Sport
Va reuși Stejarii să câștige meciul decisiv? Descoperiți răspunsul!
Naționala de rugby a României se pregătește pentru meciul decisiv în Belgia
Naționala de rugby a României, cunoscută și sub numele de Stejarii, va juca sâmbătă în Belgia un meci crucial pentru calificarea la Cupa Mondială.
Obiectivul Stejarilor
Stejarii au șansa de a obține biletele de acces în elita rugbyului mondial, dacă reușesc să repete victoria din prima etapă a Campionatului European, unde au învins Germania cu 48-10, acumulând astfel 5 puncte, inclusiv punctul bonus ofensiv.
Detalii despre meci
Meciul se va desfășura pe stadionul Charles Tondreau din Mons, cu o capacitate de 8.000 de locuri. Acesta este stadionul echipei de fotbal RAEC Mons. Toate biletele au fost vândute, iar prețurile au variat între 10,50 euro și 42 de euro.
Suporterii români
În tribune se așteaptă să fie prezenți peste 1.000 de suporteri români, mulți dintre aceștia venind din țară, dar și din Franța și Germania.
Superstițiile belgienilor
Belgienii au ales să joace la Mons, deoarece în sezonul precedent au surprins prin victoria împotriva Portugaliei, cu 10-6, în divizia a doua a rugbyului european. „Diavolii negri” speră să obțină prima calificare la un turneu final, având ca obiectiv legarea a două succese în grupa B, ceea ce ar reprezenta o performanță istorică, conform presei belgiene.
Schimbări în echipa României
Căpitanul echipei României, Marius Simionescu, joacă în rolul de fundaș. El a ocupat acest post și în meciul anterior cu Germania, după accidentarea talonerului Ovidiu Cojocaru.
Față de echipa care a început meciul cu Germania, selecționerul David Gerard a adus trei modificări:
- Ștefan Buruiană va juca pe postul de taloner în locul lui Ovidiu Cojocaru.
- Adrian Moțoc, revenit din suspendare, a fost ales în linia a doua.
- Gabriel Rupanu va ocupa și el un loc în echipă ca demi.
Componența echipei României
Echipa va fi formată din:
- 1. Alexandru Savin (CS Rapid)
- 2. Ștefan Marko Buruiană (USON Nevers Rugby)
- 3. Cosmin Manole (CS Dinamo)
- 4. Adrian Moțoc (Biarritz)
- 5. Andrei Mahu (Massy)
- 6. Cristi Boboc (CSA Steaua)
- 7. Cristi Chirica (CS Dinamo)
- 8. Adrian Mitu (Soyaux – Angouleme XV Charente)
- 9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara)
- 10. Vaovasa Hinckley (CS Dinamo)
- 11. Tevita Manumua (SCM USV Timișoara)
- 12. Jason Tomane (CSM Știința Baia Mare)
- 13. Taylor Gontineac (Beziers)
- 14. Iliesa Tiqe (SCM USV Timișoara)
- 15. Marius Simionescu (SCM USV Timișoara)
Următorul meci
În ultima partidă din grupă, România va înfrunta Portugalia. Meciul este programat pe 15 februarie, pe Stadionul Municipal din Botoșani, începând cu ora 17:00.
Întrebări pentru cititori
Ce șanse credeți că are România să se califice la Cupa Mondială? Credeți că prezența suporterilor va influența rezultatul meciului în Belgia? Vă invităm să ne împărtășiți părerile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Meci #decisiv #pentru #Stejari #Sport
2025-02-08 01:33:00
Sport
Nadia Comăneci, 51 de ani de la începutul perfecțiunii în gimnastică: moment istoric celebrat de Federația Română de Gimnastică
Nadia Comăneci, 51 de ani de la începutul perfecțiunii în gimnastică: moment istoric celebrat de Federația Română de Gimnastică
3 Mai 1975 – 3 Mai 2026 marchează 51 de ani de la un moment definitoriu în istoria gimnasticii mondiale, când Nadia Comăneci a început drumul spre perfecțiune și legendă. Federația Română de Gimnastică celebrează astăzi performanța extraordinară a sportivei care a schimbat pentru totdeauna acest sport.
Momentul care a rescris istoria gimnasticii
Pe 3 mai 1975, la doar 13 ani și jumătate, Nadia Comăneci impresiona o lume întreagă la Campionatele Europene de la Skien (Norvegia). Tânăra gimnastă din Onești devenea Campioană Europeană Absolută, cucerind în același timp și medaliile de aur la sărituri, paralele și bârnă.
Acest succes răsunător a reprezentat începutul unei cariere legendare, care avea să ducă gimnastica românească pe cele mai înalte culmi.
Prima notă de 10 din istoria Jocurilor Olimpice
Nadia Comăneci nu a fost doar o campioană, ci un adevărat simbol al perfecțiunii. În 1976, la Jocurile Olimpice de la Montreal, ea a devenit prima gimnastă din lume care a obținut nota 10, performanță considerată până atunci imposibilă.
Palmaresul său este impresionant:
- 🥇 5 medalii olimpice de aur
- 🥈 3 medalii de argint
- 🥉 1 medalie de bronz
- numeroase titluri mondiale și europene
Un simbol al excelenței în sportul românesc
Pentru Federația Română de Gimnastică și pentru întreaga lume sportivă, Nadia Comăneci rămâne un reper de necontestat. Nu este doar un nume în istorie, ci o sursă constantă de inspirație pentru generații întregi de gimnaste care visează la performanță.
Moștenirea sa depășește medaliile și recordurile: este o lecție despre disciplină, ambiție și perfecțiune.
Respect și recunoștință pentru o legendă
La 51 de ani de la acel moment istoric, România își arată recunoștința față de sportiva care a purtat tricolorul pe cele mai înalte podiumuri ale lumii.
Nadia Comăneci rămâne sinonimă cu perfecțiunea în gimnastică și un simbol etern al sportului românesc.
🙌 Respect și admirație pentru o legendă!
Actualitate
El este primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur
El este primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur
Astăzi ne amintim de o legendă a fotbalului românesc. Astăzi ar fi fost ziua lui Dumitru „Take” Macri – un nume care a scris istorie în tricoul alb-vișiniu și în fotbalul românesc.
Născut pe 28 aprilie 1931, la București, „Take” Macri a fost mai mult decât un simplu jucător – a fost un lider, un simbol și un pionier. Și-a dedicat întreaga carieră de fotbalist clubului Rapid București, unde a purtat banderola de căpitan timp de 14 ani, între 1952 și 1966.
În 1961, Macri a intrat în istorie devenind primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur, o recunoaștere uriașă pentru fotbalul românesc din acea perioadă.
A îmbrăcat de 8 ori tricoul echipei naționale a România, reprezentând țara în meciuri importante, inclusiv în preliminariile Campionatului European și ale Jocurilor Olimpice.
După retragerea din activitatea de jucător, și-a continuat drumul în fotbal ca antrenor, conducând echipe precum CFR Timișoara, Rapid București și FC Olt Scornicești. A avut și o experiență internațională, fiind selecționerul naționalei Algeria în perioada 1974–1975.
Palmaresul său include promovări în Divizia A, finale de Cupa României și trofee internaționale precum Cupa Balcanică din 1964 – realizări care confirmă valoarea unei cariere impresionante.
Dincolo de statistici, Dumitru „Take” Macri rămâne un exemplu de devotament, eleganță și respect pentru fotbal. A plecat dintre noi pe 20 martie 2024, la Fontenay-aux-Roses, dar moștenirea sa rămâne vie în memoria suporterilor și în istoria Rapidului.
Astăzi nu îl comemorăm doar pentru ce a realizat, ci și pentru ceea ce a reprezentat: o generație, o mentalitate și o iubire autentică pentru fotbal.
Respect, „Take” Macri! #tele8tv #tele9tv
Sport
Victorie pentru Alexandru Beleiu în prima etapă de Campionat Național
🏁 Victorie pentru Alexandru Beleiu în prima etapă de Campionat Național
Pilotul român Alexandru Beleiu a obținut o victorie spectaculoasă în prima etapă a Campionatului Național, după o cursă plină de provocări desfășurată pe circuitul din Serres.
Weekendul competițional a fost marcat de condiții meteo dificile, ploaia dând peste cap programul inițial și ducând la amânarea calificărilor. În ciuda acestor obstacole, Alexandru Beleiu a demonstrat o determinare remarcabilă.
Plecat din poziția a 11-a pe grila de start, sportivul a reușit o revenire impresionantă, depășind rând pe rând adversarii și urcând până pe prima poziție. Ritmul constant, concentrarea și ambiția au făcut diferența, iar la final a trecut linia de sosire pe locul 1.
Victoria vine într-un moment important pentru pilot, cu doar o săptămână înainte de debutul în Campionatul European Alpe Adria Vintage, confirmând forma excelentă în care se află.
Performanța lui Alexandru Beleiu subliniază potențialul său și determinarea de a obține rezultate importante atât pe plan național, cât și internațional.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
