stiriacum.ro

Suntem sociabili

Actualitate

Astazi este ziua de nastere a Inaltpreasfintia Sale Ioan Selejan , Mitropolitul Banatului ! !La multi ani!

Publicat

în

Înaltpreasfinţia Sa Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, s-a născut la data de 14 noiembrie 1951, în localitatea Petrani, judeţul Bihor, fiind al patrulea copil al părinţilor săi, Ioan şi Ilca. Şcoala primară a urmat-o în satul natal Petrani, iar gimnaziul l-a urmat în localitatea Pocola, judeţul Bihor.A absolvit liceul „Constantin Brâncuşi” din Oradea, promoţia 1971 şi Facultatea de Instalaţii şi Automatizări din Bucureşti, promoţia 1976.

În anul 1980 a intrat ca vieţuitor la Mănăstirea Lainici, judeţul Gorj.

În anul 1986 a absolvit Seminarul Teologic din Craiova, iar în anul 1990 Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu. La 6 august 1990 a fost hirotonit ierodiacon la Mănăstirea Lainici, iar la 15 august 1990 a fost hirotonit ieromonah la Mănăstirea Tismana.

Între anii 1990-1994 a fost rânduit stareţ al Mănăstirii Lainici de IPS Nestor Vornicescu, încredinţându-i-se păstorirea sufletească a fraţilor şi călugărilor din mânăstire.

În perioada 1980-1994 a restaurat mai multe biserici şi mănăstiri (Tismana, Polovraci, Bucovăţ, Lainici, Crasna), iar cât a fost stareţ la Mânăstirea Lainici, a zidit o nouă biserică, monumentală, în incinta mânăstirii, şi un corp de chilii. În perioada studiilor la Ierusalim a coordonat pictarea unei părţi a bisericii şi a amenajat o bibliotecă, care a fost şi ea pictată.

În perioada 1991-1994 a urmat în paralel două studii de doctorat la Institutul Biblic din Ierusalim, unul în Studii Biblice, şi altul în Egiptologie şi Orientalistică.

În anul 1994 a fost hirotesit Arhimandrit şi numit Superior al Aşezămintelor Româneşti de la Ierusalim, de unde a fost chemat în ţară pentru ocuparea funcţiei de episcop.

Ca un act de dreptate faţă de cei care s-au jertfit de-a lungul istoriei pentru credinţă şi românitate, cu înţeleaptă chibzuinţă asupra împrejurărilor prezente şi viitoare ale existenţei dreptcredincioşilor ortodocşi din judeţele Harghita şi Covasna, Adunarea Naţională Bisericească, în şedinţa din 11 ianuarie 1994, a hotărât înfiinţarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei.

La 12 iulie 1994, Colegiul Electoral Bisericesc a ales ca întâistătător al nou înfiinţatei Episcopii, cu sediul la Miercurea-Ciuc, în persoana P.C.Arhimandrit Ioan Selejan, Superiorul Aşezămintelor Româneşti de la Ierusalim şi Iordan.

La 20 iulie 1994, la Mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din Topliţa, judeţul Harghita, ctitorie a Patriarhului Miron Cristea, s-a săvârşit hirotonia întru arhiereu a Î.P.S. Sale, Ioan Selejan. Nădejdile exprimate ori nerostite ale credincioşilor şi ale slujitorilor bisericeşti se îndreptau către un arhiereu care avea experienţa vieţuirii alături de străini, care restaurase multe biserici şi mânăstiri şi care se va dovedi întru totul devotat chemării sale.

La 25 septembrie 1994, a avut loc la Miercurea-Ciuc, în catedrala „Sfântul Nicolae” instalarea primului episcop al Covasnei şi Harghitei.

În cadrul şedinţei de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 18-19 iunie 2009, desfăşurată la Reşedinţa patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Preasfinţitul Ioan Selejean, Episcopul Covasnei şi Harghitei a fost ridicat la rangul de Arhiepiscop, pentru activitatea ierarhică pilduitoare şi slujire chiriahală deosebită şi îndelungată a Bisericii. Această hotărâre de ridicare a Preasfinţiei Sale la rangul de arhiepiscop rămâne un însemnat act de apreciere şi preţuire a întregii lucrări a Preasfinţitului Părinte Ioan, puse în slujba Sfintei Biserici şi a neamului românesc din Episcopia Covasnei şi Harghitei, în cei 15 ani de arhierie. Duminică, 23 august 2009, a urmat actul solemn şi demn acela al ridicării la rangul de Arhiepiscop al Preasfinţitului Ioan, Episcopul Covasnei şi Harghitei după săvârşirea Sfintei Liturghii de către PF Daniel, Patriarhul României şi 14 membrii ai Sfântului Sinod.

La 16 decembrie 2014, IPS Ioan a fost ales de către Sfântul Sinod în slujirea de Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolit al Banatului.

La 28 decembrie 2014 a fost întronizat ca Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolit al Banatului, în catedrala mitropolitană din Timişoara, de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și mai mulți membri ai Sfântului Sinod.

Continuă să citești
Scrie o opinie

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Ce s-a întâmplat în accidentul de la Macea, în care au fost implicate 9 persoane?

Publicat

în

De către

Ce s-a întâmplat în accidentul de la Macea, în care au fost implicate 9 persoane?

foto: arhivă



Accident rutier în Arad: două autoturisme implicate

Detalii ale incidentului

Un eveniment rutier a avut loc miercuri seara, în jurul orei 21. Conform primelor informații furnizate de Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Arad, accidentul a fost cauzat de coliziunea a două autoturisme.

Măsuri luate la fața locului

Echipele de intervenție au fost trimise de urgență la locul accidentului pentru a asigura siguranța și a acorda primul ajutor victimelor. Autoritățile locale investighează cauzele accidentului, iar traficul a fost rerutat temporar în zonă pentru a facilita operațiunile de salvare.

Impactul asupra comunității

Astfel de accidente ridică semne de întrebare cu privire la siguranța rutieră și la măsurile de prevenire ce trebuie implementate. Este esențial ca șoferii să respecte regulile de circulație pentru a preveni tragedii viitoare.

Concluzie

Rămâne de văzut impactul acestui incident asupra comunității și măsurile care vor fi luate de autorități pentru a asigura un trafic mai sigur în zonă.

Ce părere aveți despre măsurile de siguranță rutieră în orașul dumneavoastră? Credeți că ar trebui implementate politici mai stricte pentru prevenirea accidentelor? Vă invităm să ne lăsați comentariile dumneavoastră și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#persoane #implicate #întrun #accident #Macea
2025-02-05 22:50:00

Continuă să citești

Actualitate

Cum a reușit un bărbat din Timișoara să păcălească minore cu identitate falsă?

Publicat

în

De către


foto: Pexels





Reactualizat la:

Captură importantă a poliției: Persoană reținută pentru pornografie infantilă

Polițiștii din Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, în colaborare cu procurorii D.I.I.C.O.T, au reușit să captureze o persoană de 36 de ani care s-a folosit de o identitate falsă. Acesta a reușit să convingă mai multe minore să îi transmită fotografii și video în ipostaze pornografice.

Detalii despre incident

  • Persoana a fost reținută pentru o perioadă de 30 de zile.
  • Acest caz evidențiază riscurile la care sunt expuse tinerii în mediul online.
  • Poliția continuă să investigheze cazul, inițiind măsuri suplimentare pentru protejarea victimelor.

Importanța prevenirii criminalității online

Este esențial ca părinții să fie atenți la activitățile online ale copiilor lor și să comunice deschis despre posibilele pericole. Educația digitală și monitorizarea comportamentului online sunt cruciale pentru siguranța tinerilor.

Concluzie

Acest incident servește ca un avertisment pentru comunitate. Este important ca fiecare dintre noi să fie conștient de riscurile existente și să acționeze pentru a proteja tinerii de astfel de situații.

Tu crezi că este suficient să educăm tinerii privind pericolele din mediul online? Ce măsuri consideri că ar trebui implementate pentru a preveni astfel de cazuri? Te invităm să îți exprimi opinia în comentarii și să distribui acest articol pe rețelele sociale.

#Anchetă #Timișoara #fost #depistat #bărbat #care #identitate #falsă #păcălit #mai #multe #minore #săi #trimită #materiale #pornografice
2025-02-05 22:09:00

Continuă să citești

Actualitate

Cine este Gheorghe Jurma, noua voce a generației optzeciste? – Stiri Resita

Publicat

în

De către

Ce realizări a avut Gheorghe Jurma la 80 de ani, la Radio România Reșița?  - Stiri Resita

Cultura Banatului Celebrează 80 de Ani de Viață a lui Gheorghe Jurma


Scriitorul Gheorghe Jurma, eminescolog și director al Editurii TIM din Reșița, a atins o vârstă venerabilă de 80 de ani pe 5 februarie.

Anca Bica Bălălău a fost prezentă la evenimentul aniversar desfășurat la Biblioteca Germană din Reșița, unde a discutat cu Gheorghe Jurma și cu Erwin Josef Ţigla, președintele Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților. La întâlnire, sărbătoritul a transmis gânduri de bine echipei Radio Reșița.

La finalul săptămânii, Sala Lira de la Liceul de Artă din Reșița va găzdui un eveniment dedicat compozitorului și profesorului universitar Sabin Păutza, care împlinește 82 de ani și are o carieră de 62 de ani.

Despre Gheorghe Jurma

Gheorghe Jurma, născut pe 5 februarie 1945 în Bobda, județul Timiș, este un scriitor, jurnalist și editor cunoscut pentru aportul său la cultura Banatului. De-a lungul carierei sale, a publicat numeroase lucrări care reflectă viața culturală și istoria regionului.

Realizările sale includ:

  • Redactor-șef al revistei „Semenicul” și director al Editurii TIM din Reșița.
  • Inițiator și coordonator al cenaclului literar „Semenicul”.
  • Peste 700 de volume publicate, inclusiv antologii și monografii.
  • Susținerea activităților culturale și literare în Caraș-Severin.

Evenimentul Aniversar

Pe 5 februarie, la ora 16:00, va avea loc o întâlnire literară dedicată lui Gheorghe Jurma, unde va fi prezentată cartea „GHEORGHE JURMA – un proaspăt optzecist”. Acest volum, coordonat de Erwin Josef Ţigla, va fi lansat în cadrul unei întâlniri care celebrează contribuția sa la literatura română.

Importanța Culturii Banatului

Gheorghe Jurma este un veritabil pilon al culturii în Banat, atât prin scrierile sale, cât și prin activitatea editorială. Prezența sa constantă la manifestările culturale din Reșița a întărit legătura comunității cu literatura română.

Ad multos annos, Gheorghe Jurma, la împlinirea celor 80 de ani de dedicare față de cultura Banatului!

Ce părere aveți despre contribuțiile lui Gheorghe Jurma la cultura Banatului? Credeți că scriitorii au un impact semnificativ asupra comunității? Vă încurajăm să lăsați un comentariu și să distribuiți acest articol pe rețelele sociale!

#Scriitorii #cetăţii #Gheorghe #Jurma #proaspăt #optzecist #Radio #România #Reșița
2025-02-05 21:34:00

Continuă să citești

Te-ar putea interesa și