Editorial
Lupta anticorupție dusă „cu strângerea degetelor” la ușă!
Avocatul primarului din Tomnatic acuză presiuni asupra martorilor într-un dosar instrumentat de Parchetul European
Apărarea lui Stoian Vasiu susține că martori din dosar ar fi fost intimidați înaintea audierilor
Noi acuzații au fost formulate în dosarul în care primarul comunei Tomnatic, Stoian Vasiu, este cercetat într-o cauză privind presupuse fraude cu fonduri europene. De această dată, apărătorul edilului, avocatul Florin Kovacs, susține că unii martori ar fi fost supuși unor presiuni înainte de a fi audiați în instanță.
Potrivit avocatului, trei persoane care au avut calitatea de martori în dosar au fost reținute pentru 24 de ore într-o cauză privind presupusa infracțiune de mărturie mincinoasă. Acesta afirmă că măsura ar fi avut rolul de a intimida ceilalți martori citați în proces, acuzație care nu a fost confirmată de autorități.
Martor: „Îmi mențin declarația doar parțial”
Conform susținerilor prezentate de apărare, în timpul audierii desfășurate la Curtea de Apel Timiș, unul dintre martori ar fi declarat că își menține doar parțial declarațiile date anterior în fața procurorilor.
Avocatul susține că martorul ar fi afirmat în instanță că, înainte de audierea de la Parchetul European, ar fi fost contactat de o persoană identificată drept Bereczki Laszlo, care i-ar fi transmis să fie atent la declarațiile pe care urma să le dea.
Totodată, potrivit aceleiași versiuni prezentate de apărare, martorul ar fi fost contactat ulterior de un polițist judiciar și informat că trebuie să se prezinte la audiere, în caz contrar urmând să fie adus cu mandat. Martorul ar fi declarat că, de teamă să nu fie ridicat de acasă în prezența familiei, s-a prezentat la sediul Parchetului European cu mai multe ore înainte de audiere.
Susținerea privind mesajele prezentate instanței
Apărarea afirmă că același martor ar fi pus la dispoziția instanței mai multe mesaje primite pe telefon, despre care susține că provin de la aceeași persoană. Potrivit avocatului, aceste conversații ar urma să fie analizate de instanță în cadrul procesului.
De asemenea, avocatul Florin Kovacs susține că martorul ar fi declarat că i s-ar fi cerut să îl monitorizeze pe primarul Stoian Vasiu și familia acestuia, afirmație care, la acest moment, nu a fost confirmată oficial de autorități.
Contextul dosarului
În anul 2024, procurorii Parchetului European (EPPO) au început cercetările într-un dosar care îl vizează pe primarul comunei Tomnatic, Stoian Vasiu, fiind investigate suspiciuni privind obținerea frauduloasă a aproximativ 1,5 milioane de euro din fonduri europene.
În cadrul anchetei au fost audiate mai multe persoane. Ulterior, trei dintre acestea și-ar fi schimbat declarațiile, iar procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au dispus reținerea lor pentru 24 de ore într-un dosar privind suspiciuni de mărturie mincinoasă.
Apărarea contestă modul de desfășurare a anchetei
Avocatul Florin Kovacs susține că măsurile dispuse împotriva celor trei martori reprezintă o formă de presiune asupra persoanelor care urmează să fie audiate în proces și afirmă că va solicita instanței analizarea tuturor împrejurărilor în care au fost obținute declarațiile.
Până în acest moment, Parchetul European nu a prezentat un punct de vedere public referitor la acuzațiile formulate de apărare, iar acestea nu au fost confirmate de o instanță de judecată.
Dosarul se află în continuare pe rolul instanței, urmând ca judecătorii să analizeze atât probele administrate de acuzare, cât și argumentele prezentate de apărare.
Declarația avocatului Florin Kovacs : De fapt, Eppo incearcă în disperare de cauză să oprească dezvăluirile martorilor asupra abuzurilor la care au fost supuși în sediul Eppo, anterior audierii, telefoane de intimidare, mesaje de amenințari de arestare si mascați care năvălesc peste familie, cu distrugerea afacerilor, dacă dezvăluie abuzurile la care au fost supusi, iar reținerea celor trei martori pe 24 de ore, a avut efectul exact invers, martorul audiat vineri, a dezvăluit ca a fost de asemenea intimidat si amenințat în miez de noapte de lucratori si colaboratori Eppo că v a fi avea soarta celor 3 martori, însa acesta a dezvăluit în fața judecatorului toate abuzurile la care a fost supus, chiar si înaintea audierii de la Curte, sens in care a depus la dosar si corespondența incriminatoare, nefiind de acord cu șantajul colaboratorului Eppo! Așadar, central este că s a incercat reținerea mai mult de 24 de ore a celor 3 martori, sub motivul unor noi audieri, insă surpriză, acestia deși umiliți si tracasati dupa 24 de ore și au mentinut declaratiile date in fața judecatorului, denunțând în continuare abzurile din sediul Eppo. Or vineri, am avut dovada că dreptatea la Eppo umblă cu capul spart, metodele NKDV nu au dat rezultate, oamenii de bună credință nu pot fi intimidați la nesfârșit, toți cei audiați au spus că șeful Eppo le repeta obsesiv doar numele primarului Stoian și orice spuneau aceștia se răstălmăcea! Evident că până la cei 3 martori reținuți si chiar si cei din echipa de control și au nuanțat poziția in fața judecătorului, povestind despre aceiași obsesie a șefului Eppo, astfel încât este evident pentru orice observator independent și imparțial că strategia Eppo a fost o incercare în disperare de cauză, sa oprească dezvăluirile abuzurilor însă vineri, chiar în timp ce joi 3 oameni nevinovati fuseseră retinuți 24 de ore, următorul martor a sustinut că deși fusese amemințat la rândul său că v a avea soarta celor 3, nu s a lăsat intimidat ci a denunțat abuzurile Eppo, drept pentru care au si fost eliberați cei 3 martori din arest, ceea ce reprezintă în opinia mea cel mai evident si grav caz de represiune nedreaptă de către manipulatorii sistemului judiciar, însa sunt convins că mai devreme sau mai târziu dreptatea v a triumfa, de aceea le răspund cu un citat ” orice ați spus la întuneric va fi auzit la lumină; și orice ați grăit la ureche, în odăițe, va fi vestit de pe acoperișul caselor” Luca 12.

Screenshot
Editorial
Ii mai crede cineva? PNL îl propune pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier.
PNL îl propune pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier. UDMR susține candidatura, iar liberalii discută reluarea rotativei cu PSD
Siegfried Mureșan ar putea fi propunerea coaliției pentru funcția de prim-ministru. PNL urmează să decidă oficial în ședința Biroului Politic Național
Partidul Național Liberal (PNL) urmează să îl propună pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru, potrivit unor surse politice. În același timp, liberalii ar urma să voteze un acord politic cu PSD care prevede revenirea la sistemul rotației premierilor în viitorul Executiv.
Potrivit informațiilor apărute înaintea ședinței conducerii PNL, și UDMR susține varianta ca Siegfried Mureșan să fie propunerea comună pentru funcția de premier.
UDMR merge la consultările de la Cotroceni cu aceeași propunere
Conducerea UDMR a decis, în ședința desfășurată vineri dimineață la Senat, să susțină candidatura lui Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru.
Aceasta este varianta pe care reprezentanții formațiunii intenționează să o prezinte în cadrul consultărilor de la Palatul Cotroceni privind desemnarea viitorului premier.
PNL discută și un acord cu PSD privind rotativa guvernamentală
În ședința Biroului Politic Național programată vineri, liberalii urmează să voteze atât validarea candidaturii lui Siegfried Mureșan, cât și un acord politic cu PSD pentru reluarea sistemului rotației la conducerea Guvernului.
Conform scenariului discutat, până în luna aprilie 2027 ar urma să funcționeze un Executiv format din PNL, USR și UDMR, condus de Siegfried Mureșan. Ulterior, în baza acordului politic, PSD ar urma să preia conducerea Guvernului.
Cine este Siegfried Mureșan
Siegfried Mureșan este europarlamentar din anul 2014 și ocupă funcția de vicepreședinte al Partidului Popular European (PPE) din 2019, mandat pe care l-a reînnoit de două ori.
În Parlamentul European, acesta activează în special în domeniul politicilor economice și bugetare și este unul dintre reprezentanții României implicați în activitatea grupului PPE.
Negocierile pentru formarea Guvernului continuă
Până în prezent, PSD l-a susținut pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, în timp ce PNL, USR și UDMR au încercat să ajungă la o poziție comună privind viitoarea formulă de guvernare.
Negocierile dintre liderii celor patru partide, desfășurate joi, s-au încheiat fără un acord final.
La finalul discuțiilor, președintele Nicușor Dan a transmis că așteaptă din partea formațiunilor politice constituirea unei majorități și o propunere comună pentru desemnarea viitorului Guvern.
În perioada următoare, deciziile care vor fi luate în cadrul partidelor și rezultatul consultărilor de la Palatul Cotroceni vor clarifica formula executivă care ar putea conduce România în următorii ani.
Editorial
Ioan Popa câștigă 4500 euro/luna ca primar la Reșița!
Potrivit declarației completate în data de 3 iunie 2025, Ioan Popa deține atât proprietăți în România, cât și în străinătate, dar și participații în mai multe societăți comerciale.
Proprietăți în România și Tanzania
Conform documentului oficial, primarul Reșiței este proprietarul unui teren intravilan în Tanzania, în localitatea Pon Gwee. Terenul, cu o suprafață de 2.400 de metri pătrați, a fost achiziționat în anul 2022 prin contract de vânzare-cumpărare.
Tot în 2022, Ioan Popa a cumpărat un apartament în județul Caraș-Severin, cu o suprafață de 128 de metri pătrați, pe care îl deține integral.
În ceea ce privește bunurile mobile, edilul nu a declarat autoturisme, ambarcațiuni sau alte mijloace de transport supuse înmatriculării. De asemenea, nu figurează bunuri de valoare precum bijuterii, opere de artă sau colecții a căror valoare să depășească pragul legal de declarare.
Investiții în mai multe companii
Declarația de avere evidențiază și participațiile financiare deținute de primarul municipiului Reșița în diverse societăți comerciale.
Cea mai mare valoare declarată este reprezentată de participația la Banat Real Estate SA, unde Ioan Popa deține 256 de acțiuni evaluate la 420.352 de lei.
Acesta mai figurează ca asociat sau acționar în:
- Agromulino Holding SRL – participații evaluate la 4.000 de lei;
- Casa Baraj SRL – participații în valoare de 50.000 de lei;
- Ski Arena Semenic SRL – participații evaluate la 100 de lei;
- Casa Baraj Events SRL – participații în valoare de 200 de lei.
Totodată, edilul a declarat că deține 75% din compania Solar Island Equipment Limited, participație estimată la 19.000 de euro.
Salariul de primar: peste 272.000 de lei pe an
În anul fiscal precedent, Ioan Popa a încasat din funcția de primar al municipiului Reșița suma de 272.280 de lei, reprezentând indemnizația aferentă mandatului.
Soția acestuia, Daniela Popa, a obținut venituri salariale de 28.664 de lei de la societatea Blitz Blanc SRL.
Venituri importante din vânzarea de acțiuni
Cel mai consistent venit declarat de primarul Reșiței provine însă din zona investițiilor.
Potrivit declarației de avere, Ioan Popa a încasat 1.120.000 de lei din vânzarea unor acțiuni deținute la SC Pangram SA.
Această sumă depășește de peste patru ori veniturile obținute din indemnizația de primar și reprezintă cea mai importantă sursă de venit declarată în documentul depus în acest an.
Fără datorii declarate
Documentul nu indică existența unor credite, ipoteci sau alte datorii care să depășească pragul prevăzut de lege pentru declarare.
De asemenea, Ioan Popa nu a raportat cadouri, avantaje sau beneficii primite gratuit a căror valoare individuală să depășească 500 de euro.
Editorial
Sfârșitul lui Dominic Fritz, începe de la Timișoara….Cine va candida în 2028?
Conflictul de interese nu are culoare politică
Decizia definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție în cazul lui Dominic Fritz reprezintă un test de maturitate pentru societatea românească și pentru clasa politică. Nu pentru că îl privește pe primarul Timișoarei sau pe președintele USR, ci pentru că ne obligă să răspundem la o întrebare incomodă: credem cu adevărat în aceleași reguli pentru toți sau doar atunci când acestea îi vizează pe adversarii noștri?
Ani la rând, România a fost sufocată de discursuri despre integritate, transparență și moralitate în viața publică. Partide întregi și-au construit identitatea politică pe ideea că sunt diferite, că reprezintă o alternativă la vechile practici și că nu vor cere niciodată tratament preferențial. Tocmai de aceea, cazul Dominic Fritz are o încărcătură simbolică aparte.
Înalta Curte a confirmat raportul Agenției Naționale de Integritate, stabilind că primarul Timișoarei s-a aflat într-un conflict de interese administrativ după ce a participat la emiterea unui act administrativ care a produs beneficii unei persoane ce îi acordase anterior un împrumut pentru campania electorală. Instanța supremă a reafirmat un principiu esențial: nu este nevoie să demonstrezi existența unui prejudiciu sau a unei intenții de corupție pentru a constata un conflict de interese. Este suficientă existența unei situații care poate afecta imparțialitatea funcției publice.
Susținătorii lui Dominic Fritz invocă faptul că semnătura sa ar fi avut un rol formal, că documentația fusese pregătită anterior și că sancțiunea este disproporționată. Sunt argumente legitime într-un stat de drept și este firesc ca acestea să fie analizate inclusiv la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, unde edilul a anunțat că va contesta decizia.
Dar există o diferență fundamentală între dreptul de a contesta o hotărâre și tentativa de a delegitima instituțiile doar pentru că verdictul nu ne convine. Dacă acceptăm deciziile justiției doar atunci când îi vizează pe ceilalți, transformăm statul de drept într-un simplu instrument de luptă politică.
Poate că adevărata lecție a acestui caz este una despre exigență. Integritatea nu înseamnă doar să nu furi și să nu iei mită. Înseamnă și să eviți orice situație care poate ridica suspiciuni privind obiectivitatea deciziilor tale. Standardele morale pe care le pretinzi adversarilor trebuie să ți le aplici, fără ezitare, și ție însuți.
Dominic Fritz nu este primul politician care se confruntă cu o astfel de situație și, probabil, nu va fi ultimul. Însă reacția societății la acest caz va spune multe despre cât de departe am ajuns ca democrație. Vom apăra principiile indiferent de numele celui judecat sau vom căuta excepții pentru cei pe care îi simpatizăm?
Statul de drept nu funcționează pe bază de afinități politice. Legea nu ar trebui să fie mai blândă pentru cei pe care îi admirăm și nici mai aspră pentru cei pe care îi detestăm. În fața conflictului de interese, singura întrebare relevantă nu este „cine este persoana?”, ci „a fost respectată regula?”.
Iar dacă răspunsul definitiv al justiției este afirmativ, atunci maturitatea democratică înseamnă să îl acceptăm, chiar și atunci când ne incomodează convingerile.
-
Actualitateacum 4 aniO rachetă ce aparține forțelor rusești a căzut, luni dimineață, în Republica Moldova, după ce a fost doborâtă de de armata ucraineană
-
Actualitateacum 4 ani308.500.000 lei bani europeni pentru timișoreni! Asta înseamnă 8 troleibuze noi, 30 de autobuze electrice noi și 17 tramvaie noi.
-
Actualitateacum 6 aniAmenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care merg, de astăzi, în afara localității fără declarație sau care nu poartă mască în spațiile publice închise !
-
Actualitateacum 6 aniBĂUTURĂ SI ȚIGĂRI, asta arată GUVERNUL Orban!
-
Actualitateacum 6 aniCE SE ÎNTÂMPLĂ CU PERSOANELE CARE VIN DIN ALTE ȚĂRI DIN 15 IUNIE!?
-
Actualitateacum 6 aniDr.Virgil Musta, medicul care a făcut minuni la Timișoara, pentru pacienții cu COVID-19, vorbește despre controversatul medicament Hidroxiclorochină!
-
Actualitateacum 6 aniAccident sambata dupa-amiaza la Sannicolau Mare!
-
Actualitateacum 6 aniDe azi, toate persoanele care sosesc în România intră în izolare obligatorie!
