stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Cine sunt constructorii desemnați pentru primii 33,7 km ai Drumului Expres Arad-Oradea?

Publicat

în

Cine sunt constructorii desemnați pentru primii 33,7 km ai Drumului Expres Arad-Oradea?

Drumul Expres Arad-Oradea: Primul lot are constructor desemnat


Ministerul Transporturilor a anunțat desemnarea constructorului pentru primul lot al Drumului Expres Arad-Oradea, ce se întinde pe 33,7 km. Aceasta va fi realizată de o asociere de firme românești și ucrainene, conform declarațiilor ministrului Sorin Grindeanu.

Detalii despre proiect

Drumul Expres Arad-Oradea va avea o lungime totală de 120,47 km, fiind structurat în trei loturi:

  • Lotul 1: 33,7 km plus un drum de legătură la DN79 (Salonta) de 5,3 km;
  • Lotul 2: 39,7 km plus un drum ce conectează cu frontiera ungară (10 km);
  • Lotul 3: 47,07 km plus un drum de legătură cu zona industrială Arad Vest (2,9 km).

Constructorul asociat va avea alocate 2,32 miliarde lei (fără TVA) prin Programul Transport 2021-2027. Lucrările vor include și construcția unui pasaj de 727 metri peste Calea Ferată și DC77. Contractul poate fi semnat în termen de 10 zile, cu condiția să nu existe contestări.

Contestări și blocaje

În ciuda avansului pe lotul 1, lucrările pentru lotul 3 au fost contestate. Două firme din Turcia, Kolin și Nurol, au contestat atribuirea contractului de 2,97 miliarde de lei către asocierea formată din Automagistral (Ucraina) și Precon Transilvania (Oradea). Atribuirea lotului 3 a avut loc în decembrie, după ce au fost depuse nouă oferte de la diverse companii din România, Bulgaria, Ucraina, Ungaria și Turcia.

După finalizarea lucrărilor, Drumul Expres Arad-Oradea va oferi o legătură esențială cu frontiera româno-ungară.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre contribuția Drumului Expres Arad-Oradea pentru dezvoltarea regiunii? Credeți că soluțiile pentru contestările înregistrate vor fi rapid găsite? Vă invităm să ne împărtășiți opiniile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale.

#Primul #lot #Drumului #ExpresAradOradea #constructor #desemnat #asociere #constructori #români #și #ucraineni
2025-02-14 22:25:00

Actualitate

„Este Aradul pregătit să găzduiască pentru prima dată turneul final al Cupei României la baschet feminin?”

Publicat

în

De către

„Este Aradul pregătit să găzduiască pentru prima dată turneul final al Cupei României la baschet feminin?”

Finala Cupei României la Baschet Feminin 2025 Se Desfășoară la Arad


Finala Cupei României la baschet feminin

Detalii Despre Turneu

Cupa României la baschet feminin se va desfășura în premieră în orașul Arad. La competiție se vor alinia echipe de tradiție din țară, inclusiv Baschet UAV Icim Arad, Sfântu Gheorghe, Târgoviște și deținătoarea titlului, echipa din Constanța.

Programul Jocurilor

Partidele se vor desfășura pe 1 și 2 martie, la Sala Polivalentă, iar echipa gazdă, Baschet UAV Icim Arad, se va confrunta cu echipa din Târgoviște pentru un loc în finală.

Importanța Acestui Turneu

Organizarea turneului final al Cupei României în Arad este un moment important, având în vedere competiția cu orașe cu o îndelungă tradiție în baschetul feminin. Acest lucru reprezintă o oportunitate unică pentru echipa gazdă de a demonstra că poate atrage suportul comunității.

Apel la Sprijinul Publicului

Atmosfera din sală ar putea fi un factor decisiv pentru performanțele echipei. Este crucial ca fanii să fie alături de echipă, creând o ambianță electrizantă care să le ofere bătuților aripi în momentele cheie ale meciurilor. Îndemnul este ca toți susținătorii să vină la Polivalentă în număr cât mai mare.

Accesibilitate și Prețuri

  • Prețul unui bilet pentru adulți este de 30 lei.
  • Prețul pentru copii este de 15 lei.
  • Acest pachet include accesul la toate cele trei meciuri din turneu.

Concluzie

Fetele din echipa gazdă merită o sală plină și suportul comunității pentru a lupta pentru câștigarea trofeului. Este timpul să arătăm puterea unității prin sport.

Ce părere aveți despre șansele echipei gazdă în acest turneu? Credeți că susținerea publicului poate influența rezultatul meciurilor? Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Turneul #final #Cupei #României #baschet #feminin #organizat #în #premieră #Arad #Glasul #Aradului
2025-02-21 20:58:00

Continuă să citești

Actualitate

„De ce profesorul Vlad Gogelescu din Timișoara crede în puterea educației?”

Publicat

în

De către

Povestea lui Vlad Gogelescu în educație

Studii și formare profesională

Vlad Gogelescu își începe cariera profesională prin absolvirea studiilor juridice la Universitatea “Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca. Apoi, își continuă educația cu un program postuniversitar în educație la Trent University din Nottingham, Marea Britanie, unde obține și un certificat de profesor pentru adulți.

Experiențe internaționale

Activitatea lui Vlad Gogelescu se extinde pe diverse continente, el predând în șase țări: Nigeria, Kenya, India, Olanda, Marea Britanie și România. De-a lungul carierei, a călătorit în aproximativ 90 de state, dar, în cele din urmă, decide să se stabilească în Timișoara, unde coordonează un departament la organizația Teach for Romania.

Abordarea educațională

Vlad Gogelescu este un susținător fervent al învățării experiențiale, metodă pe care o aplică atât în propria învățare, cât și în predarea către elevi. El își exprimă dorința: “Mi-aș dori ca fiecare școală să aibă o zi în care elevii să iasă din clasă sau să desfășoare activități practice, deoarece aceste experiențe rămân în memoria noastră mult mai bine când terminăm școala.”

Eveniment special

Pe sâmbătă, 22 februarie 2025, de la ora 16, Vlad Gogelescu va discuta la emisiunea „Născut în România” despre valorile și experiențele sale inspiraționale, alături de realizatorul Mirela Nicolae. Nu ratați această ocazie de a învăța mai multe despre impactul educației interumane!

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre importanța învățării experiențiale în procesul educațional? Ați întâlnit metode educaționale inovatoare în școala dumneavoastră?

Vă invităm să răspundeți în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale pentru a împărtăși aceste idei cu alții!

#Înțeleg #și #cred #în #valoarea #educației #Profesorul #Vlad #Gogelescu #din #Timișoara #Născut #în #România
2025-02-21 20:47:00

Continuă să citești

Actualitate

Cum a evoluat reabilitarea Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița? – Stiri Resita

Publicat

în

De către

Cum a evoluat reabilitarea Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița?  - Stiri Resita

Finalizarea reabilitării Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița


Lucrările de reabilitare a Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița, începute acum patru ani, se află în etapa finală, datorită unor investiții substanțiale din fonduri europene. Această inițiativă va asigura elevilor un mediu educațional modern.

În ciuda întârzierilor cauzate de constructorul care a intrat în insolvență, reabilitarea Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița se îndreaptă spre finalizare. Primarul Ioan Popa a declarat că administrația locală a reziliat contractul cu firma responsabilă de execuție și va finaliza lucrările cu resurse interne.

„În contract era stipulat că, în caz de insolvență a constructorului, se poate rezilia unilateral. Firma Termoconstruct Avantaj a intrat în insolvență la începutul lunii ianuarie, iar săptămâna trecută am notificat lichidatorul pentru a rezilia contractul. Mai rămân de realizat câteva paravane PVC și lucrări exterioare.”

Termen de finalizare: primăvara

Primarul a menționat că, dacă lucrările vor demara în următoarele zile, școala va putea fi redeschisă imediat după vacanța de primăvară. Aceasta veste va aduce bucurie elevilor care, pentru o perioadă de trei ani, nu au avut acces la clădirea școlii. Conform edilului, fondurile disponibile vor acoperi costurile finale pentru lucrări minore.

„Dacă începem lucrul într-o lună, maximum două, putem închide proiectul. Este esențial să finalizăm acest proiect și să le oferim copiilor un mediu adecvat pentru educație.”

Proiectul, cu o valoare de aproximativ 15 milioane de lei, a inclus reabilitarea completă a clădirilor școlare, a sălii de sport, a atelierului și a spațiilor afterschool. Au fost achiziționate și modernizate mobilierul și echipamentele IT, asigurând astfel condiții optime pentru procesul educațional.

Rămâneți la curent cu ultimele noutăți!

Reabilitarea Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Reșița reprezintă un pas important în direcția modernizării infrastructurii educaționale locale.

Întrebări pentru cititori:

Ce părere aveți despre modernizarea școlilor din România? Credeți că este suficientă investiția în educație pentru a sprijini viitorul copiilor?

Vă invităm să lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Reabilitarea #Școlii #Gimnaziale #din #Reșița #aproape #finalizată #Radio #România #Reșița
2025-02-21 17:22:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și