stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Alfred Simonis: Liberalii nu vor spital regional nou la Timișoara!

Publicat

în

Alfred Simonis, președintele PSD Timiș și lider al deputaților social-democraț a postat un mesaj pentru liberalii care ne conduc.

”Conducerea liberală a Spitalului Județean din Timișoara ne întinde o capcană în care este obligatoriu să nu cădem, dacă ținem la sănătatea oamenilor din acest oraș.

Liberalii din Timiș reușesc să bată record după record la punerea în practică a unor inițiative îndoielnice. Asta e clar. Există însă una referitoare la Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Pius Brânzeu” Timișoara, care deși aparent pare doar o formală modificare de statut, ascunde o foarte gravă și nefericită manevră, care ne va lăsa fără spital regional.
Că sunt buni la fente și la manevre, asta nu e o noutate, însă pe această temă, pur și simplu sfidează. În februarie 2019 PNL Timiș anunța că va demara o campanie de strângere de semnături pentru spitalele regionale, inclusiv pentru Timișoara, asta ca să arate că sănătatea și construcția spitalelor sunt priorități clare pentru PNL.
Un an și câteva luni mai târziu, managerul celui mai mare spital din vestul țării, tânărul liberal Raul Pătrașcu, girat de PNL, ticluiește să transforme unitatea pe care o conduce într-un spital regional. Această manevră, gândită în defavoarea totală a pacienților, va pune cu siguranță punct investiției într-un spital regional nou, așa cum merită Timișoara.
Păi, ori ne dorim un spital regional nou și modern, ori nu ne mai dorim, domnilor de la PNL. Ar fi bine să vă clarificați intențiile și să nu vă jucați cu sănătatea oamenilor. Un spital regional nou, la standarde europene, ar fi un câștig fantastic pentru oraș, județ și regiune. Și ar însemna ca toți cei care merg acum la Szeged, Budapesta sau Viena, să se poată trata în condiții similare chiar la ei acasă”, este mesajul postat de Simonis.

Actualitate

UAV organizează la Arad primul League Meet de Robotică? Descoperă detalii!

Publicat

în

De către

UAV organizează la Arad primul League Meet de Robotică? Descoperă detalii!

Aradul găzduiește primul League Meet de robotică în 2025


Pe 25 ianuarie 2025, Aradul se transformă în epicentrul inovației, fiind gazda primului League Meet de robotică organizat de echipa „Delta Force” a Liceului Național de Informatică, în colaborare cu Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad.

Detalii despre eveniment

Evenimentul va avea loc la complexul M al UAV, începând cu ora 9:00. Este o oportunitate unică pentru toți cei pasionați de robotică, oferind un cadru competitiv și educativ.

Participanți și provocări

Peste 300 de liceeni din județele Arad, Timiș, Hunedoara, Dolj și Gorj se vor aduna pentru a prezenta roboți inovatori și creativi. Cele 20 de echipe vor demonstra abilități tehnice remarcabile, fiecare concurent având ocazia de a-și pune în valoare cunoștințele de tehnologie.

Importanța evenimentului

League Meet-ul nu este doar o competiție; este o platformă pentru colaborare și învățare. Organizatorii își propun să inspire tinerii și să promoveze valorile educației STEM, contribuind astfel la dezvoltarea lor în domeniul tehnologic.

Un apel pentru comunitate

Rectorul UAV, Teodor Florin Cilan, a subliniat importanța evenimentului, subliniind că acesta va evidenția pasiunea și creativitatea tinerelor generații, consolidând astfel statutul Aradului ca un centru regional pentru educația STEM.

Informații suplimentare

Evenimentul este parte din calendarul oficial al Concursului First Tech Challenge, recunoscut de Ministerul Educației și Cercetării. Acesta promovează nu doar competiția, ci și diversitatea soluțiilor tehnologice, sprijinind tinerii pe drumul spre excelență.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre importanța evenimentelor de robotică pentru tinerii din România? Cum credeți că poate influența acest gen de competiție viitorul carierei lor în tehnologie?

Vă invităm să ne împărtășiți gândurile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#UAV #găzduiește #primul #League #Meet #Robotică #din #Arad
2025-01-23 15:19:00

Continuă să citești

Actualitate

Cum au fost extinse rețelele de gaze naturale în 10 localități din România?

Publicat

în

De către

Cum au fost extinse rețelele de gaze naturale în 10 localități din România?
Extinderea rețelelor de distribuție a gazelor naturale în județele Iași, Bacău, Arad și Sibiu

Extinderea rețelelor de distribuție a gazelor naturale în 10 localități

În cadrul unui proiect ambițios, rețelele de distribuție a gazelor naturale au fost extinse în zece localități din județele Iași, Bacău, Arad și Sibiu, acoperind o lungime totală de 68 de kilometri. Această inițiativă reprezintă o investiție de peste 16 milioane de lei, care va aduce beneficii semnificative pentru mii de locuitori.

Detalii despre proiect

  • Investiții totale: 16,5 milioane de lei, din care 9,8 milioane de lei de la autoritățile locale și 6,7 milioane de lei de la Delgaz Grid.
  • Localități afectate: Localitățile Galbeni, Zăpodia, Goruni, Dobârca și Tisa Nouă au început deja să beneficieze de noua rețea.
  • Extindere viitoare: Rețelele din Valea Seacă, Buchila, Valea Mică, Chiperești și Oprișeni urmează să fie activate în curând.

Delgaz Grid, compania responsabilă pentru distribuția gazelor naturale, gestionează o rețea extinsă de peste 26.000 de kilometri ce deservește 1.100 de localități din 20 de județe ale României.

Anul acesta, Delgaz Grid își propune să continue sprijinul dezvoltării comunităților locale prin noi proiecte de alimentare cu gaze naturale, dezvoltate în colaborare cu autoritățile locale.

(Comunicat Delgaz Grid)

Întrebări pentru cititori

Considerați că extinderea rețelelor de gaze naturale va îmbunătăți calitatea vieții în aceste localități? Ați dori să vedeți și alte investiții similare în regiunea dumneavoastră?

Vă invităm să lăsați un comentariu mai jos și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Rețelele #distribuție #gazelor #naturale #fost #extinse #în #localități #din #județele #Iași #Bacău #Arad #și #Sibiu
2025-01-23 15:50:00

Continuă să citești

Actualitate

„Va investi Primăria Reșița 15 milioane de euro în La Secu?” – Stiri Resita

Publicat

în

De către

Investiții Importante În Infrastructura Din Reșița


Joi, 23 Ianuarie 2025, a fost un moment important pentru municipiul Reșița, când Consiliul Local a aprobat un proiect tehnic destinat modernizării infrastructurii statiunii turistice de interes local Secu.

Detalii despre Proiect

Bugetul total al investiției se ridică la suma de 75.965.949 de lei, iar acesta include:

  • Asigurarea serviciilor de alimentare cu apă potabilă;
  • Implementarea unui sistem de canalizare menajeră;
  • Crearea unei piste pentru bicicliști.

Proiectul are ca scop îmbunătățirea condițiilor de viață pentru cetățeni, precum și stimularea turismului în zonă. Prin aceste inițiative, se dorește crearea unui mediu mai sigur și mai accesibil pentru toți vizitatorii și locuitorii Reșiței.

Disclaimer: Informațiile prezentate sunt preluate din publicațiile locale partenere. Responsabilitatea pentru conținutul materialului revine surselor originale.

Întrebări pentru Cititori

Ce părere aveți despre aceste investiții în infrastructură? Credeți că aceste proiecte vor contribui la dezvoltarea turismului local?

Vă invităm să ne lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Secu #Primaria #Resita #vrea #bage #milioane #euro #Resita
2025-01-23 19:21:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și