stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Marius Şumudică pleacă de la Rapid! Cine ar putea prelua echipa? – Stiri Resita

Publicat

în

Marius Şumudică pleacă de la Rapid! Cine ar putea prelua echipa?  - Stiri Resita

Marius Șumudică renunță la funcția de antrenor al Rapidului, după înfrângerea din Cupă

Marius Șumudică, tehnicianul echipei Rapid București, și-a anunțat demisia în fața suporterilor la finalul meciului din semifinala Cupei, pierdut cu FC Hermannstadt, scor 2-1. Această înfrângere a curmat speranțele giuleștenilor de a câștiga un trofeu în acest sezon.

Marius Șumudică părăseşte Rapidul, după eşecul din Cupă. Cine l-ar putea înlocui

La ieșirea de la stadion, sute de fani l-au așteptat pe Șumudică la autocar, solicitându-i demisia. Antrenorul a avut o convorbire cu aceștia, explicând că nu va continua în funcția de antrenor al echipei. Conform unei înregistrări difuzate, el a declarat: „Vă mulțumesc pentru tot ce ați făcut pentru echipă. Este greșeala mea. Din acest moment, nu mai sunt antrenorul Rapidului. Vă doresc succes în continuare. Îmi asum vina.” Suporterii l-au aplaudat după acest mesaj.

Marius Șumudică, în vârstă de 54 de ani, a preluat conducerea echipei Rapid pe 20 august 2024, venind în locul lui Neil Lennon. În cele 34 de meciuri disputate, Șumudică a înregistrat 15 victorii, 10 egaluri și 9 înfrângeri, având ca obiectiv calificarea în cupele europene. Rapid ocupă în prezent locul al șaselea în play-off, având șase puncte distanță de podium.

Deși a anunțat că părăsește echipa, există șanse ca Șumudică să rămână pe bancă până la finalizarea sezonului. Dacă nu se va întâmpla acest lucru, conducerea clubului va trebui să găsească un antrenor interimar pentru ultimele etape.

Potrivit unor surse din presa sportivă, Marius Măldărășanu, actualul antrenor al FC Hermannstadt, ar putea fi o opțiune pentru a prelua echipa Rapid din vară. De asemenea, conducerea ar putea lua în calcul și un antrenor italian.

Puncte cheie:

  • Demisia lui Marius Șumudică în urma unei înfrângeri în Cupă.
  • Preluarea echipei de către Șumudică pe 20 august 2024.
  • Statistica meciurilor disputate și obiectivele propuse.
  • Posibile nume pentru înlocuirea lui Șumudică.

Contextul actual al echipei Rapid

Rapid se află într-o perioadă delicată, tensionată de așteptările fanilor după o serie de rezultate mixte. Echipa are nevoie de o conducere care să asigure continuitate și performanță.

Întrebări pentru cititori

1. Ce părere aveți despre decizia lui Marius Șumudică de a demisiona?

2. Cine credeți că ar fi cel mai potrivit pentru a prelua echipa Rapid?

Vă invităm să lăsați comentariile voastre și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Marius #Şumudică #părăseşte #Rapidul #după #eşecul #din #Cupă #Cine #lar #putea #înlocui #Radio #România #Reșița
2025-04-24 20:15:00

Actualitate

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Publicat

în

De către

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Un accident în care au fost implicate trei transportoare blindate Piranha 5 ale Armatei Române a avut loc joi seara pe DN 1C, în județul Sălaj. În urma impactului, 11 militari au fost răniți, iar 10 dintre aceștia au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență Zalău pentru îngrijiri medicale.

Potrivit informațiilor transmise de Forțele Terestre Române, accidentul s-a produs în data de 28 mai 2026, în jurul orei 20:30, la ieșirea din localitatea Bizușa-Băi, pe direcția Dej – Baia Mare.

Cele trei blindate Piranha 5 făceau parte dintr-o coloană militară aflată în deplasare. Din primele verificări efectuate la fața locului, cauza probabilă a accidentului a fost nerespectarea distanței regulamentare între autovehicule.

„În urma incidentului au rezultat 11 militari răniți, dintre care 10 sunt în curs de evacuare către Spitalul Județean de Urgență Zalău”, au transmis reprezentanții Forțelor Terestre într-un comunicat oficial.

La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție, ambulanțe și pompieri pentru acordarea primului ajutor și gestionarea situației. Traficul rutier pe DN 1C a fost restricționat temporar pentru desfășurarea intervenției și efectuarea cercetărilor.

Autoritățile au precizat că șoferii transportoarelor blindate implicate în accident au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au fost negative.

Ancheta continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs accidentul cu blindatele Armatei Române în județul Sălaj.

Continuă să citești

Actualitate

România coșul de gunoi al dronelor rusești?!

Publicat

în

De către

O dronă s-a prăbușit peste un bloc de locuințe în Galați. Explozie urmată de incendiu. Cel mai grav incident de la începutul războiului

O dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din municipiul Galați, impactul fiind urmat de o explozie și de un incendiu într-un apartament de la etajul 10. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat, iar două persoane cu răni ușoare au primit îngrijiri medicale la fața locului.

Departamentul pentru Situații de Urgență a transmis că din cercetările efectuate de specialiștii SRI de la fața locului, toată încărcătura explozivă a dronei a explodat.

Două persoane care prezintă escoriații primesc îngrijiri medicale la fața locului. Până la acest moment, nu au fost identificate alte drone. Incendiul a fost lichidat. De asemenea, echipa de cercetare, specializată în explozii, formată din polițiști din cadrul Direcției de Investigații Criminale și Institutului Național de Criminalistică, din cadrul IGPR, este în drum spre locul intervenției.

„În urmă cu puțin timp, în municipiul Galați, o dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe, impactul fiind urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu la nivelul unui apartament situat la etajul 10. La fața locului intervin forțe și mijloace ale ISU Galați pentru limitarea efectelor incidentului și securizarea zonei, sprijinite de alte efective ale MAI și echipe specializate ale SRI. Două persoane care se aflau în apartamentul incendiat s-au autoevacuat”, a transmis ISU Galați.

SAJ Galați a confirmat în urmă cu puțin timp, pentru Viața liberă, faptul că două persoane au nevoie de îngrijiri de medicale.

Conform directorului SAJ Galați, Daniela Enciu, este vorba despre o femeie cu arsuri de gradul I și de un băiat de 14 ani, care ar fi suferit un atac de panică. Ambii primesc îngrijiri medicale și vor fi transportați la spital.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis că prăbușirea unei drone implicate în bombardarea unor infrastructuri din Ucraina, la Galați, reprezintă „o escaladare gravă și iresponsabilă” din partea Federației Ruse.

MAE precizează că România va lua măsurile diplomatice necesare ca răspuns la „această gravă încălcare a dreptului internațional și a spațiului său aerian”.

Potrivit ministerului, România a informat aliații și secretarul general al NATO cu privire la circumstanțele incidentului și a solicitat măsuri pentru accelerarea transferului de capabilități anti-dronă în România.

MAE mai afirmă că Federația Rusă „poartă direct responsabilitatea pentru aceste acțiuni grave și iresponsabile” și că România va acționa „cu fermitate maximă” pentru creșterea presiunii internaționale asupra Moscovei, în vederea unei încetări imediate și cuprinzătoare a focului.

Autoritățile au identificat o locație pentru cazarea temporară a locatarilor, însă la acest moment nu sunt persoane relocate.

DSU precizează că pentru siguranța cetățenilor, forțele MAI, MAPN și echipele specializate ale SRI sunt în continuare la fața locului și continuă verificările.

MApN anunță că atacurile rusești au vizat obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România. Drona care a pătruns pe teritoriul național a fost urmărită de sistemele radar până în zona municipiului Galați.

În timpul alertei, două aeronave F-16 aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat la ora 01.19 din Baza 86 Aeriană de la Fetești. Acestea au fost sprijinite de un elicopter IAR 330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române. Potrivit MApN, piloții aeronavelor au avut autorizare de angajare a țintelor pe toată durata alertei.

Continuă să citești

Actualitate

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Publicat

în

De către

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Un urs a fost împușcat vineri dimineață în municipiul Brașov, pe strada Jepilor, după ce echipa de intervenție nu a reușit să îl îndepărteze folosind metode neletale.

Potrivit reprezentanților Primăriei Brașov, animalul nu a reacționat la semnalele acustice și vizuale folosite pentru alungare și a continuat să se hrănească chiar și în prezența oamenilor, fapt care a ridicat semne de îngrijorare privind siguranța locuitorilor din zonă.

Autoritățile au precizat că ursul fusese observat și în zilele anterioare în aceeași zonă, iar comportamentul său neobișnuit și lipsa fricii față de oameni au dus la decizia de a fi extras prin împușcare. Intervenția a fost realizată doar după ce au fost asigurate toate condițiile de siguranță necesare.

La doar câteva ore după incident, un alt urs a fost semnalat pe strada Jepilor, în aceeași zonă din Brașov. Reprezentanții autorităților locale au explicat că urșii sunt animale teritoriale, iar acest comportament poate explica aparițiile repetate în aceeași arie.

Situația privind prezența urșilor în municipiul Brașov devine tot mai alarmantă. În noaptea de 28 mai, autoritățile au înregistrat nu mai puțin de 25 de alerte privind apariția urșilor în oraș, acesta fiind cel mai mare număr de sesizări primit vreodată într-o singură noapte.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și