stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Arbitrajul se dezvoltă în Timiș!

Publicat

în

Arbitrajul timișean este pe un drum în dezvoltare, care are un ajutor de la oameni care au adunat, o experiență, de dat mai departe, în domeniul arbitrajului.

Asociația Județeană de Fotbal Timiș anunță că proiectul depus în cadrul concursului de proiecte pe termen de scurt organizat de Fundația Alber a fost declarat câștigător. Proiectul “Arbitrajul – de la pasiune la actvititate profesională – curs de formare și perfecționare”, constă în două module principale – Modul de formare și perfecționare teoretică și Modul de formare și perfecționare fizică și practică, și va fi implementat în perioada de pauză competițională cuprinsă în intervalul 7 decembrie 2022 – 23 februarie 2023.

Obiectivul proiectului este dezvoltarea fotbalului județean prin formarea și perfecționarea specialiștilor în arbitraj, elemente indispensabile desfășurării jocului de fotbal. Proiectul se adresează atât cursanților Școlii de arbitri, cât și tinerilor arbitri sub 26 de ani din județul Timiș, astfel încât aceștia să fie pregătiți atât teoretic, cât și fizic, pentru participarea cât mai profesionistă la meciuri și la examenele de promovare la nivel superior. Prin acest proiect se urmărește atât formarea de noi arbitri de fotbal prin selectarea lor din rândul elevilor, studenților sau jucătorilor activi de fotbal, cât și perfecționarea celor existenți deja, arbitri activi, tineri sub 26 ani, în vederea atingerii unor standarde cât mai înalte în ceea ce privește pregătirea lor teoretică, fizică și practică.
La finalul cursurilor absolvenții vor beneficia de echipament de prezentare/joc și toate accesoriile necesare (fanioane, fluiere, cartonașe) gratuit, ca parte a finanțării nerambursabile din cadrul proiectului, astfel încât acestora să le fie asigurate toate condițiile desfășurării în condiții optime a activității.
Mă bucur că s-a reușit câștigarea acestui proiect. Este un pas înainte în dezvoltarea fotbalului județean. Le doresc mult succes cursanților. Avem nevoie de arbitri cât mai pregătiți pentru a ne asigura că toate competițiile noastre se desfășoară fără probleme .” – Romeo MALAC, președinte AJF Timiș
Cursurile au debutat în 7 decembrie, prin testări teoretice și fizice inițiale, care să măsoare gradul de pregătire al cursanților la începutul proiectului. La finalul acestuia, după sesiunile de pregătire fizică și teoretică săptămânale, se vor susține noi testări prin care se stabilește progresul făcut de fiecare participant.
Din echipa de implementare a proiectului fac parte:
  • -Raul Constantin GHICIULESCU – manager de proiect, arbitru asistent în Liga I, vicepreședinte al Asociației Județene de Fotbal Timiș;
  • -Nicolae GRIGORESCU – observator internațional de arbitri, președintele Comisiei Județene de Arbitri;
  • -Iulian SPĂTARU – observator de arbitri Lotul Liga a II-a, secretar al Comisiei Județene de Arbitri Timiș;
  • -Ciprian TRANCĂ – observator de arbitri Liga a III-a, vicepreședinte al Asociației Județene de Fotbal Timiș;
  • -Daniel Aurel VĂRZAN – arbitru, fost arbitru în Liga a III-a, membru în Comisia Județeană de Arbitri Timiș;
  • -George Cătălin ROMAN – arbitru în Liga a II-a, membru în Comisia Județeană de Arbitri Timiș;
  • -Călin CIMPONERIU – arbitru asistent în Liga a II-a;
  • -Claudiu GAITIN – arbitru în Liga a II-a, membru în Comisia Județeană de Arbitri Timiș;
  • -Cornel FĂNIȚĂ – observator de arbitri Liga a III-a, membru în Comisia Județeană de Arbitri Timiș.
Beneficiind de sprijinul președintelui AJF Timiș, domnul Romeo Malac, și alături de conducerea Comisiei Județene de Arbitri Timiș, încercăm ca pe lângă cei 70 de cursanți ai cursurilor de formare și de perfecționare din cadrul proiectului, să asigurăm același echipament întregului efectiv de arbitri din județ, până la startul returului campionatului.” – Raul GHICIULESCU, vicepreședinte AJF Timiș, manager de proiect.
Fundatia Alber face parte din grupul Alber Holding. A luat naștere în Arad, în toamna anului 2017, pornind la drum împreună cu o echipa entuziastă, cu experiență în domeniul ONG, profesionistă și are parteneri din domeniul educației, alte ONG-uri, profesori și învățatori, universități, școli, grădinițe și creșe, voluntari și mulți oameni de bine. Viziunea fundației este aceea de a deveni un partener activ pentru proiecte educaționale care să asigure accesul noii generații la cunoștinte și modele pentru a crea plus valoare, investind în educația tinerilor, ca fundament al unei societăți de măine, mai sănătoase și mai prospere.
Îi felicităm pe reprezentanții Asociației Județene de Fotbal Timiș pentru reușita de a castiga sponsorizarea proiectului de arbitraj din cadrul concursului de proiecte educaționale organizat de fundația noastră în luna octombrie 2022. Succesul s-a datorat in primul rând proiectului scris, foarte bine documentat și in al doilea rând de motivația echipei in dorința de a atinge obiectivele planificate, fapt constatat cu ocazia vizitei în teren realizată de noi in luna noiembrie. Proiectul “Arbitrajul – de la pasiune la actvititate profesională – curs de formare și perfecționare” al Asociaței Județene de Fotbal Timiș a reușit așadar să se califice între cele 4 proiecte caștigătoare, din cele 12 proiecte declarate eligibile, cu un punctaj de 39 de puncte din 42 maxim posibile.
Pe acestă cale vreau să mulțumesc sponsorului fundației noastre, dezvoltatorului imobiliar Vivalia, care a făcut ca sprijinul financiar al acestui proiect să fie posibil. Și nu in ultimul rând vreau sa urez mult succes echipei de implementare in atingerea tuturor obiectivelor pe care și le-a propus!” – Adrian IVA, presedintele Fundatiei Alber

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Ce surprize ne aduce Târgul de artă „Artiști contemporani arădeni” la Galeria Delta?

Publicat

în

De către

Ce surprize ne aduce Târgul de artă „Artiști contemporani arădeni” la Galeria Delta?

Expoziție de Artă La Galeria Delta

Aproximativ 45 de artişti arădeni la o nouă expoziție

Începând cu data de 7 februarie 2025, Galeria Delta din Arad va găzdui o impresionantă expoziție de artă, unde vor expune circa 45 de artişti locali. Lucrările vor include diverse forme de artă, precum:

  • Pictură
  • Sculptură
  • Grafică

Detalii despre expoziție

Evenimentul este organizat de Uniunea Artiștilor Plastici Români – filiala Arad și va fi deschis publicului vineri, la ora 17:00.

Locuitorii orașului Arad sunt invitați să viziteze expoziția până pe 7 martie 2025, conform programului galeriei:

  • Marți – Vineri: 9:00 – 18:00

Invitație la cultură

Nu ratați ocazia de a admira lucrările acestor talented artiști arădeni. Această expoziție promite să fie o veritabilă sărbătoare a creativității și talentului local.

Participare

Ce tip de lucrare considerați că va atrage cel mai mult atenția la expoziție? Ați avut ocazia să vizionați lucrări ale acestor artiști anterior? Ne-ar plăcea să aflăm părerile voastre în comentarii.

Dacă vă place acest articol, împărtășiți-l pe rețelele sociale și haideți să promovăm arta locală împreună!

#Târg #artă #Artiști #contemporani #arădeni #Galeria #Delta #Special #Arad
2025-02-04 20:17:00

Continuă să citești

Actualitate

Ce costuri ascunde călătoria lui Dominic Fritz în Portugalia și viceprimarilor în Tokyo?

Publicat

în

De către

Cât costă călătoriile oficialilor Timișoarei: Dominic Fritz și viceprimarii în străinătate


De ce a călătorit Dominic Fritz în Portugalia?

Recent, Dominic Fritz, primarul Timișoarei, a efectuat o călătorie în Portugalia, având ca principal scop explorarea oportunităților de cooperare în domeniul dezvoltării urbane și sustenabilității. Această vizită a fost o ocazie pentru a stabili relații cu autoritățile locale și pentru a învăța din bunele practici implementate în orașele portugheze.

Activitățile viceprimarilor în Tokyo și Tartu

Viceprimarii Timișoarei au participat la evenimente importante atât în Tokyo, cât și în Tartu. Aceste călătorii au fost orientate spre:

  • Învățarea despre soluții inovatoare în transport și infrastructură.
  • Promovarea culturii și valorilor timișorene.
  • Stabilirea de parteneriate internaționale în diverse domenii.

Beneficiile călătoriilor oficiale

Călătoriile efectuate de primar și viceprimari au adus nenumărate avantaje pentru Timișoara:

  • Îmbunătățirea imaginii orașului pe plan internațional.
  • Acces la fonduri și proiecte de dezvoltare.
  • Posibilitatea de a implementa soluții inovatoare adaptate nevoilor locale.

Impactul pe termen lung

Călătoriile oficiale nu sunt doar o investiție pe termen scurt; ele pot duce la schimbări semnificative în modul în care comunitățile se dezvoltă. O colaborare solidă cu orașe aflate în fruntea inovației poate transforma Timișoara într-un centru de excelență în diverse domenii.

Întrebări pentru cititori

Ce părere aveți despre călătoriile oficialităților locale? Credeți că aceste vizite contribuie efectiv la dezvoltarea Timișoarei? Vă invităm să ne lăsați comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Cât #costă #călătoriile #lor #dus #Dominic #Fritz #în #Portugalia #Și #făcut #viceprimarii #Timișoarei #tocmai #Tokyo #și #Tartu #spotmedia.ro
2025-02-05 00:07:00

Continuă să citești

Actualitate

„Ce aduce nou sediul Serviciului de Telecomunicații Speciale în Reșița?” – Stiri Resita

Publicat

în

De către

Imobil Predat în Folosință Gratuită de Consiliul Local Reșița

Conform unei hotărâri recent adoptate de Consiliul Local Reșița, un imobil a fost dat în folosință gratuită Direcției Județene de Telecomunicații Speciale (STS) pentru o perioadă de zece ani.

Contextul Deciziei

Decizia a fost luată în cadrul ședinței ordinare din 30 ianuarie, având în vedere că STS își desfășoară activitatea în prezent în două locații separate, ceea ce îngreunează gestionarea eficientă a activităților. Astfel, clădirea situată pe strada Făgărașului, nr. 10, va oferi un spațiu centralizat pentru desfășurarea activităților unității.

Beneficiile Această Inițiativă

  • Îmbunătățirea gestionării activităților STS.
  • Reducerea cheltuielilor prin centralizarea spațiilor de lucru.
  • Crearea unei colaborări mai eficiente între autorități și instituții.

Notă: Informațiile prezentate în acest articol sunt extrase din surse locale. Responsabilitatea pentru conținutul acestora revine exclusiv publicațiilor de origine.

Întrebări pentru Cititori

Ce părere aveți despre decizia Consiliului Local Reșița de a oferi acest imobil în folosință? Cum credeți că va influența această schimbare activitatea Direcției Județene de Telecomunicații Speciale?

Vă invităm să ne împărtășiți opiniile voastre în comentarii și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Sediu #nou #pentru #Serviciul #Telecomunicatii #Speciale #Resita
2025-02-04 18:45:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și