stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Ce l-a determinat pe un tânăr de 33 de ani să răpească o femeie la Arad?

Publicat

în

Ce l-a determinat pe un tânăr de 33 de ani să răpească o femeie la Arad?

Arestat un tânăr de 33 de ani pentru răpirea unei femei la Arad


Incidentul șocant din noaptea de 4 iulie 2025

Pe 4 iulie 2025, în jurul orei 23:25, polițiștii din Arad au fost alertați printr-un apel la 112 despre un incident grav. O tânără în vârstă de 20 de ani, originară din județul Satu Mare, ar fi fost introdusă cu forța în portbagajul unei mașini și apoi transportată într-o direcție necunoscută.

Contextul agresiunii

Se pare că, inițial, tânăra a urcat de bună voie în automobilul bărbatului, iar între cei doi s-ar fi desfășurat acte sexuale. Ulterior, situația s-a degradat rapid, iar victima a fost agresată și închisă în portbagaj.

Escaladarea situației

  • Agresorul a introdus-o pe tânără cu forța în portbagaj.
  • Victima a fost transportată pe un câmp de lângă șoseaua de centură.
  • Acolo, tânăra a fost lovită și a reușit, în final, să scape.

Intervenția Poliției

Victima a fugit spre un local din municipiu, unde a fost găsită de forțele de ordine. Se pare că agresorul a deposedat-o de un telefon mobil și de o poșetă care conținea 950 de lei.

Investigațiile continuă

Poliția din Municipiul Arad a constituit o echipă de cercetare complexă, care a reușit să identifice agresorul, un bărbat de 33 de ani din județul Caraș-Severin. Acesta a fost depistat în seara de 5 iulie 2025 și reținut pentru 24 de ore.

Consecințele legale

Pe baza probelor adunate, bărbatul a fost prezentat magistraților Judecătoriei Arad, iar judecătorii au emis un mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile, acuzându-l de lipsire de libertate și violență.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre modul în care autoritățile au gestionat această situație? Credeți că măsurile luate sunt suficiente pentru a preveni asemenea incidente în viitor? Vă încurajăm să ne împărtășiți opinia voastră în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale.

#Tânăr #ani #arestat #Arad #după #urcat #femeie #forța #în #portbagaj #lovito #și #duso #întro #direcție #necunoscută #Special #Arad
2025-07-06 16:24:00

Actualitate

Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP

Publicat

în

De către

Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP

Administrația Prezidențială a anunțat că pistolul oferit președintelui Nicușor Dan de către omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, cu ocazia summitului NATO, nu va rămâne în posesia șefului statului. Arma a fost preluată pentru verificări și va fi păstrată de Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în conformitate cu procedurile legale.

Potrivit Administrației Prezidențiale, toți șefii de stat și de guvern care au participat la reuniunea NATO au primit din partea președintelui Turciei o armă de foc și muniția aferentă, sub forma unui cadou oficial.

Conform licenței de export emise de Ministerul Apărării Naționale al Republicii Turcia, arma oferită președintelui României este un pistol Gumusay, însoțit de documentele care atestă proveniența sa legală.

Reprezentanții Administrației Prezidențiale au precizat că echipa de protecție a președintelui a preluat arma imediat după primire, aceasta fiind verificată și înregistrată în evidențele instituției, potrivit procedurilor aplicabile.

Ulterior, pistolul va fi păstrat de Serviciul de Protecție și Pază, în baza unei convenții încheiate cu Administrația Prezidențială și cu respectarea legislației în vigoare. Astfel, Nicușor Dan nu va deține personal arma primită în cadrul evenimentului diplomatic.

Publicația Financial Times a relatat că Recep Tayyip Erdogan a oferit liderilor participanți la summit arme personalizate, însoțite de muniție, un gest care a atras atenția prin caracterul său neobișnuit pentru o reuniune internațională de asemenea nivel.

Potrivit aceleiași surse, premierul britanic Keir Starmer a declarat că nu a putut transporta arma în Regatul Unit, deoarece acest lucru ar fi contravenit legislației britanice privind deținerea și importul armelor de foc.

Continuă să citești

Actualitate

Imagini spectaculoase din România: Vârful Omu, acoperit de gheață în mijlocul verii. Temperatura a coborât aproape de 0°C

Publicat

în

De către

Imagini spectaculoase din România: Vârful Omu, acoperit de gheață în mijlocul verii. Temperatura a coborât aproape de 0°C

Un fenomen meteo neobișnuit pentru luna iulie s-a produs joi la peste 2.500 de metri altitudine, în Munții Bucegi. Zona Vârfului Omu a fost acoperită în doar câteva minute de mii de granule de gheață, transformând peisajul într-unul care amintește de sezonul rece.

Fenomenul s-a produs în jurul prânzului, când o ploaie cu măzăriche a afectat creasta și a persistat mai bine de 30 de minute. În scurt timp, solul din zona Vârfului Omu a fost acoperit cu granule aproape rotunde de gheață.

Potrivit specialiștilor, nu a fost vorba despre ninsoare, ci despre ploaie cu măzăriche, un tip de precipitație solidă care apare în anumite condiții atmosferice, atunci când se formează și cad mici granule de gheață.

Imaginile surprinse la peste 2.500 de metri altitudine arată întinderi acoperite de alb, un peisaj rar întâlnit în plină vară.

La ora 13:00, stația meteorologică de la Vârful Omu a înregistrat o temperatură de doar 1,2 grade Celsius, una dintre cele mai scăzute valori ale zilei în zona montană înaltă.

Meteorologul Sergiu Olteanu le-a recomandat turiștilor să evite zona de creastă din cauza riscului de fulgere și a vizibilității reduse.

Specialiștii atrag atenția că, la altitudini mari, vremea se poate schimba rapid, iar frigul, ceața și descărcările electrice pot face traseele periculoase. Turiștii sunt sfătuiți să fie echipați corespunzător și să urmărească avertizările meteorologice înainte de a porni pe traseele montane.

Continuă să citești

Actualitate

Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport

Publicat

în

De către

Investiție de aproximativ 46 de milioane de lei în rețelele de apă și canalizare din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport

Locuitorii din Giarmata, Cerneteaz, Covaci și Cartier Aeroport vor beneficia de servicii moderne de alimentare cu apă și canalizare, după finalizarea uneia dintre cele mai importante investiții în infrastructura de utilități din județul Timiș.

Aquatim a anunțat că a avut loc recepția la terminarea lucrărilor aferente contractului de execuție a rețelelor de apă și canalizare, investiția fiind parte a Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă și Apă Uzată din județul Timiș.

Valoarea totală a lucrărilor se ridică la aproximativ 46 de milioane de lei, fondurile fiind direcționate către modernizarea și extinderea infrastructurii esențiale pentru mii de locuitori.

Ce lucrări au fost realizate în Giarmata

Cea mai amplă parte a investiției a vizat comuna Giarmata, unde au fost realizate lucrări menite să asigure un sistem de alimentare cu apă și canalizare mai eficient și pregătit pentru dezvoltarea viitoare a localității.

Printre investițiile finalizate se numără:

  • construirea unei gospodării de apă noi, dotată cu hală tehnologică, stație de clorinare, două rezervoare cu o capacitate de 600 de metri cubi fiecare și stație de pompare;
  • extinderea și modernizarea rețelei de alimentare cu apă;
  • realizarea conductelor de transport către Giarmata Vii, Cerneteaz și Covaci;
  • extinderea rețelei de canalizare pe mai multe străzi din comună;
  • construirea a opt stații de pompare a apelor uzate și a conductelor de refulare aferente.

Beneficii pentru comunitate

Reprezentanții Aquatim subliniază că investiția depășește dimensiunea unor simple lucrări de infrastructură. Modernizarea rețelelor va contribui la îmbunătățirea serviciilor publice, la protejarea mediului și la creșterea calității vieții pentru locuitorii din zonă.

Totodată, noile investiții creează condițiile necesare pentru dezvoltarea comunităților și pentru extinderea viitoare a localităților din această parte a județului Timiș.

Finalizarea proiectului reprezintă un pas important în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare din județ, contribuind la creșterea gradului de acces la servicii publice moderne și la dezvoltarea durabilă a localităților beneficiare.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și