stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

De ce cireșii au înflorit din nou în Arad după numai câteva luni?

Publicat

în

De ce cireșii au înflorit din nou în Arad după numai câteva luni?

Cireșii au înflorit din nou în Arad: O anomalie climatică?


În județul Arad, cireșii au început să înflorească pentru a doua oară în acest an, un fenomen considerat o anomalie provocată de schimbările climatice.

Această înflorire neobișnuită s-a observat în diverse zone din județ, inclusiv în orașul Arad, în ultimele zile.

Cazul lui Vasile Obșitoș

Un cetățean din Arad a declarat: „Este prima dată când văd un cireș înflorit la Sânziene, la sfârșitul lunii iunie. Am fost surprins să observ că pomul din grădina mea dă flori. De obicei, înflorește în aprilie. Nu mă aștept ca acesta să mai producă și fructe, deoarece căldura va fi prea mare și polenizarea nu se va face corespunzător.”

Declarațiile specialiștilor

Pavel Ţica, directorul Direcției pentru Agricultură Arad, a subliniat că acest fenomen a fost raportat în mai multe locuri din județ, inclusiv în propria sa grădină.

„Este evident o anomalie. Cireșii înfloresc de regulă în aprilie-mai. Înflorirea din timpul verii este probabil cauzată de stresul indus de schimbările climatice. Variațiile rapide de temperatură pot deranja ciclul natural al pomului,” a explicat Ţica.

Efectele pe termen lung

Specialiștii avertizează că o astfel de înflorire poate afecta sănătatea și vigoarea cireșilor pe termen lung:

  • Copacii pot își epuiza resursele mai repede.
  • Devii mai vulnerabili la boli și dăunători.
  • În anul următor, acestea ar putea produce mai puține fructe.

Acest fenomen al înfloririi cireșilor pentru a doua oară în același an ridică întrebări cu privire la impactul schimbărilor climatice asupra agriculturii.

Ce părere aveți despre acest fenomen? Credeți că afectează în mod serios sănătatea pomilor? Vă invităm să ne împărtășiți gândurile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Fenomen #îngrijorător #în #Arad #Cireşii #înflorit #pentru #doua #oară #în #acest #în #mai #multe #zone #din #județ
2025-06-25 10:00:00

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Publicat

în

De către

Accident cu trei blindate Piranha 5 în Sălaj. 11 militari români au fost răniți

Un accident în care au fost implicate trei transportoare blindate Piranha 5 ale Armatei Române a avut loc joi seara pe DN 1C, în județul Sălaj. În urma impactului, 11 militari au fost răniți, iar 10 dintre aceștia au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență Zalău pentru îngrijiri medicale.

Potrivit informațiilor transmise de Forțele Terestre Române, accidentul s-a produs în data de 28 mai 2026, în jurul orei 20:30, la ieșirea din localitatea Bizușa-Băi, pe direcția Dej – Baia Mare.

Cele trei blindate Piranha 5 făceau parte dintr-o coloană militară aflată în deplasare. Din primele verificări efectuate la fața locului, cauza probabilă a accidentului a fost nerespectarea distanței regulamentare între autovehicule.

„În urma incidentului au rezultat 11 militari răniți, dintre care 10 sunt în curs de evacuare către Spitalul Județean de Urgență Zalău”, au transmis reprezentanții Forțelor Terestre într-un comunicat oficial.

La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție, ambulanțe și pompieri pentru acordarea primului ajutor și gestionarea situației. Traficul rutier pe DN 1C a fost restricționat temporar pentru desfășurarea intervenției și efectuarea cercetărilor.

Autoritățile au precizat că șoferii transportoarelor blindate implicate în accident au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au fost negative.

Ancheta continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs accidentul cu blindatele Armatei Române în județul Sălaj.

Continuă să citești

Actualitate

România coșul de gunoi al dronelor rusești?!

Publicat

în

De către

O dronă s-a prăbușit peste un bloc de locuințe în Galați. Explozie urmată de incendiu. Cel mai grav incident de la începutul războiului

O dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din municipiul Galați, impactul fiind urmat de o explozie și de un incendiu într-un apartament de la etajul 10. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat, iar două persoane cu răni ușoare au primit îngrijiri medicale la fața locului.

Departamentul pentru Situații de Urgență a transmis că din cercetările efectuate de specialiștii SRI de la fața locului, toată încărcătura explozivă a dronei a explodat.

Două persoane care prezintă escoriații primesc îngrijiri medicale la fața locului. Până la acest moment, nu au fost identificate alte drone. Incendiul a fost lichidat. De asemenea, echipa de cercetare, specializată în explozii, formată din polițiști din cadrul Direcției de Investigații Criminale și Institutului Național de Criminalistică, din cadrul IGPR, este în drum spre locul intervenției.

„În urmă cu puțin timp, în municipiul Galați, o dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe, impactul fiind urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu la nivelul unui apartament situat la etajul 10. La fața locului intervin forțe și mijloace ale ISU Galați pentru limitarea efectelor incidentului și securizarea zonei, sprijinite de alte efective ale MAI și echipe specializate ale SRI. Două persoane care se aflau în apartamentul incendiat s-au autoevacuat”, a transmis ISU Galați.

SAJ Galați a confirmat în urmă cu puțin timp, pentru Viața liberă, faptul că două persoane au nevoie de îngrijiri de medicale.

Conform directorului SAJ Galați, Daniela Enciu, este vorba despre o femeie cu arsuri de gradul I și de un băiat de 14 ani, care ar fi suferit un atac de panică. Ambii primesc îngrijiri medicale și vor fi transportați la spital.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis că prăbușirea unei drone implicate în bombardarea unor infrastructuri din Ucraina, la Galați, reprezintă „o escaladare gravă și iresponsabilă” din partea Federației Ruse.

MAE precizează că România va lua măsurile diplomatice necesare ca răspuns la „această gravă încălcare a dreptului internațional și a spațiului său aerian”.

Potrivit ministerului, România a informat aliații și secretarul general al NATO cu privire la circumstanțele incidentului și a solicitat măsuri pentru accelerarea transferului de capabilități anti-dronă în România.

MAE mai afirmă că Federația Rusă „poartă direct responsabilitatea pentru aceste acțiuni grave și iresponsabile” și că România va acționa „cu fermitate maximă” pentru creșterea presiunii internaționale asupra Moscovei, în vederea unei încetări imediate și cuprinzătoare a focului.

Autoritățile au identificat o locație pentru cazarea temporară a locatarilor, însă la acest moment nu sunt persoane relocate.

DSU precizează că pentru siguranța cetățenilor, forțele MAI, MAPN și echipele specializate ale SRI sunt în continuare la fața locului și continuă verificările.

MApN anunță că atacurile rusești au vizat obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România. Drona care a pătruns pe teritoriul național a fost urmărită de sistemele radar până în zona municipiului Galați.

În timpul alertei, două aeronave F-16 aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat la ora 01.19 din Baza 86 Aeriană de la Fetești. Acestea au fost sprijinite de un elicopter IAR 330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române. Potrivit MApN, piloții aeronavelor au avut autorizare de angajare a țintelor pe toată durata alertei.

Continuă să citești

Actualitate

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Publicat

în

De către

Urs împușcat în Brașov după ce nu a putut fi alungat. Autoritățile au primit 25 de alerte într-o singură noapte

Un urs a fost împușcat vineri dimineață în municipiul Brașov, pe strada Jepilor, după ce echipa de intervenție nu a reușit să îl îndepărteze folosind metode neletale.

Potrivit reprezentanților Primăriei Brașov, animalul nu a reacționat la semnalele acustice și vizuale folosite pentru alungare și a continuat să se hrănească chiar și în prezența oamenilor, fapt care a ridicat semne de îngrijorare privind siguranța locuitorilor din zonă.

Autoritățile au precizat că ursul fusese observat și în zilele anterioare în aceeași zonă, iar comportamentul său neobișnuit și lipsa fricii față de oameni au dus la decizia de a fi extras prin împușcare. Intervenția a fost realizată doar după ce au fost asigurate toate condițiile de siguranță necesare.

La doar câteva ore după incident, un alt urs a fost semnalat pe strada Jepilor, în aceeași zonă din Brașov. Reprezentanții autorităților locale au explicat că urșii sunt animale teritoriale, iar acest comportament poate explica aparițiile repetate în aceeași arie.

Situația privind prezența urșilor în municipiul Brașov devine tot mai alarmantă. În noaptea de 28 mai, autoritățile au înregistrat nu mai puțin de 25 de alerte privind apariția urșilor în oraș, acesta fiind cel mai mare număr de sesizări primit vreodată într-o singură noapte.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și