Actualitate
Cum au depășit călătoriile cu transportul public din Reșița un milion? – Stiri Resita
Transport Urban Reșița: Record de Călătorii în Transportul Public
Societatea Transport Urban Reșița (TUR) a înregistrat un nou record în utilizarea transportului public, depășind un milion de călătorii între 13 mai și 31 iulie 2025. Conform datelor furnizate, au fost efectuate un total de 1.020.385 călătorii, ceea ce reflectă o încredere crescută din partea cetățenilor în acest serviciu.
Detalii despre Călătorii
- Tramvai: 872.767 de călătorii
- Autobuze electrice: 147.618 de călătorii
Aceste cifre demonstrează o apreciere tot mai mare pentru serviciile de transport în comun, în comparație cu perioada anterioară (1 ianuarie – 12 mai 2025).
Impactul Creșterii
Reprezentanții TUR subliniază că acest avans este semnul unei alegeri conștiente din partea reșițenilor, care optează pentru un mod de transport sigur, eficient și ecologic. Această tendință pozitivă este o confirmare a eforturilor companiei de a moderniza și optimiza serviciile oferite.
Mesajul Companiei
„Această creștere ne onorează și ne motivează să continuăm să îmbunătățim serviciile oferite, să investim în confortul, siguranța și punctualitatea călătoriilor dumneavoastră, și să fim un partener de încredere în deplasările de zi cu zi ale comunității,” au declarat reprezentanții TUR.
Întrebări pentru Cititori
Ce părere aveți despre creșterea utilizării transportului public în Reșița? Ați opta mai des pentru aceste mijloace de transport? Vă invităm să răspundeți în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!
#Peste #milion #călătorii #transportul #public #din #Reșița
2025-08-24 08:30:00
Actualitate
Armata României participă la parada militară de Ziua Națională a Franței. Militarii români defilează pe Champs-Élysées, alături de președintele Nicușor Dan
Armata României participă la parada militară de Ziua Națională a Franței. Militarii români defilează pe Champs-Élysées, alături de președintele Nicușor Dan
România va fi reprezentată și în acest an la prestigioasa paradă militară organizată la Paris cu ocazia Zilei Naționale a Franței, unul dintre cele mai importante evenimente militare și oficiale din Europa. Un detașament de onoare al Brigăzii 30 Gardă „Mihai Viteazul” va defila pe celebrul bulevard Champs-Élysées, marcând astfel relațiile strânse dintre România și Franța în domeniul apărării.
Militarii români s-au pregătit timp de o săptămână
Potrivit Ministerului Apărării Naționale, detașamentul românesc participă, în perioada 7–12 iulie 2026, la programul de pregătire organizat de autoritățile franceze înaintea ceremoniei din 14 iulie.
Contingentul este condus de maiorul Valentin Stan, locțiitorul comandantului Batalionului 2 Ceremoniale, Onoruri Militare și Intervenție din cadrul Brigăzii 30 Gardă „Mihai Viteazul”.
Ultima participare a militarilor acestei brigăzi la parada de Ziua Națională a Franței a avut loc în anul 2022.
Schimb de onoare între armatele României și Franței
Participarea militarilor români la Paris continuă tradiția colaborării dintre cele două state. De-a lungul ultimilor ani, militarii francezi au fost prezenți și la Parada Militară Națională organizată la București cu ocazia Zilei Naționale a României, un gest simbolic ce reflectă cooperarea excelentă dintre cele două armate.
Ministerul Apărării subliniază că parteneriatul româno-francez în domeniul militar reprezintă unul dintre pilonii Parteneriatului Strategic dintre cele două țări.
Franța, un aliat important pentru securitatea României
Franța are un rol esențial în consolidarea securității pe Flancul Estic al NATO, fiind națiunea-cadru a Grupului de Luptă NATO desfășurat la Cincu.
În paralel, colaborarea dintre cele două state se extinde și în domeniul industriei de apărare. Printre proiectele importante se numără parteneriatul dintre Airbus Helicopters și IAR Ghimbav, dar și programele dezvoltate prin instrumentul european SAFE.
Acestea vizează achiziția comună a sistemelor portabile de apărare antiaeriană MISTRAL, dezvoltarea programului de elicoptere multirol H225M și implementarea radarelor produse de compania Thales.
Autoritățile române consideră că aceste investiții contribuie atât la modernizarea Armatei României, cât și la dezvoltarea industriei naționale de apărare, prin transfer de tehnologie și implicarea companiilor românești.
Nicușor Dan participă la ceremonia oficială de la Paris
La parada militară din 14 iulie va participa și președintele României, Nicușor Dan, care va fi însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru.
Prezența șefului statului la eveniment reprezintă încă un semnal al relației apropiate dintre România și Franța, într-un context în care cooperarea bilaterală în domeniul securității și apărării capătă o importanță tot mai mare pe fondul provocărilor de securitate din Europa.
Actualitate
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Nicușor Dan nu va păstra pistolul primit la summitul NATO. Arma oferită de Recep Tayyip Erdogan va rămâne în custodia SPP
Administrația Prezidențială a anunțat că pistolul oferit președintelui Nicușor Dan de către omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, cu ocazia summitului NATO, nu va rămâne în posesia șefului statului. Arma a fost preluată pentru verificări și va fi păstrată de Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în conformitate cu procedurile legale.
Potrivit Administrației Prezidențiale, toți șefii de stat și de guvern care au participat la reuniunea NATO au primit din partea președintelui Turciei o armă de foc și muniția aferentă, sub forma unui cadou oficial.
Conform licenței de export emise de Ministerul Apărării Naționale al Republicii Turcia, arma oferită președintelui României este un pistol Gumusay, însoțit de documentele care atestă proveniența sa legală.
Reprezentanții Administrației Prezidențiale au precizat că echipa de protecție a președintelui a preluat arma imediat după primire, aceasta fiind verificată și înregistrată în evidențele instituției, potrivit procedurilor aplicabile.
Ulterior, pistolul va fi păstrat de Serviciul de Protecție și Pază, în baza unei convenții încheiate cu Administrația Prezidențială și cu respectarea legislației în vigoare. Astfel, Nicușor Dan nu va deține personal arma primită în cadrul evenimentului diplomatic.
Publicația Financial Times a relatat că Recep Tayyip Erdogan a oferit liderilor participanți la summit arme personalizate, însoțite de muniție, un gest care a atras atenția prin caracterul său neobișnuit pentru o reuniune internațională de asemenea nivel.
Potrivit aceleiași surse, premierul britanic Keir Starmer a declarat că nu a putut transporta arma în Regatul Unit, deoarece acest lucru ar fi contravenit legislației britanice privind deținerea și importul armelor de foc.
Actualitate
Imagini spectaculoase din România: Vârful Omu, acoperit de gheață în mijlocul verii. Temperatura a coborât aproape de 0°C
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
