stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

„Ce povești ascunde fotbalul ‘old boys’ la poalele munților Tirol?”

Publicat

în

"Ce povești ascunde fotbalul 'old boys' la poalele munților Tirol?"

Fotbal „Old Boys” la Kössen, Austria: O competiție de neuitat

Kössen este un mic oraș situat în nordul Austriei, la poalele masivului Kaiser, în regiunea Tirol, cunoscut sub numele de Kaiserwinkl. Această localitate fermecătoare, înconjurată de vârfuri montane impresionante precum Sheibenkogel (1611 m), Unterberghorn (1773 m) și Ellmauer Halt (2344 m), oferă și lacul Walchsee, un loc ideal pentru iubitorii sporturilor nautice.

Cu o populație de aproximativ 4500 de locuitori, Kössen a fost gazda turneului de fotbal „old boys” în primul weekend din iunie. La această competiție, echipa „Old Boys UTA Bătrâna Doamnă” din Arad participă de mai bine de zece ani, având în palmares câteva rezultate notabile, inclusiv câștigarea turneului cu doi ani în urmă și statutul de finalist la ediția curentă.


Cazarea și echipele românești participante

Gruparea din Arad s-a cazat, ca de obicei, în Germania, în localitatea Schleching, situată la doar opt kilometri de complexul sportiv. Hotelul ales a fost Landgasthof Zur Post. La turneu au participat echipe din întreaga Europă, România fiind reprezentată, pe lângă UTA, de „Old Boys Era Club Caransebeș”, „Old Boys Amicii Lugoj” și „Old Boys Făget Timiș”. Meciurile au avut loc pe parcursul a două zile, fiecare partidă având o durată de 20 de minute.


Componența delegației arădene

Lotul echipei „Old Boys UTA Bătrâna Doamnă” a fost format din: Augustin Linguraru, Cristian Lăzău, Costel Bogoșel, Molnar Ferencz, Alin Gligor, Alin Pavel, Flavius Pavel, Calvin Ali Tolmbaye, Daniel Alexandru, Norbert Varga, Adrian Corbu, Robert Tisza, Marcel Cean, Sorin Csipkar, Emil Șerban și Holgar Dietel. Staff-ul tehnic a fost condus de antrenorul Nicolae Mitu, iar președintele clubului este Dorel Toderaș. Printre foștii jucători prezenți s-au numărat Constantin Neagu, Emil Szabo, Werner Mülroth, Nicolae Chiș și Iulian Mihalache.


Parcursul echipei UTA

În prima partidă din grupă, UTA a reușit o victorie cu 1-0 în fața echipei din Făget, urmată de un alt 1-0 împotriva unei formații din Milano. UTA a terminat apoi la egalitate cu Krefeld, iar în sferturile de finală a învins cu 1-0 echipa Union Sportiv Reisdorf, toate golurile fiind marcate de Flavius Pavel. În semifinale, Calvin Aly Tolmbaye a înscris unicul gol care a dus UTA în finală.


Finala: O confruntare dură

Finala s-a desfășurat duminică, UTA confruntându-se cu nemții de la Danubius Waldkraiburg. Aceștia s-au calificat în finală după un meci maraton împotriva „Old Boys Amicii Lugoj”, terminat la penalty-uri. Din păcate, UTA a resimțit oboseala, iar nemții s-au impus cu un scor concludent de 7-0.


Mesajul președintelui Dorel Toderaș

La finalul turneului, președintele „Old Boys Bătrâna Doamnă”, Dorel Toderaș, a declarat: „A fost un turneu frumos, reușit, unde am reușit din nou să jucăm finala. Mulțumesc băieților pentru că s-au autodepășit, alături de antrenorul Nicolae Mitu, reușind o performanță la care mulți nu visau.” De asemenea, s-au format noi prietenii, iar echipa „Old Boys Galatasaray Zurich” a confirmat participarea la viitorul turneu internațional organizat în Arad.


Concluzii și invitație la dialog

Turneul de fotbal „Old Boys” de la Kössen a fost nu doar o competiție sportivă, ci și o oportunitate de a întări prietenii și colaborări internaționale. Este evident că acest eveniment va continua să atragă pasionați de fotbal din întreaga Europă.
Voi ați participat vreodată la un turneu internațional de fotbal? Care a fost cea mai memorabilă experiență a voastră în cadrul competițiilor sportive? Așteptăm cu interes comentariile voastre și vă încurajăm să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Fotbal #boys #poalele #munților #din #Tirol
2025-06-09 18:33:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Când vor începe lucrările la noul stadion din Timișoara cu finanțare locală?

Publicat

în

De către

Finanțarea noului stadion din Timișoara: Informații esențiale


Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat că finanțarea pentru noul stadion din Timișoara, care va începe în 2027, nu este negociabilă. Conform Agenției de presă Rador, care citează Radio Timișoara, liderul CJ Timiș a subliniat că lucrările la stadion vor începe anul viitor, fiind finanțate inițial din fondurile administrației județene.

Planurile de construcție

Simonis a declarat: “Vom începe în 2026 pe banii noștri, proiectarea și execuția până la finalul anului și anul următor, concomitent cu Guvernul, care are obligația să investească în acest stadion. Banii Guvernului sunt resursele României.”

El a adăugat că, odată cu implementarea PNRR, Guvernul va trebui să cofinanțeze lucrările din 2027. “Avem putere economică și suntem principalul motor economic al României, în afara capitalei. Prin urmare, nu negocează chestiunea asta.”

Situația actuală a proiectului

Proiectul pentru noul stadion este momentan blocat din cauza unei contestații depuse în instanță de asocierea clasată pe locul doi, condusă de compania Concelex. Următorul termen din proces este stabilit pentru 19 noiembrie.

În contextul acestei situații, este important să ne întrebăm:

  • Ce impact va avea această construcție asupra economiei locale?
  • Care sunt pașii următori pentru avizarea proiectului?

Așteptăm opiniile voastre în comentarii și vă invităm să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Lucrările #noul #stadion #din #Timișoara #vor #începe #bani #locali #Din #urma #să #vină #bani #din #bugetul #național #Banii #Guvernului #sunt #nici #lui #Bolojan #nici #mei #sunt #banii #României
2025-11-15 15:13:00

Continuă să citești

Actualitate

Ce sentință a decis confiscarea a 19 hoteluri în cazul jafului de la Băile Herculane?

Publicat

în

De către

Sentință în Jaful de la Băile Herculane: 19 Hoteluri Confiscate

Contextul Jafului

Jaful de la Băile Herculane a captat atenția opiniei publice, ridicând întrebări serioase despre siguranța în stațiuni și integritatea autorităților locale. Cei implicați au fost acuzați de furturi semnificative, iar cercetările au dus la descoperirea unor infracțiuni complexe.

Sentința Judecătorească

Recent, instanțele au pronunțat o sentință care a surprins pe toată lumea: 19 hoteluri au fost confiscate, marcând astfel o etapă importantă în lupta împotriva criminalității economice. Această decizie a generat reacții mixte în rândul localnicilor și investitorilor.

Implicările Confiscării

  • Impact economic: Confiscarea hotelurilor ar putea afecta economia locală.
  • Reconstrucția imaginii: Băile Herculane se află într-o perioadă de rebranding.
  • Măsuri de siguranță: Autoritățile promit măsuri suplimentare pentru protejarea stațiunii.

Concluzii

Această sentință este un semnal puternic că justiția își face datoria, dar și că industria turistică din Băile Herculane va trebui să se adapteze la noile condiții. Rămâne de văzut cum va evolua situația și ce măsuri vor fi luate pentru a preveni viitoare infracțiuni.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre confiscarea hotelurilor din Băile Herculane? Credeți că această măsură va avea un impact pozitiv sau negativ asupra turismului din zonă?

Vă încurajăm să lăsați un comentariu cu părerile voastre și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Sentință #în #Jaful #Băile #Herculane #hoteluri #confiscate #sta #Reper24.ro
2025-11-15 15:12:00

Continuă să citești

Actualitate

Când vor începe lucrările la noul stadion din Timișoara cu bani locali?

Publicat

în

De către

Guvernul va finanța noul stadion din Timișoara începând cu 2027


Finanțarea noului stadion din Timișoara, care va demara în 2026, este o chestiune certă, conform declarațiilor președintelui Consiliului Județean, Alfred Simonis. Acesta a subliniat că lucrările vor începe din fondurile administrației județene, iar Guvernul va contribui financiar începând cu anul 2027.

Detalii despre proiectul stadionului

Simonis a afirmat: „Vom începe în 2026 pe banii noștri, proiectarea și execuția vor continua până la finalul anului. Guvernul este obligat să investească în acest stadion, iar contribuția financiară se va realiza prin fonduri naționale.”

„Banii Guvernului nu sunt ai nimănui, ci ai României. Regiunea Timiș, ca principal motor economic, contribuie astfel la dezvoltarea țării,” a mai spus acesta.

Contestații și progrese legate de proiect

În prezent, proiectul de construcție a stadionului este blocat de o contestație depusă de asocierea care a terminat pe locul doi în licitație, condusă de compania Concelex. Următorul termen al procesului este stabilit pentru 19 noiembrie.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre finanțarea noului stadion din Timișoara? Credeți că investițiile în infrastructură sportivă sunt esențiale pentru dezvoltarea regiunii? Vă invităm să lăsați un comentariu mai jos și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Lucrările #noul #stadion #din #Timișoara #vor #începe #bani #locali #Din #urma #să #vină #bani #din #bugetul #național #Banii #Guvernului #sunt #nici #lui #Bolojan #nici #mei #sunt #banii #României
2025-11-15 15:14:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și