stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

De ce 12.000 de contribuabili din Reșița au plătit deja impozitul pe 2025? – Stiri Resita

Publicat

în

Câți contribuabili au plătit deja impozitul pentru 2025? 12.000!

12.000 de contribuabili din Reşiţa au plătit impozitul pentru 2025


Aproape 12.000 de contribuabili din Reşiţa au efectuat plățile impozitelor pentru anul 2025, majoritatea optând pentru metoda clasică, la ghişeu.

Plăți impozite Reşiţa

Aceasta acțiune a început pe 8 ianuarie, iar reşiţenii au avut ocazia să achite taxele și impozitele locale. Deși plata online oferă o reducere de 10%, în comparație cu 5% pentru plățile la ghişeu, mulți contribuabili au preferat varianta tradițională.

Contribuabilii care doresc să beneficieze de această bonificație trebuie să își achite dările până pe 31 martie. În ultimele zile, s-au înregistrat plăți de la aproximativ 11.600 de reşiţeni, incluzând atât persoane fizice, cât și juridice.

„Aproximativ 55% dintre contribuabili au ales să plătească la ghişee, în timp ce restul, 45%, au folosit opțiunile online. De cele mai multe ori, cei care plătesc la ghişee sunt pensionarii, ceea ce se aliniază cu tendințele observate în această perioadă a anului”, a declarat Mihaela Ţugmeanu, şefa Direcţiei Impozite şi Taxe Locale.

În ceea ce privește anul anterior, 2024, colectarea impozitelor a fost satisfăcătoare, cu aproximativ 83% din sumele datorate fiind achitate.

Modalități de plată a impozitelor locale

Impozitele și taxele locale pot fi plătite la următoarele locații:

  • Direcția Impozite și Taxe din Piața 1 Decembrie 1918, nr. 9
  • Bdul Republicii, nr. 18

De asemenea, contribuabilii pot opta pentru plata online pe platforma ghișeul.ro sau prin aplicația MyReşiţa, disponibilă pe iOS și Android.

Este important de menționat că impozitele pentru anul 2025 au fost indexate cu 10,4% pentru a ține pasul cu inflația.

Ce metode de plată preferați pentru achitarea impozitelor? Ați optat pentru plățile online sau preferați ghișeul? Lăsați-ne părerea voastră în comentarii și nu uitați să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Reşiţa #contribuabili #plătit #deja #impozitul #pentru #Radio #România #Reșița
2025-01-18 09:52:00

Actualitate

Șoferi sancționați după drifturi periculoase în Cluj. Eveniment auto organizat online, în vizorul poliției

Publicat

în

De către

Șoferi sancționați după drifturi periculoase în Cluj. Eveniment auto organizat online, în vizorul poliției

Șapte șoferi au fost amendați de polițiști după ce au fost filmați în timp ce efectuau manevre de derapaj controlat pe drumurile din Cluj. Imaginile au fost publicate pe rețelele sociale, iar în urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că acestea au fost surprinse în cadrul unui eveniment auto organizat de un creator de conținut online.

Potrivit Inspectoratul de Poliție Județean Cluj, incidentul s-a petrecut în perioada 21–23 martie, în municipiul Cluj-Napoca și în împrejurimi. La eveniment au participat 15 autoturisme înmatriculate în România, Marea Britanie, Germania, Austria și Republica Moldova.

Un caz considerat deosebit de periculos a avut loc pe 22 martie, între orele 16:30 și 16:42, pe DJ 103U, strada Sfântul Ion, pe sensul de deplasare spre localitatea Ciurila. Doi șoferi au fost surprinși efectuând intenționat drifturi într-o curbă periculoasă, punând în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.

În urma anchetei, polițiștii au identificat șapte conducători auto și au aplicat opt sancțiuni contravenționale. Trei dintre amenzi, în valoare de 810 lei fiecare, au fost date pentru comportament agresiv în trafic, fiind însoțite de suspendarea permisului de conducere pentru 30 de zile.

Alte două sancțiuni, de câte 1.215 lei, au fost aplicate pentru neadaptarea vitezei la condițiile de drum. De asemenea, au fost aplicate amenzi pentru nerespectarea normelor privind transportul de persoane, lipsa asigurării RCA și lipsa plăcuței de înmatriculare. În unele cazuri, polițiștii au dispus și măsuri complementare, precum reținerea certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor.

Ultimele două sancțiuni au fost aplicate aceluiași șofer de către polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Baciu.

Reprezentanții poliției atrag atenția că astfel de comportamente în trafic, mai ales pe drumuri publice, pot avea consecințe grave și vor fi sancționate conform legii, indiferent dacă sunt realizate în cadrul unor evenimente organizate sau pentru conținut online.

Continuă să citești

Actualitate

Curățenia până la bordură revine în Timișoara. Ce străzi sunt vizate și când trebuie mutate mașinile

Publicat

în

De către

Curățenia până la bordură revine în Timișoara. Ce străzi sunt vizate și când trebuie mutate mașinile

Primăria Municipiului Timișoara reia programul „Curățenia până la bordură”, o inițiativă menită să reducă una dintre principalele surse de poluare urbană: praful acumulat la marginea carosabilului. Intervențiile sunt realizate de operatorul SaluT și vizează în special zonele greu accesibile din cauza autoturismelor parcate.

Acțiunile de măturat mecanizat și spălare a carosabilului vor începe miercuri, 22 aprilie, cu primele șase străzi incluse în program. Pentru ca lucrările să se desfășoare eficient, autoritățile vor introduce parcarea alternativă și restricții temporare de staționare.

Astfel, locuitorii din zonele vizate sunt rugați ca, o zi pe lună, în intervalul orar 09:00 – 14:00, să respecte regulile de parcare alternativă pe fiecare sens de mers, pentru a permite accesul utilajelor de curățenie.

În prima etapă, miercuri și joi din săptămâna viitoare, echipele vor interveni pe străzile Șt. O. Iosif și Iepurelui, pe tronsonul cuprins între bulevardul Ștefan cel Mare și strada Baba Dochia, pe ambele sensuri de circulație.

Ulterior, luni, 27 aprilie, și marți, 28 aprilie 2026, lucrările vor continua pe bulevardul Dâmbovița, între Calea Șagului și strada Banatul, dar și pe Calea Bogdăneștilor, pe segmentul dintre Calea Circumvalațiunii și bulevardul Cetății.

În același interval, echipele SaluT vor acționa și pe străzile I.I. de la Brad și Sfinții Apostoli Petru și Pavel, pe tronsoanele strada Verde – Calea Sever Bocu, respectiv Calea Sever Bocu – strada Oravița, pe ambele sensuri.

Reprezentanții Primăriei subliniază că succesul acestei campanii depinde în mare măsură de colaborarea cetățenilor. Respectarea regulilor de parcare va permite curățarea eficientă a zonelor vizate și va contribui la îmbunătățirea calității aerului în oraș.

Graficele săptămânale pentru parcarea alternativă pot fi consultate pe site-ul oficial al Primăriei Timișoara.

Continuă să citești

Actualitate

Programul de instalare a contoarelor inteligente continuă în Timișoara (15–18 aprilie 2026)

Publicat

în

De către

Programul de instalare a contoarelor inteligente continuă în Timișoara (15–18 aprilie 2026)

În perioada 15–18 aprilie 2026, compania Aquatim continuă procesul de modernizare a infrastructurii prin montarea de contoare inteligente de apă în mai multe zone din Timișoara.

Acțiunea face parte din programul de digitalizare a rețelei de apă și este realizată cu sprijinul unei firme specializate, în cartierul Câmpului și pe mai multe străzi din apropiere.

Zone vizate pentru instalarea contoarelor inteligente

În această etapă, echipele intervin pe străzile:
Mariana Drăghicescu, Aurelia Fătu Răduțu, Ion Luca Bănățeanu, Liviu Tempea, Vasile Crețu, Ioan Alexandru, Herodot, Istria, Ion Cristoreanu și Virgiliu.

Lista poate suferi modificări în funcție de accesul la branșamente și disponibilitatea locatarilor în ziua programată.

Intervenții rapide și întreruperi scurte de apă

Montarea unui contor inteligent presupune o întrerupere temporară a alimentării cu apă, de aproximativ 10 minute, necesară pentru înlocuirea echipamentului.

Locuitorii sunt informați în prealabil, astfel încât echipele să poată avea acces la căminele de apometru în condiții optime.

În cazurile în care accesul nu a fost posibil, consumatorii au primit notificări cu date de contact pentru reprogramarea intervenției.

Avantajele contoarelor inteligente de apă

Noile echipamente permit:

  • citirea automată a consumului de apă
  • monitorizarea mai precisă a utilizării
  • detectarea rapidă a pierderilor sau consumurilor neobișnuite
  • reducerea erorilor de citire manuală

Până în prezent, peste 27.000 de contoare inteligente au fost deja instalate în Timișoara, Ghiroda și Moșnița Nouă, contribuind la un sistem de utilități mai modern și transparent.

Un pas spre digitalizarea serviciilor de apă

Prin extinderea acestui program, Aquatim continuă procesul de modernizare a serviciilor de apă-canal, cu scopul de a îmbunătăți eficiența operațională și confortul utilizatorilor.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și