Actualitate
Ce provocări aduc cele trei incendii de vegetație din Arad pentru locuințe și mașini?
Incendiu de Vegetație în Apropierea Cartierului Alfa din Arad
Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit sâmbătă seara în zona Mărului, lângă cartierul Alfa din municipiul Arad. Acesta este doar unul dintre cele trei incendii de vegetație uscată care afectează în prezent orașul.
Flăcările Se Propagă Rapid
În zona Mărului, incendiul se manifestă cu intensitate, existând un risc semnificativ de propagare către imobile și autoturisme aflate în apropiere, conform informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Arad.
Intervenția Pompierilor
La fața locului, acționează trei autospeciale ale Detașamentului de Pompieri Arad, care lucrează pentru localizarea și stingerea incendiului. Autoritățile fac apel la cetățeni să evite zona pentru a nu complica misiunea echipelor de intervenție.
Multiple Intervenții în Arad
Pompierii din Arad se confruntă cu trei incendii simultane: în zona Alfa (Mărului), în Subcetate și în localitatea Birchiș. Intervențiile sunt în curs de desfășurare și este esențial ca populația să se mențină la distanță de aceste zone pentru a permite o reacție eficientă din partea autorităților.
Întrebări pentru Cititori
Ce măsuri ar trebui să luăm pentru a preveni incendiile de vegetație în orașele noastre? Ați avut experiențe similare cu incendii în apropierea zonei unde locuiți? Vă invităm să ne împărtășiți gândurile în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Trei #incendii #vegetație #în #Arad #Risc #extindere #locuințe #și #autoturisme
2025-07-05 19:53:00
Actualitate
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Administrația Prezidențială a anunțat că pistolul oferit președintelui Nicușor Dan de către omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, cu ocazia summitului NATO, nu va rămâne în posesia șefului statului. Arma a fost preluată pentru verificări și va fi păstrată de Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în conformitate cu procedurile legale.
Potrivit Administrației Prezidențiale, toți șefii de stat și de guvern care au participat la reuniunea NATO au primit din partea președintelui Turciei o armă de foc și muniția aferentă, sub forma unui cadou oficial.
Conform licenței de export emise de Ministerul Apărării Naționale al Republicii Turcia, arma oferită președintelui României este un pistol Gumusay, însoțit de documentele care atestă proveniența sa legală.
Reprezentanții Administrației Prezidențiale au precizat că echipa de protecție a președintelui a preluat arma imediat după primire, aceasta fiind verificată și înregistrată în evidențele instituției, potrivit procedurilor aplicabile.
Ulterior, pistolul va fi păstrat de Serviciul de Protecție și Pază, în baza unei convenții încheiate cu Administrația Prezidențială și cu respectarea legislației în vigoare. Astfel, Nicușor Dan nu va deține personal arma primită în cadrul evenimentului diplomatic.
Publicația Financial Times a relatat că Recep Tayyip Erdogan a oferit liderilor participanți la summit arme personalizate, însoțite de muniție, un gest care a atras atenția prin caracterul său neobișnuit pentru o reuniune internațională de asemenea nivel.
Potrivit aceleiași surse, premierul britanic Keir Starmer a declarat că nu a putut transporta arma în Regatul Unit, deoarece acest lucru ar fi contravenit legislației britanice privind deținerea și importul armelor de foc.
Actualitate
Imagini spectaculoase din România: Vârful Omu, acoperit de gheață în mijlocul verii. Temperatura a coborât aproape de 0°C
Actualitate
Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport
Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport
Locuitorii din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport vor beneficia de servicii moderne de alimentare cu apă și canalizare, după finalizarea uneia dintre cele mai importante investiții în infrastructura de utilități din județul Timiș.
Aquatim a anunțat că a avut loc recepția la terminarea lucrărilor aferente contractului de execuție a rețelelor de apă și canalizare, investiția fiind parte a Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă și Apă Uzată din județul Timiș.
Valoarea totală a lucrărilor se ridică la aproximativ 46 de milioane de lei, fondurile fiind direcționate către modernizarea și extinderea infrastructurii esențiale pentru mii de locuitori.
Ce lucrări au fost realizate în Giarmata
Cea mai amplă parte a investiției a vizat comuna Giarmata, unde au fost realizate lucrări menite să asigure un sistem de alimentare cu apă și canalizare mai eficient și pregătit pentru dezvoltarea viitoare a localității.
Printre investițiile finalizate se numără:
- construirea unei gospodării de apă noi, dotată cu hală tehnologică, stație de clorinare, două rezervoare cu o capacitate de 600 de metri cubi fiecare și stație de pompare;
- extinderea și modernizarea rețelei de alimentare cu apă;
- realizarea conductelor de transport către Giarmata Vii, Cerneteaz și Covaci;
- extinderea rețelei de canalizare pe mai multe străzi din comună;
- construirea a opt stații de pompare a apelor uzate și a conductelor de refulare aferente.
Beneficii pentru comunitate
Reprezentanții Aquatim subliniază că investiția depășește dimensiunea unor simple lucrări de infrastructură. Modernizarea rețelelor va contribui la îmbunătățirea serviciilor publice, la protejarea mediului și la creșterea calității vieții pentru locuitorii din zonă.
Totodată, noile investiții creează condițiile necesare pentru dezvoltarea comunităților și pentru extinderea viitoare a localităților din această parte a județului Timiș.
Finalizarea proiectului reprezintă un pas important în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare din județ, contribuind la creșterea gradului de acces la servicii publice moderne și la dezvoltarea durabilă a localităților beneficiare.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!






