stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

„Oare putem controla forțele naturii sau suntem condamnați să ne supunem?”

Publicat

în

„Oare putem controla forțele naturii sau suntem condamnați să ne supunem?”

Furtuni Severe și Pagube: Concertul Forza Zu întrerupt!


Actualizare: Concertul a fost reluat la 23:20!

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fradiozu%2Fvideos%2F1087027082973936%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share

Fenomenele extreme au provocat pagube materiale considerabile, iar o victimă a fost raportată în urma evenimentelor recente.

Furtuna a Afectat Echipamentele în Timișoara

Zeci de mii de oameni s-au adunat pentru concertul Forza Zu, organizat la Aeroportul Internațional Traian Vuia din Timișoara de către Consiliul Județean Timiș și Radio Zu.

Alfred Simonis, în preziua evenimentului, a declarat: „Vrem să scriem istorie împreună cu voi, cei care veți veni la aeroport. Concertul va aduce la Timișoara 20 de trupe cunoscute din România, promițând o atmosferă de neuitat.”

Tensiuni între Thailanda și Cambodgia

Tensiuni armate în lume: ce au de împărțit Thailanda și Cambodgia?

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsimonisalfred%2Fvideos%2F4275301826031478%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share

ISU Timiș a raportat 10 victime printre participanți: 5 persoane au fost transportate la spital cu răni superficiale, iar 4 au avut atac de panică. Un bărbat a refuzat îngrijirile medicale.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=312&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fioan.garboni.5%2Fvideos%2F773225738599286%2F&show_text=true&width=560&t=0" width="560" height="427" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share

Pompierii au raportat că mai mulți copaci au fost doborâți, iar un tânăr a fost rănit când un copac s-a rupt în parc din cauza furtunii.

„Poliția a fost alertată pe 26 iulie 2025, în jurul orei 18:52, despre incidentul din parcul I.C. Brătianu, unde un copac a căzut parțial peste un tânăr de 28 de ani, care a fost transportat apoi la spital”, a declarat IPJ Timiș, adăugând că a fost deschis un dosar penal.

Nicuşor Dan, întrebat despre Dragoş Anastasiu

Ce se întâmplă între Nicuşor Dan și Dragoş Anastasiu? O nouă provocare pentru edilul capitalei!

Mihai Morar: „Furtuna a venit fără avertisment”

Imagini cu momentul în care participanții încearcă să se adăpostească au fost distribuite pe rețelele sociale. Mihai Morar, gazda evenimentului, a subliniat situația: „Furtuna a venit complet neanunțată. Ne-am văzut nevoiți să întrerupem concertul. Toată lumea este în siguranță acum, dar echipamentele au fost grav afectate. Sperăm să reluăm concertul cât mai curând.”

Morar a mai remarcat că o furtună asemenea celei de la Timișoara nu a avut loc la Galați sau Constanța, concluzionând că natura are forța ei.

Voi cum ați resimțit impactul furtunii la evenimentele la care ați fost? Ați fost vreodată surprinși de vremea extremă? Așteptăm comentariile voastre!

#putem #să #fim #peste #puterea #naturii
2025-07-26 23:42:00

Continuă să citești
1 Comentariu

1 Comment

  1. Wayne4510

    27 iulie 2025 at 6:51

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Skatepark nou în Parcul Central „Anton Scudier” din Timișoara. Investiție majoră pentru sporturi urbane și comunitate

Publicat

în

De către

Skatepark nou în Parcul Central „Anton Scudier” din Timișoara. Investiție majoră pentru sporturi urbane și comunitate

Timișoara face un nou pas în dezvoltarea infrastructurii sportive urbane. Primarul Dominic Fritz a semnat contractul pentru amenajarea unui skatepark modern în Parcul Central „Anton Scudier”, un proiect care va transforma zona într-un punct important pentru sporturile urbane și activitățile recreative.

Noua investiție include nu doar un skatepark, ci și o serie de facilități complementare menite să încurajeze mișcarea, creativitatea și socializarea în aer liber.

Ce va include noul skatepark din Parcul Central

Proiectul prevede amenajarea unei zone dedicate sporturilor urbane, cu multiple funcțiuni:

  • skatepark modern;
  • pumptrack pentru biciclete și trotinete;
  • scenă pentru evenimente culturale și sportive;
  • spațiu dedicat artei urbane;
  • zid de cățărare;
  • amenajări peisagere și zone verzi.

Contractul semnat include atât serviciile de proiectare tehnică, cât și execuția lucrărilor, ceea ce înseamnă că proiectul va fi implementat integral de la faza de planificare până la finalizare.

Parcul Central „Anton Scudier” devine un hub pentru sport și comunitate

Parcul Central, situat în apropierea malului Râul Bega, este deja un spațiu frecventat de timișoreni pentru relaxare, sport și socializare. Aici se întâlnesc zilnic oameni care joacă șah, baschet sau pur și simplu se bucură de timp liber în aer liber.

Prin noul proiect, administrația locală își propune să extindă oferta de activități și să atragă comunitatea de skateri, bicicliști și rolleri, oferind un spațiu sigur și modern dedicat acestora.

Investiții în infrastructură sportivă pentru toți timișorenii

Primăria continuă dezvoltarea infrastructurii sportive la nivelul întregului oraș. În ultimii ani, au fost realizate mai multe proiecte similare, printre care:

  • un nou teren public de baschet amenajat pe malul Begăi;
  • pumptrack-ul din zona verde de pe strada Grigore Alexandrescu, realizat în parteneriat cu un investitor privat.

Aceste inițiative fac parte din strategia de a crea spații publice moderne, accesibile și adaptate nevoilor comunității.

Un pas spre un oraș mai activ și mai prietenos cu tinerii

Prin acest nou skatepark, Timișoara își consolidează statutul de oraș care investește în sport, mișcare și spații publice de calitate. Proiectul din Parcul Central „Anton Scudier” va contribui la revitalizarea zonei și la dezvoltarea unui mediu urban mai dinamic, destinat tuturor vârstelor.

Continuă să citești

Actualitate

Aquatim montează noi contoare inteligente în Timișoara. Ce străzi sunt vizate între 11 și 16 mai

Publicat

în

De către

Aquatim montează noi contoare inteligente în Timișoara. Ce străzi sunt vizate între 11 și 16 mai

Aquatim continuă modernizarea rețelei de apă din Timișoara prin extinderea programului de instalare a contoarelor inteligente. În perioada 11 – 16 mai 2026, echipele companiei vor monta noi contoare smart în mai multe zone din oraș, în special în cartierele Buziașului și Soarelui. (aquatim.ro)

Pe ce străzi se montează contoarele inteligente

Potrivit anunțului transmis de Aquatim, lucrările sunt programate pe străzile:

  • Atomului
  • Electronicii
  • Venus
  • Recoltei
  • Calea Urseni
  • Ștefan Luchian
  • Martir Vasile Balmus
  • Sudului
  • Mareșal Constantin Prezan
  • Mareșal Alexandru Averescu
  • Eduard Beneș
  • Martir Andrei Istvan
  • Florin Medeleț
  • Oglinzilor
  • Aștrilor
  • Sirius
  • Saturn
  • Anghel Saligny
  • Calea Buziașului
  • Spătarul Milescu. (aquatim.ro)

Reprezentanții companiei precizează că lista străzilor poate suferi modificări în funcție de accesul permis echipelor în ziua programată.

Ce avantaje aduc contoarele smart

Noile contoare inteligente permit citirea automată a consumului de apă și oferă o monitorizare mai eficientă a utilizării apei. În plus, sistemul poate semnala rapid situațiile neobișnuite, cum ar fi un consum prea mare sau eventuale intervenții asupra contorului. (aquatim.ro)

Pentru clienți, asta înseamnă:

  • eliminarea citirilor manuale;
  • facturare mai precisă;
  • identificarea rapidă a unor posibile pierderi de apă;
  • mai mult control asupra consumului propriu.

Vor exista întreruperi de apă

Aquatim anunță că instalarea contoarelor presupune o întrerupere scurtă a alimentării cu apă, de aproximativ 10 minute. Clienții vor fi informați înainte de intervenție, pentru a permite accesul echipelor la căminele de apometru. (aquatim.ro)

În situațiile în care echipele nu pot intra la adresă în ziua stabilită, locatarilor le va fi lăsată o notificare pentru reprogramare.

Peste 29.000 de contoare inteligente deja montate

Programul de digitalizare derulat de Aquatim este deja într-un stadiu avansat. Până acum, compania a instalat peste 29.000 de contoare inteligente în Timișoara, Ghiroda și Moșnița Nouă. (aquatim.ro)

Prin aceste investiții, Aquatim urmărește să ofere servicii mai eficiente și un sistem modern de gestionare a consumului de apă, adaptat nevoilor actuale ale clienților.

Continuă să citești

Actualitate

Cadavru găsit plutind în derivă pe Dunăre, în zona Calafat. Poliția a deschis dosar penal

Publicat

în

De către

Cadavru găsit plutind în derivă pe Dunăre, în zona Calafat. Poliția a deschis dosar penal

Descoperire șocantă, marți seara, pe fluviul Dunărea, în zona municipiului Calafat. Polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Calafat au fost sesizați cu privire la prezența unui cadavru care plutea în derivă la kilometrul fluvial 751.

Imediat după primirea apelului, la fața locului s-au deplasat polițiștii, un specialist criminalist din cadrul Poliției municipiului Calafat, precum și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Dolj.

Trupul neînsuflețit a fost recuperat și adus la mal, iar primele verificări au arătat că este vorba despre un bărbat. Potrivit informațiilor furnizate de anchetatori, la examinarea preliminară nu au fost descoperite urme de violență pe cap, corp sau membre.

În acest caz, oamenii legii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs decesul.

De asemenea, a fost dispusă efectuarea unei expertize medico-legale, care va avea rolul de a determina cauza exactă a morții. La finalizarea anchetei, dosarul va fi înaintat unității de parchet competente pentru dispunerea măsurilor legale.

Ancheta continuă în cazul bărbatului găsit în Dunăre

Autoritățile încearcă acum să stabilească identitatea victimei și modul în care aceasta a ajuns în apele fluviului. Ancheta este în desfășurare, iar polițiștii iau în calcul toate ipotezele până la finalizarea cercetărilor.

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și