Învățământ
Un moment de recunoaștere academică pentru profesorul Viorel-Aurel Șerban la împlinirea a 70 de ani
🎓 Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a celebrat aniversarea a 70 de ani a prof.univ.dr.ing. Viorel-Aurel Șerban, fost rector al instituției în perioada 2012-2020. Un lider marcant în învățământul superior din România, profesorul Șerban a fost omagiat pentru contribuțiile sale excepționale în educație, cercetare și management universitar.
📍 Evenimentul aniversar s-a desfășurat la Casa Politehnicii nr. 2, aducând laolaltă colegi, foști studenți și colaboratori apropiați. Cu această ocazie, actualul rector, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, i-a oferit profesorului Șerban Placheta Omagială „Traian Lalescu”, un simbol al recunoștinței pentru realizările sale deosebite.
Un parcurs profesional impresionant
Profesorul Viorel-Aurel Șerban a jucat un rol esențial în dezvoltarea Universității Politehnica Timișoara, dar și în promovarea excelenței academice pe plan național și internațional.
Realizări remarcabile:
•Dezvoltarea infrastructurii UPT: inaugurarea Bibliotecii UPT și a Centrului de Conferințe, obținerea licenței pentru TeleUniversitatea și inițierea Alianței Române a Universităților Tehnice (#ARUT).
•Promovarea sportului: fondarea clubului #ASU Politehnica și susținerea echipei de handbal Politehnica Timișoara.
•Contribuții în cercetare: publicarea a peste 250 de lucrări științifice, coordonarea a 22 de doctoranzi și realizări notabile în domeniul materialelor avansate.
Un ambasador al educației românești
Pe lângă realizările locale, profesorul Șerban a fost un promotor al colaborărilor internaționale, stabilind parteneriate strategice cu universități și centre de cercetare de renume din Europa și din întreaga lume. Aceste inițiative au consolidat reputația UPT pe plan global.
🌟 Universitatea Politehnica Timișoara își exprimă profunda recunoștință pentru dedicarea și impactul profesorului Viorel-Aurel Șerban asupra comunității academice și sportive.
🔗 Descoperă mai multe despre tradiția și valorile UPT pe www.upt.ro.
#UPT #ExcelențăAcademică #Generația100 #UPTAlumni
Învățământ
A doua rundă de tăieri din educație, sub Guvernul Bolojan: documentul care poate lăsa profesori fără catedră din toamnă
A doua rundă de tăieri din educație, sub Guvernul Bolojan: documentul care poate lăsa profesori fără catedră din toamnă
Învățământ
Proiectul liceului British International School of Timișoara, premiat la Bienala Națională de Arhitectură 2025
Proiectul liceului British International School of Timișoara, premiat la Bienala Națională de Arhitectură 2025

Comunitatea academică și profesională din România marchează o realizare de excepție în domeniul arhitecturii educaționale. Proiectul clădirii liceului din cadrul British International School of Timișoara, semnat de arhitecții Vlad Gaivoronschi și Simina Cuc, a fost distins cu Premiul „Duiliu Marcu” al Academiei Române și cu Premiul Special „Repere pentru viitor” în cadrul Bienalei Naționale de Arhitectură 2025.
Aceste recunoașteri confirmă viziunea promovată de Universitatea Politehnica Timișoara, potrivit căreia arhitectura educațională depășește rolul unui simplu spațiu funcțional și devine un adevărat „al treilea educator”. Concepția proiectului urmărește să inspire elevii, să reducă anxietatea și să stimuleze interacțiunea, creativitatea și învățarea colaborativă.
Clădirea liceului propune o transformare profundă a ideii clasice de școală, renunțând la rigiditatea sălilor de clasă în favoarea unui ecosistem de explorare. Spațiile fluide încurajează dialogul, lumina naturală este folosită ca instrument pedagogic, iar conexiunea constantă cu natura și memoria locului oferă un cadru propice dezvoltării armonioase. Libertatea de mișcare și posibilitatea învățării informale completează această abordare inovatoare.
Performanța este întregită de acordarea Trofeului SHARE Opera Omnia profesorului Vlad Gaivoronschi, pentru întreaga sa carieră, distincție care evidențiază excelența academică și forța dialogului dintre generații în cadrul școlii de arhitectură din Timișoara.
Prin astfel de proiecte, Universitatea Politehnica Timișoara demonstrează că arhitectura reprezintă un act de responsabilitate socială și un pilon esențial în formarea generațiilor viitoare, contribuind activ la definirea unui viitor educațional de calitate.
Învățământ
GRAND HOTEL – O capodoperă a cinematografiei clasice revine pe marele ecran – UMFT
GRAND HOTEL – O capodoperă a cinematografiei clasice revine pe marele ecran
Filmul Grand Hotel (1932), una dintre cele mai strălucite producții ale epocii de aur hollywoodiene, continuă să fascineze publicul la aproape un secol de la premieră. Premiat cu Oscarul pentru Cel mai bun film, Grand Hotel rămâne un reper al cinematografiei clasice, atât prin distribuția sa excepțională, cât și prin structura narativă inovatoare pentru vremea sa.
Acțiunea se desfășoară într-un hotel de lux din Berlin, unde destinele mai multor personaje aparent diferite se intersectează pentru scurt timp, dar cu efecte profunde. Greta Garbo strălucește în rolul balerinei Grusinskaya, oferind una dintre cele mai memorabile interpretări ale carierei sale. Alături de ea, John și Lionel Barrymore, Joan Crawford și Wallace Beery completează o distribuție de elită, fiecare personaj aducând o poveste intensă despre iubire, ambiție, singurătate și speranță.
Regizat de Edmund Goulding și produs de Metro-Goldwyn-Mayer, Grand Hotel impresionează prin eleganța imaginii, dialogurile rafinate și modul subtil în care surprinde fragilitatea umană. Celebrul citat „Oamenii vin și pleacă. Nimic nu se întâmplă niciodată” a devenit emblematic pentru film și pentru mesajul său profund despre trecerea vieții.
Proiecția filmului, prezentată în cadrul programului cinemavindek, oferă publicului ocazia rară de a redescoperi această bijuterie cinematografică pe marele ecran, într-o versiune subtitrată în limba română. Cu o durată de 112 minute, Grand Hotel nu este doar un film, ci o lecție de istorie a cinemaului și o experiență artistică de neuitat.
Intrarea liberă și contextul cultural al evenimentului transformă această proiecție într-o invitație deschisă pentru toți iubitorii de film clasic, dornici să pătrundă în atmosfera sofisticată și emoționantă a unui hotel unde, pentru câteva ore, viețile se schimbă pentru totdeauna.
-
Actualitateacum 3 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 3 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
