Editorial
Orțișoara, exemplu de administrație eșuată: scandalul naș–fin a adus comuna în pragul colapsului
Orțișoara, exemplu de administrație eșuată: scandalul naș–fin a adus comuna în pragul colapsului
Nașul și finul au adus Orțișoara într-o stare jalnică. Cetățenii nu mai vor scuze, vor drumuri și administrație
Comuna Orțișoara a ajuns, din păcate, un exemplu negativ de administrație locală, iar imaginea atașată vorbește de la sine. Un drum plin de noroi, gropi și bălți – o realitate care contrastează dureros cu promisiunile făcute în campaniile electorale. CITESTE TOT AICI>>Tele 9TV
Editorial
Libertate si autonomie teritoriala cer secuii .Chiar asa , de ce ii oprimati ???
Am aflat ca secuii din Tinutul Secuiesc sunt fara drepturi si nu sunt liberi .Sunt prizonieri ai guvernului UDMR-PSD-PNL-USR . Iata ce vor secuii in petitia adresata guvernului Romaniei si Parlamentului .
Astăzi, 10 martie 2026, la Târgu Mureș, secuii adunați și toți cei care își exprimă solidaritatea cu noi, aici și pretutindeni în lume, mergând pe calea dreptului și a democrației, ne exprimăm din nou, în unanimitate și cu hotărâre, voința: cerem autonomia teritorială a Ținutului Secuiesc!
Ziua Libertății Secuiești este ziua comemorării, dar și ziua revendicării drepturilor.
Ne amintim de cei care și-au jertfit viața pentru libertate și ne reafirmăm angajamentul pentru lupta pașnică și democratică. Declarăm din nou: autonomia teritorială a Ținutului Secuiesc nu aduce atingere unității teritoriale și suveranității statului român, nu afectează interesele cetățenilor români și ale celor de alte naționalități care trăiesc în Ținutul Secuiesc și este în concordanță cu Constituția României.
Autonomia Ținutului Secuiesc – în conformitate cu practica europeană – înseamnă dreptul și capacitatea reală a comunității secuiești-maghiare majoritare pe pământul său natal de a prelua, pe propria răspundere și în interesul întregii regiuni, rezolvarea unei părți semnificative a problemelor de interes public, în conformitate cu principiul subsidiarității, în beneficiul tuturor locuitorilor regiunii. Aceasta servește și intereselor României”, se precizează în petiție. În susținerea solicitării, participanții au invocat Recomandarea 1201/1993 și Rezoluția 1334/2003 a Consiliului Europei.
„În acest spirit: Cerem ca Ținutul Secuiesc să constituie o regiune administrativă și de dezvoltare distinctă, cu competențe autonome, pe baza proiectului legislativ elaborat de Consiliul Național Secuiesc. Solicităm Guvernului și Parlamentului României să respecte angajamentele internaționale asumate și voința comunității din Ținutul Secuiesc. Cerem ca Guvernul să inițieze un dialog real privind statutul Ținutului Secuiesc cu reprezentanții legitimi ai poporului secuiesc, Consiliul Național Secuiesc și autoritățile locale secuiești”, se mai arată în petiție.„
Protestăm împotriva atacurilor îndreptate împotriva instituțiilor de învățământ în limba maghiară, împotriva persecutării autorităților locale din Ținutul Secuiesc și împotriva restricționării folosirii limbii materne și a simbolurilor naționale.
Protestăm împotriva oricărui plan de reformă administrativă care ar integra Ținutul Secuiesc într-o regiune mai mare, l-ar fragmenta sau i-ar afecta unitatea istorică și culturală.
Ne exprimăm solidaritatea cu Ordinul Premonstratens din Oradea și protestăm ferm împotriva evacuării abatelui Rudolf Anzelm Fejes, condamnând orice măsură a autorităților care aduce atingere libertății religioase a comunității naționale maghiare și instituțiilor sale confesionale. Protestăm împotriva oricărei intenții de desființare a comunelor secuiești. Ținutul Secuiesc a fost, este și va fi! Ținutul Secuiesc este unul și indivizibil.
Dorim libertate deplină și egalitate reală pentru toți locuitorii Ținutului Secuiesc!
Autonomie pentru Ținutul Secuiesc, libertate pentru poporul secuiesc”, se mai arată în document.
Chiar asa ,de ce sunt oprimati secuii si de ce nu sunt eliberati de guvernul UDMR -PSD-USR-PNL ????
Cui convine aceasta situatie ???
Editorial
Pit.c.l din Sânandrei îl doare în p… de cetățeni si ANI. Cu un salar de aproape 2000 mii de euro pe luna face milioane…
Primarul din Sânandrei, sub semnul întrebărilor: tranzacții imobiliare și lipsa unor informații clare în declarația de avere
Situația declarațiilor de avere ale primarului din Sânandrei, Claudiu Coman, a stârnit nemulțumiri în rândul unor locuitori ai comunei. Oamenii spun că transparența ar trebui să fie o regulă pentru orice ales local, însă documentele publice disponibile ridică mai multe semne de întrebare decât oferă explicații clare.
Declarația de avere ridică suspiciuni
Potrivit documentelor publicate pe site-ul Agenția Națională de Integritate, primarul declară că deține în Sânandrei:
-
un teren intravilan de 1.040 mp
-
o casă de aproximativ 240 mp
În aceeași declarație apar și mai multe tranzacții imobiliare realizate în anul 2023. Concret, Claudiu Coman menționează vânzarea a două apartamente:
-
unul pentru 62.000 de euro
-
altul pentru 41.000 de euro
Tot în document este trecut și un schimb de teren intravilan evaluat la 25.000 de euro, însă fără a fi precizată suprafața exactă a terenului, un detaliu esențial pentru a înțelege valoarea reală a tranzacției. Noi stim ca sunt multe combinatii in comuna, se cumpara un ha de teren cu 2000 mii de euro, il parcelau si scoteau milioane….
Lipsa acestor informații a alimentat suspiciuni în rândul unor locuitori, mai ales în contextul în care zona din jurul Timișoara a cunoscut în ultimii ani o dezvoltare imobiliară accelerată, iar terenurile au crescut semnificativ ca valoare.
Nemulțumire în rândul localnicilor
Mai mulți cetățeni spun că s-au săturat de ceea ce ei numesc „combinațiile” din administrația locală și cer mai multă transparență din partea primarului.
„Noi, oamenii de rând, plătim taxe și respectăm legea. De la primar ne-am aștepta la mai multă corectitudine și transparență. Când vezi tranzacții și informații incomplete în declarații, e normal să îți pui întrebări. Mulți din comună spun deja că nu îl mai votează la următoarele alegeri”, a declarat un locuitor din Sânandrei care a dorit să își păstreze anonimatul.
Declarațiile de avere sunt instrumente prin care cetățenii pot verifica evoluția patrimoniului persoanelor aflate în funcții publice. În cazul primarului din Sânandrei, o parte dintre locuitori spun că ar dori mai multe explicații privind tranzacțiile imobiliare și detaliile lipsă din documente. La alegerile din 2028 oamenii nu il mai voteaza TIC TAC……
Editorial
Je suis Oana Toiu
Intr-o tara ca Romania corupta in care traim ,decizia de a o pune pe o adolescenta de 17 ani sa respecte legea este un act condamnabil .
O persoana de 17 ani cu vila in Dubai si ce urmeaza o scoala pentru care plateste 100.000 de euro urla ca este victima politica.Tatal sau se numeste Victor Ponta unul din cei mai perversi si mincinosi politicieni ai ultimelor decenii .Asta a distrus Romania impreuna cu nasul politic Adrian Nastase .
Ca este omul asa cum se vorbeste in targ a SIE ,nici nu ma intereseaza dar ca a facut bani debani cat a fost seful PSD chiar ar trebui sa-i fie rusine ca apeleaza la mila publica .Victoras ,ai auzit de KazMunaiGaz ,ce zici ??
Numai cat au pompat in tine si Daciana alde -cata pesce-si Craciun Adamescu –ai fi avut bani sa inchiriezi un avion de doua persoane sa-ti aduci odrasla in tara .Puteai sa-i ceri niste bani imprumut Marianei ,ca ea l-a impins in fata pe Ilie (care Ilie ? nu cel de la scularie ,ci cel de la mitropolie) ce are milioane de euro la puleart ,ca tot se da banatean..
Mai puteai apela la Viorel Bota ce sta director pe 5000 de euro pe luna la ANCOM ,doar tu l-ai infipt acolo .
Draga Daciana ,te cunosc de cand nu stiai sa mergi pe strada de desteapta ce erai ,atunci imi spuneai nenea Stelu.
La bibilica nu ai fost tare niciodata ,intuneric bezna era in creierasul tau ,daca vrei putem sa vorbim cu fetele ce stateau pe langa tine , puse de patronul de Discoland (adica tac-tu ) sa nu calci in strachini.
Apropo ,cand plangi pe umarul Irinei te gandesti la cate fete pesediste destepte le-ai dezavantajat .Unele meritau mult mai mult sa fie secretare de stat nu tu toanto ,dar tac-tu si ma-ta (cu cratima) te-au bagat in fata .
Cate milioane ai incasat de la Parlamentul European (nici nu stiu cate mandate)???
Faci gura si ameninti la televiziunile Latrina 3 si Guita Tv .
Sunt obligati astia la cate zile le-ai oferit la Bruxeles .Nu va este rusine ,mai Daciana si Victoras???
Dar si imbatranitul in rele Ilie raspopitul nu roseste ca-si baga in fata nepoata cu nesimtire ????
Ce mai vrei mai Ilie ,nu te mai satura Dumnezeu la cate ai luat pe daiboj de la Romania ?? Casa ,functii si cate mai cele.Nu stiam ca barbatii pe jumatate castrati sunt atat de rai.
Ce aveti cu Oana Toiu ,o injuri tu mai Daciana ,pentru ca a respectat regulile .
Bai ,Victoras cum ai comandat tu puscariasei ,Laurei Georgescu presedinta CNA sa-mi inchida televiziunea??
Pentru mine si nu numai pentru mine esti un bandit .
Am avut noroc cu DNA-ul ce a bagat-o la bulau pe sluga ta ,Laura Georgescu si am scapat .
Daca tot amintesc de CNA ,mai am niste nemernici acolo (o cotofana si un viezure) plus o sluga de pe plan local ,ce umbla cu cioara vopsita .
Dar toate la timpul lor . Sa ma intorc la cazul progeniturei Dacianei si a nepoatei raspopitului Ilie .
Cum se simt copiii ăia care NU au nume de fost premier și care au rămas să aștepte pentru că nu au „intrare” la minister?
Într-o țară civilizată, un demnitar care își pune familia mai presus de cetățeni în plină criză dispărea din spațiul public în secunda doi!
De v-ati duce definitiv in Dubai ,sa nu mai auzim de familia asta Ponta&Sarbu.
-
Actualitateacum 3 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 3 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
