din Ucraina au fost sparte în ultimele luni, într-o operațiune extinsă care pare să fi vizat instituții-cheie.

România, printre țintele importante

Situația este îngrijorătoare și pentru România. Conform datelor descoperite, cel puțin 67 de conturi de e-mail aparținând Forțelor Aeriene Române au fost compromise.

Printre acestea se numără inclusiv adrese asociate unor baze aeriene NATO, dar și contul unui ofițer militar de rang înalt. Acest detaliu ridică semne de alarmă privind accesul la informații sensibile.

Cum au fost descoperite datele

În mod surprinzător, informațiile despre atac nu au fost obținute printr-o investigație clasică, ci dintr-o greșeală a hackerilor. Datele au fost expuse accidental pe internet și ulterior descoperite de Ctrl-Alt-Intel, un colectiv de experți britanici și americani specializați în amenințări digitale.

O operațiune de amploare

Analiza realizată de Ctrl-Alt-Intel arată că între septembrie 2024 și martie 2026 au fost compromise cel puțin 284 de conturi de e-mail.

Pe serverele lăsate neprotejate au fost găsite inclusiv jurnale ale operațiunilor de hacking și mii de e-mailuri furate, ceea ce oferă o imagine clară asupra modului în care au acționat atacatorii.

Ce înseamnă acest lucru

Acest incident scoate în evidență vulnerabilitățile existente în infrastructura digitală a instituțiilor sensibile. Într-un context geopolitic tensionat, astfel de atacuri nu sunt doar simple breșe de securitate, ci pot deveni instrumente de influență și presiune.

Pentru România și aliații săi, cazul reprezintă un semnal clar că securitatea cibernetică trebuie tratată ca o prioritate strategică.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și